Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Alzheimerova choroba: moučný mozek nebo masná hlava?
Konzumace obilovin zřejmě silně chrání před Alzheimerovou chorobou, zatímco příjem živočišného tuku je spojován se zvýšeným rizikem demence.
Výskyt demence se napříč světem značně liší. Nejvzácnější je v Africe, Indii a východní Asii. Naopak nejčastější je v západní Evropě a zejména v Severní Americe. Je to jen genetikou?
Výskyt demence a Alzheimerovy choroby je výrazně nižší u obyvatel Nigérie než u Američanů afrického původu bydlících v Indianapolis. Až pětkrát nižší.
Američané japonského původu mají vyšší riziko demence než Japonci žijící v Japonsku. Takže když se lidé z jedné etnické skupiny přestěhují ze své vlasti do USA, výskyt Alzheimerovy choroby u nich může prudce vzrůst.
Z toho důvodu Afričané a Asiaté žijící v USA, kteří přijali západní stravu, mají riziko zvýšené, což potvrzuje, že nejde o genetiku.
Naneštěstí se člověk na to, aby přijal západní stravu, ani nemusí stěhovat na západ. V Japonsku totiž výskyt demence za poslední desetiletí prudce stoupl. Lze to vysvětlit zvýšením příjmu cholesterolu, nasycených tuků a železa kvůli vyššímu příjmu živočišných potravin. Tradiční jídelníčky jsou obecně více nakloněny rostlinným potravinám, například obilovinám. Živočišných obsahují méně. Nicméně od roku 1960 se strava v Japonsku změnila. Z původní stravy založené na rýži se stala strava s převahou masa.
Mezi lety 1961-2008 značně vzrostla poptávka po živočišném tuku a klesla poptávka po rýži.
Výživový prvek, který je nejvíce spojen se zvýšením výskytu Alzheimerovy choroby v Japonsku, je příjem živočišného tuku. Podobná analýza z Číny dospěla ke stejnému závěru.
Na základě těchto zjištění můžeme říci, že rozšířenost Alzheimerovy choroby bude nadále stoupat, jedině, že by se vzorec změnil a upustilo by se od živočišných potravin.
To je v souladu s našimi poznatky, že vegetariáni mají 2-3x nižší riziko vzniku demence. Čím déle se stravují bez masa, tím nižší riziko mají.
Nejnižší potvrzený výskyt Alzheimerovy choroby na světě je na indickém venkově. Tamní obyvatelé jedí málo masa, hodně obilovin, hodně luštěnin a hodně sacharidů. Je možné, že zdánlivá ochranná souvislost mezi rýží a Alzheimerovou chorobu je spíše způsobena tím, že pokles konzumace rýže spojený se zvýšeným výskytem choroby byl doprovázen nárůstem spotřeby masa.
Nicméně další populační studie zjistily, že konzumace obilovin se ve vztahu k Alzheimerově chorobě jeví silně ochranně. Jinými slovy, možná by bylo lepší si místo odmítání obiloviny dát a ušetřit tak mozek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W B Grant. Dietary links to Alzheimer's disease: 1999 Update. J Alzheimers Dis 1999 1(4):197 – 201.
- W B Grant. Trends in diet and Alzheimer's disease during the nutrition transition in Japan and developing countries. J Alzheimers Dis 2014 38(3):611 – 620.
- W B Grant. Dietary links to Alzheimer's disease. Alz Dis Rev 1997 2:42 – 55.
- L White, H Petrovitch, G W Ross, K H Masaki, R D Abbott, E L Teng, B L Rodriguez, P L Blanchette, R J Havlik, G Wergowske. Prevalence of dementia in older Japanese-American men in Hawaii: The Honolulu-Asia aging study. Jama 1996 276(12):955 – 960.
- H C Hendrie, A Ogunniyi, K S Hall, O Baiyewu, F W Unverzagt, O Gureje, S Gao, R M Evans, A O Ogunseyinde, A O Adeyinka. Incidence of Dementia and Alzheimer disease in 2 communities: Yoruba residing in Ibadan, Nigeria, and African Americans residing in Indianapolis, Indiana. Jama 2001 285(6):739 – 747.
- C P Ferri, M Prince, C Brayne, H Brodaty, L Fratiglioni, M Ganguli, K Hall, K Hasegawa, H Hendrie, Y Huang. Global prevalence of dementia: A Delphi consensus study. Lancet 2006 366(9503):2112 – 2117.
- K Y Chan, W Wang, J J Wu, L Liu, E Theodoratou, J Car, L Middleton, T C Russ, I J Deary, H Campbell, W Wang, I Rudan. Epidemiology of Alzheimer's disease and other forms of dementia in China, 1990-2010: A systematic review and analysis. Lancet 2013 381(9882):2016 – 2023.
- J E Galvin. Pass the grain; spare the brain. Neurology 2007 69(11):1072 – 1073.
- R P Clarke. Incidence of dementia and Alzheimer disease in Nigeria and the United States. JAMA 2001 285(19):2448 – 2449.
- M A Smith, G J Petot, G Perry. Diet and oxidative stress: A novel synthesis of epidemiological data on Alzheimer's disease. J Alzheimers Dis 1999 1(4 - 5):203 – 206.
- Giem P, Beeson WL, Fraser GE. The incidence of dementia and intake of animal products: preliminary findings from the Adventist Health Study. Neuroepidemiology. 1993;12(1):28-36.
- Chandra V, Ganguli M, Pandav R, Johnston J, Belle S, DeKosky ST. Prevalence of Alzheimer's disease and other dementias in rural India: the Indo-US study. Neurology. 1998 Oct;51(4):1000-8.
Images thanks to kresbicky via deviant art.