Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vodní meloun jako prostředek k úlevě od bolavých svalů
Vodní meloun snižuje bolestivost svalů po intenzivním cvičení. Přitom se s ním nepojí propustnost střeva, k jaké dochází během několika hodin od užití protizánětlivých léků, jako je ibuprofen.
Bolest svalů se zpožděným nástupem je nepříjemný jev, který se ukáže den po náročném fyzickém výkonu. Mikrotrhliny ve svalech vedou k zánětu, a proto se na bolavé svaly nejčastěji používají volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky, například Ibuprofen. Lidé by však měli vždy být informováni o možných nebezpečích jejich užívání.
Použití těchto léků je spojeno se závažnými vedlejšími účinky na horní i dolní trávicí soustavu: podráždění žaludku, žaludeční vředy, krvácení ze žaludku i střev a protržení. Ze všech nesteroidních protizánětlivých léků je Ibuprofen pravděpodobně nejbezpečnější, mnohem bezpečnější než Naproxen. Stále je však pravděpodobnost 1 : 100, že kvůli němu budeme muset k doktorovi a asi 1 : 500, že kvůli léku skončíme v nemocnici. Stačí k tomu jediná dávka volně prodejného Ibuprofenu.
Tato čísla platí hlavně pro žaludek. Nesteroidní protizánětlivé léky mohou poškodit také tenké střevo. Během několika hodin po užití Ibuprofenu může střevo začít prosakovat a během několika dní vznikne zánět. Až do poloviny 80. let jsme si mysleli, že tenké střevo je těmito léky takřka nedotčeno. Nyní už víme, že tyto léky mohou narušit funkci naší střevní bariéry. Musí existovat lepší způsob, jak se vypořádat s bolavými svaly.
Minule jsem přezkoumal roli, jakou mohou hrát třešně při tlumení bolesti svalů. Má se za to, že za tím stojí protizánětlivé flavonoidy, které jsou v třešních obsaženy. Je zajímavé, že příjem těchto fytoživin může pomoci při cvičení a zároveň cvičení může pomoci se vstřebáváním těchto fytoživin. Zde vidíme vstřebatelnost ovocných fytoživin u dobrovolníků se sedavým způsobem života. Teď to porovnejte s tím, kolik živin ze stejného množství ovoce vstřebají triatlonisté. Pokud se podrobně podíváte na všechny jednotlivé fytoživiny, které vědci zkoumali, všechny se mnohem lépe vstřebávaly v tělech sportovců. Převládá názor, že sport na vrcholové úrovni může upravovat aktivitu našich prospěšných střevních bakterií, čímž se zvyšuje biologická dostupnost živin.
Ale teď zpátky k bolavým svalům. Víme o nějakém jiném ovoci, které by mohlo pomoci? Vodní meloun. Výzkumníci ze Španělska zkoumali skupinu mužů, kteří vykonávali náročnou fyzickou aktivitu po vypití čerstvě rozmixované melounové dužiny nebo placebo nápoje bez melounu. Druhý den měli muži, kteří pili melounový smoothie, mnohem méně bolavé svaly. Na stupnici od 1 do 5 svou bolest hodnotili číslem 1. Placebo skupina bolest hodnotila blíže k číslu 2.
Vědci usoudili, že účinné sloučeniny z ovoce a zeleniny mohou hrát klíčovou roli při navrhování nových přírodních výrobků potravinářským průmyslem namísto syntetických sloučenin od farmaceutického průmyslu. Proč však vymýšlet nové výrobky, když v přírodě už je to, co potřebujeme.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S Medina, R Domínguez-Perles, C García-Viguera, R Cejuela-Anta, J M Martínez-Sanz, F Ferreres, A Gil-Izquierdo. Physical activity increases the bioavailability of flavanones after dietary aronia-citrus juice intake in triathletes. Food Chem 2012 135(4):2133 – 2137.
- I Bjarnason. Gastrointestinal safety of NSAIDs and over-the-counter analgesics. Int J Clin Pract Suppl 2013 (178):37 – 42.
- S L Michels, J Collins, M W Reynolds, S Abramsky, A Paredes-Diaz, B McCarberg. Over-the-counter ibuprofen and risk of gastrointestinal bleeding complications: A systematic literature review. Curr Med Res Opin 2012 28(1):89 – 99.
- M P Tarazona-Díaz, F Alacid, M Carrasco, I Martínez, E Aguayo. Watermelon juice: Potential functional drink for sore muscle relief in athletes. J Agric Food Chem 2013 61(31):7522 – 7528.
- M H Pan, C S Lai, C T. Ho. Anti-inflammatory activity of natural dietary flavonoids. Food Funct 2010 1(1):15 – 31.
- P B Lewis, D Ruby, C A Bush-Joseph. Muscle soreness and delayed-onset muscle soreness. Clin Sports Med 2012 31(2):255 – 262.
- I Bjarnason, P Williams, P Smethurst, T J Peters, A J Levi. Effect of non-steroidal anti-inflammatory drugs and prostaglandins on the permeability of the human small intestine. Gut 1986 27(11):1292 – 1297.
- J Castellsague, N Riera-Guardia, B Calingaert, C Varas-Lorenzo, A Fourrier-Reglat, F Nicotra, M Sturkenboom, S Perez-Gutthann. Individual NSAIDs and upper gastrointestinal complications: A systematic review and meta-analysis of observational studies (the SOS project). Drug Saf 2012 35(12):1127 – 1146.
Images thanks to Mfrascella via flickr