Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jestliže je fruktóza škodlivá, co ovoce?
Má fruktóza přirozeně obsažená v ovoci a ovocné šťávě stejné nepříznivé účinky jako nadbytek „průmyslové fruktózy“ (stolního cukru a vysoko-fruktózového sirupu)? A jestliže ne, tak proč?
Jestliže je fruktóza přítomná v cukru a vysoko-fruktózovém kukuřičném sirupu označována za „alkohol, který nemotá hlavu,“ protože stejně jako on může poškodit játra, jak je to pak s přirozeným zdrojem fruktózy, ovocem?
Pouze fruktóza z potravinářského průmyslu, nikoliv fruktóza ve formě ovoce, byla spojena se snížením funkce jater. To stejné s vysokým krevním tlakem. Fruktóza přidaná do potravin byla spojena s hypertenzí, fruktóza v ovoci nikoliv. Pokud porovnáte účinky stravy omezující příjem fruktózy z přidaných cukrů i ovoce se stravou omezující pouze příjem fruktózy z přidaných cukrů, tak strava s obsahem ovoce si vedla lépe. Lidí konzumující více ovoce zhubnuli více než ti, kteří omezili příjem fruktózy i z ovoce.
Škodlivý účinek fruktózy je vymezen na průmyslovou fruktózu, tedy stolní cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Žádné důkazy o škodlivosti fruktózy z celého ovoce nemáme. Tato nesourodost může být vysvětlena příznivými účinky jiných živin (vláknina, antioxidanty atd.) v čerstvém ovoci. Pojďme tomu přijít na kloub.
Když dáte lidem vypít sklenici vody se třemi lžícemi stolního cukru, což odpovídá plechovce limonády, dojde u nich během první půlhodiny k prudkému nárůstu krevního cukru. Naše tělo zpanikaří a uvolní tolik inzulínu, že je ho nadbytek a během 90 minut pocítíte hypoglykémii. Krevní cukr poklesne na nižší hladinu, než na které byl před začátkem pokusu. V reakci na to naše tělo do krevního oběhu vypustí tuk, stejně jako bychom hladověli. Hladina našeho krevního cukru totiž právě prudce klesla na úrovně odpovídající půstu. Naše tělo mělo obavy.
Co když uděláme smoothie, tedy rozmixujeme bobulovité ovoce a smícháme ho s tou vodou? Ovoce samo obsahuje cukr, jeho množství v tomto pokusu odpovídá další lžíci cukru. Nárůst krevního cukru by tedy měl být ještě znatelnější, viďte? K tomu však nedošlo, bobulovité ovoce krevní cukr nijak nezhoršilo. A co je ještě důležitější, nedošlo poté k žádné hypoglykemii. Krevní cukr pouze stoupnul a klesnul bez toho, že by došlo k extrému vyžadujícímu vypuštění tuku do oběhu.
Tento rozdíl byl připisován polotuhé konzistenci jídla s bobulovitým ovocem, což může snížit rychlost vyprazdňování žaludku ve srovnání s vypitím oslazené vody. Kromě toho má rozpustná vláknina, přítomná v tomto ovoci, želírující vlastnosti, které se projeví v našem zažívacím traktu a zpomalí uvolňování cukrů. Aby zjistili, jestli to nebylo jen vlákninou, vědci zopakovali pokus se šťávou z bobulovitého ovoce, která měla všechen cukr, ale vlákninu už ne.
Jak můžete vidět, na počátku bylo vidět velký rozdíl v inzulínové odezvě na krevní cukr. Po 15 minutách byl nárůst krevního cukru významně zmírněn u lidí, kteří si dali pokrm s ovocem, ale nikoliv u těch, kteří z něj měli jenom šťávu. Zbytek příznivé odezvy, asi po 90 minutách, však byl u obou skupin srovnatelný. To nám napovídá, že vláknina může hrát roli, ale není jediná. Ukázalo se, že v ovoci jsou další fytoživiny, které potlačují přenos cukrů skrz střevní stěnu do krevního oběhu. Fytoživiny obsažené například v jablkách a jahodách dokáží zabránit určitému množství cukru proniknout skrz výstelku našich střev.
Takže přidáním bobulovitého ovoce skutečně můžete potlačit prudký nárůst inzulínu po vysoce glykemickém jídle. Tady vidíte, co s vaší inzulínem udělá bílý chléb dvě hodiny po konzumaci. Když si však dopřejete ten stejný chléb s borůvkami, výkyv nebude tak prudký. Takže přestože jste vlastně do jídla přidali další cukry z ovoce, inzulín to ovlivnilo méně, což má řadu možných krátkodobých i dlouhodobých přínosů pro naše zdraví. Takže pokud si smažíte lívance, ujistěte se, že budou s borůvkami.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R Torronen, M Kolehmainen, E Sarkkinen, K Poutanen, H Mykkanen, L Niskanen. Berries reduce postprandial insulin responses to wheat and rye breads in healthy women. J Nutr. 2013 Apr;143(4):430-6.
- R Torronen, M Kolehmainen, E Sarkkinen, H Mykkanen, L Niskanen. Postprandial glucose, insulin, and free fatty acid responses to sucrose consumed with blackcurrants and lingonberries in healthy women. Am J Clin Nutr. 2012 Sep;96(3):527-33.
- S Petta, G Marchesini, L Caracausi, F S Macaluso, C Camma, S Ciminnisi, D Cabibi, R Porcasi, A Craxi, V Di Marco. Industrial, not fruit fructose intake is associated with the severity of liver fibrosis in genotype 1 chronic hepatitis C patients. J Hepatol. 2013 Dec;59(6):1169-76.
- R H Lustig, Fructose: It’s “Alcohol Without the Buzz. Adv Nutr. 2013 Mar 1;4(2):226-35.
- K Johnston, P Sharp, M Cliffor, L Morgan. Dietary polyphenols decrease glucose uptake by human intestinal Caco-2 cells. FEBS Lett. 2005 Mar 14;579(7):1653-7.
- S Manzano, G Williamson. Polyphenols and phenolic acids from strawberry and apple decrease glucose uptake and transport by human intestinal Caco-2 cells. Mol Nutr Food Res. 2010 Dec;54(12):1773-80.
- M Madero, J C Arriaga, D Jalal, C Rivard, K McFann, O Perez-Mendez, A Vasquez, A Ruiz, M A Lanaspa, C R Jimenez, R J Johnson, L G Lozada. The effect of two energy-restricted diets, a low-fructose diet versus a moderate natural fructose diet, on weight loss and metabolic syndrome parameters: a randomized controlled trial. Metabolism. 2011 Nov;60(11):1551-9.
- R J Johnson, T Nakagawa, L G Sanchez-Lozada, M Shafiu, S Sundaram, M Le, T Ishimoto, Y Y Sautin, M A Lanaspa. Sugar, uric acid, and the etiology of diabetes and obesity. Diabetes. 2013 Oct;62(10):3307-15.
Images thanks to Nukamari and Jaclyn Auletta via Flickr.