Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mohou lněná semínka pomoci předcházet rakovině prsu?
Konzumace lněných semínek může hrát roli v prevenci a léčbě rakoviny prstu tím, že blokuje zánětlivé účinky interleukinu-1.
Už dříve jsem diskutoval o úloze lignanů ve výživě při snižování rizika onemocnění rakovinou prsu a zlepšení šance na přežití při této rakovině, a to na základě studií, které ukázaly, že ženy s rakovinou prsu, které přijímaly nejvíce lignanů, zřejmě žily déle. Lignany se však nacházejí v celé říši rostlin: v semenech, obilovinách, zelenině, ovoci, bobulích, jak tedy víme, že nejsou jen ukazatelem příjmu nerafinovaných potravin? Např. ti, kteří jedí spoustu rostlin, vegetariáni, jich přijímají asi osmkrát více oproti všežravcům A ten, kdo jedl nejvíce rostlin, vegan, se úplně vymknul grafickému znázornění. Možná tedy lignany jsou jen markerem zdravějšího stravování.
V Petriho misce se ovšem ukázalo, že lignany nejen brání množení buněk rakoviny, ale také zabraňují jejich migraci, jak jsem ukázal již dříve. Nakonec to tedy bylo testováno. Randomizovaná, dvojitě zaslepená studie s kontrolní skupinou na placebu testovala lněná semínka, nejkoncentrovanější zdroj lignanů na světě, u pacientek s rakovinou prsu. Bylo zjištěno, že lněné semínko má potenciál zredukovat růst nádoru v prsu během pouhých několika týdnů. A tak jsem začal doporučovat mleté lněné semínko pacientkám s rakovinou prsu. Co však rakovině prsu v první řadě předcházet?
Obdobně byl vysoký příjem lignanu spojen se sníženým rizikem rakoviny prsu, ale možná to jen říká, že obecně pomáhá vysoký příjem potravin rostlinného původu. Takže vědci podávali ženám s vysokým rizikem rakoviny prsu čajovou lžičku mletých lněných semínek po dobu jednoho roku a v průměru se ukázal pokles prekancerózních změn. Ale co lněná semínka a samotná rakovina prsu? Mimo experimentální prostředí nebylo mnoho žen, které by jedly lněná semínka pravidelně, tak, aby bylo možné to prozkoumat, až doteď. Porovnáním 3000 žen s rakovinou prsu s 3000 ženami, které ji neměly, vědci zjistili, že konzumace samotného lněného semínka a chleba se lněným semínkem byla spojena s 20-30% snížením rizika onemocnění rakovinou prsu.
Vzhledem k tomu, že jsou lněná semínka nabita lignany, je k dosažení úrovně příjmu lignanu spojeného se snížením rizika rakoviny prsu třeba jen malá denní dávka lněných semínek. Většina žen však lněné semínko nejí, a vzhledem k tomu, že konzumace malého množství může být spojena se sníženým rizikem rakoviny prsu, možná bychom mohli zvážit intervence ke zvýšení spotřeby lněného semínka.
Nejnovější hodnocení shrnula souvislosti mezi lněným semínkem a snížením rizika rakoviny prsu, ale také lepším duševním zdravím a nižší úmrtností u pacientek s rakovinou prsu. Jediná další studie o lněném semínku v souvislosti se zdravím mozku, o které vím, byl průzkum vlivu 100 běžně užívaných léků a doplňků na kognici u starších dospělých, kde zjistili, že lněné semínko bylo jednou z mála věcí, které, jak se zdálo, pomáhaly.
Pokud jde o to, jak může lněné semínko ovlivňovat prevenci a léčbu rakoviny prsu, existuje zánětlivá molekula, zvaná interleukin-1, která umožňuje nádorům získávat výživu, růst a napadat jiné buňky. Takže naše tělo produkuje protivníka (antagonistu) receptoru interleukinu-1. Ten se váže na receptor IL-1 a blokuje jeho působení. Účinnost tohoto ochranného inhibitoru může být podpořena lékem, jenž se nazývá Tamoxifen, nebo konzumací lněného semínka. U žen před menopauzou může být prozánětlivý účinek IL-1 potlačen přidáním několika lžiček mletého lněného semínka do jídla. Za jeden měsíc snížilo lněné semínko hladinu protizánětlivých inhibitorů o více než 50 %, ještě lépe než léky.
Ano, odstranění vaječníků může snížit riziko rakoviny prsu až o 60 %, ale za cenu nežádoucích vedlejších účinků. Tamoxifen dokáže snížit riziko o více než 40 %, ale může mít vážné nežádoucí účinky, jako je rakovina dělohy či tvorba krevních sraženin. Proto je třeba vyvíjet bezpečnější strategie prevence rakoviny prsu, jako je úprava jídelníčku, a lignanové fytoestrogeny ve lněném semínku mohou být jednou z úspěšných cest, vzhledem k datům ukazujícím na snížení rizika rakoviny prsu a celkově větší šanci na přežití.
Lignany však nejsou zázračným všelékem, jenž napomáhá prevenci rakoviny prsu – nestačí prostě si jen sypat svůj oblíbený cheeseburger se slaninou lněným semínkem. Jako součást zdravého jídelníčku a zdravého životního stylu mohou přispět ke snížení rizika rakoviny prsu u celé populace.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S E McCann, L U Thompson, J Nie, J Dorn, M Trevisan, P G Shields, C B Ambrosone, S B Edge, H F Li, C Kasprzak, J L Freudenheim. Dietary lignan intakes in relation to survival among women with breast cancer: the Western New York Exposures and Breast Cancer (WEB) Study. Breast Cancer Res Treat. 2010 Jul;122(1):229-35.
- S Abarzua, T Serikawa, M Szewczyk, D U Richter, B Piechulla, V Briese. Antiproliferative activity of lignans against the breast carcinoma cell lines MCF 7 and BT 20. Arch Gynecol Obstet. 2012 Apr;285(4):1145-51.
- C J Fabian, B F Kimler, C M Zalles, J R Klemp, B K Petroff, Q J Khan, P Sharma, K D Setchell, X Zhao, T A Phillips, T Metheny, J R Hughes, H W Yeh, K A Johnson. Reduction in Ki-67 in benign breast tissue of high-risk women with the lignan secoisolariciresinol diglycoside. Cancer Prev Res (Phila). 2010 Oct;3(10):1342-50.
- N M Saarinen, A Wärri, M Airio, A Smeds, S Mäkelä. Role of dietary lignans in the reduction of breast cancer risk. Mol Nutr Food Res. 2007 Jul;51(7):857-66. Review.
- K R Obermann, J C Morris, C M Roe. Exploration of 100 commonly used drugs and supplements on cognition in older adults. Alzheimers Dement. 2013 Nov;9(6):724-32.
- E C Lowcock, M Cotterchio, B A Boucher. Consumption of flaxseed, a rich source of lignans, is associated with reduced breast cancer risk. Cancer Causes Control. 2013 Apr;24(4):813-6.
- A Abrahamsson, V Morad, N M Saarinen, C Dabrosin. Estradiol, tamoxifen, and flaxseed alter IL-1β and IL-1Ra levels in normal human breast tissue in vivo. J Clin Endocrinol Metab. 2012 Nov;97(11):E2044-54.
- A V Mali, U V Wagh, M V Hegde, S S Chandorkar, S V Surve, M V Patole. In vitro anti-metastatic activity of enterolactone, a mammalian lignan derived from flax lignan, and down-regulation of matrix metalloproteinases in MCF-7 and MDA MB 231 cell lines. Indian J Cancer. 2012 Jan-Mar;49(1):181-7.
- G Flower, H Fritz, L G Balneaves, S Verma, B Skidmore, R Fernandes, D Kennedy, K Cooley, R Wong, S Sagar, D Fergusson, D Seely. Flax and Breast Cancer: A Systematic Review. Integr Cancer Ther. 2013 Sep 8;13(3):181-192.
- H Adlercreutz, T Fotsis, J Lampe, K Wähälä, T Mäkelä, G Brunow, T Hase. Quantitative determination of lignans and isoflavonoids in plasma of omnivorous and vegetarian women by isotope dilution gas chromatography-mass spectrometry. Scand J Clin Lab Invest Suppl. 1993;215:5-18.
Images thanks to Justin Snow via Flickr.