Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Luštěniny jsou dobré na srdce
Luštěniny jako čočka, cizrna, fazole a hrách mohou snížit hladinu cholesterolu natolik, že pacienti nakonec mohou vysadit léky na snižování cholesterolu (statiny). Ale pokud chceme se srdečním onemocněním zatočit pořádně, bude možná potřeba upravit i zbytek jídelníčku.
Již dříve jsem hovořil o tom, jak látky přítomné v luštěninách působí proti obezitě a cukrovce. Luštěniny však chrání také náš kardiovaskulární systém. Látky typické pro rostlinné potraviny mohou mít velmi důležité při zachovávání zdraví. Mohou nám poskytovat své léčebné vlastnosti. Můžeme s nimi předcházet onemocněním a/nebo přímo léčit různé nemoci a poruchy. Mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, chrání naše játra, snižují hladinu cholesterolu, snižují krevní tlak, zmírňují projevy stárnutí, působí proti cukrovce, osteoporóze, poškození DNA, srdečním chorobám a dalším zdravotním poruchám. Lidé nekonzumující denně luštěniny mohou mít čtyřnásobné riziko, že budou trpět vysokým krevním tlakem.
Luštěniny, například cizrna, jsou používány pro léčbu vysokého krevního tlaku a cukrovky již po tisíciletí. Tady vidíte, co dokáží udělat s hladinou cholesterolu. Výzkumníci nasadili lidem stravu tak bohatou na tuk, že jejich cholesterol mohl klidně soupeřit s hladinami v západním světě, měli okolo 5,3 mmol/l. Část obilovin jim vyměnili za cizrnu. Během pěti měsíců jejich cholesterol poklesl asi o dvacet procent, na 4,1 mmol/l. To je skoro cílová hladina, ta je okolo 3,8 mmol/l. Snížení o více než 15 % u většiny účastníků. Cizrna trvale zlepšovala cholesterol při dlouhodobém podání. Takže nejen, že účinkuje, ale může být i lepší než mnoho z léků snižujících cholesterol. V randomizované zkřížené studii přidáním dvou porcí čočky, cizrny, fazolí nebo hrachu denně docílili tak výrazného snížení cholesterolu, že se mnoho účastníků dostalo pod hranici, od které jsou statiny běžně předepisovány.
Chci se však ještě vrátit k té studii, protože to důležité poněkud opomněli. Účastníci začínali na nízkotučné stravě. Opravdu hodně nízkotučné. Jejich počáteční cholesterol byl okolo 3,1 mmol/l, takže v rámci bezpečného rozpětí. Teprve po zavedení stravy bohaté na nasycený tuk docílili toho, že měli hladiny cholesterolu jako typičtí Američané. Tyto hladiny pak mohly být sníženy přidáním cizrny do jejich nového a nezdravého jídelníčku. Nicméně lepší by bylo, kdyby především jedli zdravě. Ještě lepší by bylo, kdyby zdravou stravu obohatili o cizrnový hummus. Zdravá strava s velkým množstvím luštěnin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Alder, H. Burger, J. Davis, A. Dulmanis, B. Hudson, G. Sarfaty, W. Straffon. Carcinoma of prostate: Response of plasma luteinizing hormone and testosterone to oestrogen therapy. British medical journal 1968 1(5583):28.
- M. Bouchenak, M. Lamri-Senhadji. Nutritional quality of legumes, and their role in cardiometabolic risk prevention: A review. J Med Food 2013 16(3):185 – 198.
- A. K. Jukanti, P. M. Gaur, C. L. L. Gowda, R. N. Chibbar. Nutritional quality and health benefits of chickpea (Cicer arietinum L.): A review. Br. J. Nutr. 2012 108 - Suppl - 1:S11 – 26.
- S. Abeysekara, P. D. Chilibeck, H. Vatanparast, G. A. Zello. A pulse-based diet is effective for reducing total and LDL-cholesterol in older adults. Br. J. Nutr. 2012 108 - Suppl - 1:S103 – 10.
- W. L. Miller, B. F. Crabtree, and D. K. Evans. Exploratory study of the relationship between hypertension and diet diversity among Saba Islanders. Public Health Rep. 1992 Jul-Aug; 107(4): 426–432.
- K. S. Mathur, M. A. Khan, and R. D. Sharma. Hypocholesterolaemic effect of Bengal gram: a long-term study in man. Br Med J. Jan 6, 1968; 1(5583): 30–31.
- K. S. Mathur, M. A. Khan, and R. D. Sharma. Hypocholesterolaemic effect of Bengal gram: a long-term study in man. Br Med J. Jan 6, 1968; 1(5583): 30–31.
Images thanks to Danielle Griscti via Flickr.