Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může nás strava chránit před rakovinou ledvin?
Rostlinná strava zřejmě chrání před rakovinou ledvin přímo i nepřímo.
Rakovina ledvin je v USA každoročně diagnostikována u 58 000 lidí a 13 000 na ni každý rok zemře. A čísla stále stoupají. Přibližně 4 % případů lze připsat dědičnosti, ale co těch zbylých 96 %? Jediným přijímaným rizikovým faktorem je užívání tabáku, jenže kuřáctví je na ústupu.
Nitrosaminy jsou jedním z nejsilnějších karcinogenů obsažených v cigaretovém kouři. Jsou tak silné, že máme obavy z možnosti neúmyslného vystavení skrz kouř z třetí ruky. Rizika, která tabák přináší, nekončí v okamžiku, kdy cigareta vyhasne. Zbytkové kouřové částice mohou zamořit povrchy v domácnosti. Přibližně 80 % těchto nitrosaminů unikajících z cigarety ulpí na površích v místnosti. Nepomáhá ani běžné větrání, zplodiny v místnosti zůstávají. Proto je důležitě ubytovávat se zásadně v nekuřáckých hotelových pokojích. Plyne z toho pro nás, že neexistuje bezpečný způsob, jak v interiéru kouřit. Ani kdyby tam nikdo další nebyl. Nitrosaminy jsou považovány za natolik toxické, že karcinogeny podobné síly v jakékoliv jiném výrobku ke konzumaci by vedly k okamžitému zákazu prodeje. Pokud by to však platilo, musel by se zakázat prodej masa.
Jeden párek v rohlíku obsahuje v přepočtu tolik nitrosaminů a nitrosamidů jako 5 cigaret. A tyto karcinogeny se nacházejí také v čerstvém mase: hovězím, kuřecím a vepřovém. Takže přestože je kuřáctví na ústupu, rakovina ledvin je častější. Může to nějak souviset s konzumací masa. Týká se to jen zpracovaného masa tedy slaniny, párků, klobás a salámů, do kterých se přidávají dusičnany a dusitany, nebo je problémem i čerstvé maso? To jsme zjistili až nedávno.
Studie NIH-AARP je největší prospektivní studií o stravě a zdraví. Sledovala 500 000 lidí po dobu 9 let, to vychází na 4 milióny člověkoroků. Kromě zkoumání vlivu příjmu dusičnanů a dusitanů ze zpracovaného masa zkoumali také jeho příjem z jiných zdrojů, například čerstvého masa, vajec a mléčných výrobků. V zelenině jsou také dusičnany. Měli bychom si s tím dělat starosti? Ne. Dusitany z živočišných zdrojů, nejen ze zpracovaného masa, byly spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny ledvin. Celkový příjem dusičnanů a dusitanů ze zpracovaného masa byl také spojen s rakovinou. Nenašli však žádnou spojitost u dusičnanů a dusitanů z rostlinných zdrojů. Dusičnany ze zpracovaného masa se s rakovinou pojily. Někdy bývá na balíčku se slaninou nebo s lančmítem uvedeno, že je bez přídavku dusičnanů a dusitanů. Jenže oni jen použili celerovou šťávu, nenápadný způsob, jak je tam přidat. Nechali zkvasit dusičnany z celeru na dusitany. Ty pak přidali do masa. Metoda, o které i průmysl uznává, že ji lze považovat za nesprávnou nebo i klamavou.
Ke stejné fermentaci dusičnanů na dusitany dochází i na jazyku při konzumaci zeleniny. Mohou za to přítomné bakterie. Proč jsou tyto látky ze zeleniny v pořádku a z masa ne? Protože skutečnými karcinogeny nejsou dusitany, ale nitrosaminy a nitrosamidy. Pro přeměnu dusitanů v žaludku na nitrosaminy a nitrosamidy jsou potřeba aminy a amidy, které jsou koncentrovány v živočišných potravinách. Vitamín C a další antioxidanty navíc zabraňují tvorbě těchto karcinogenů v našem žaludku. To je důvod, proč můžeme mít prospěch z dusičnanů ze zeleniny bez rizika rakoviny. Druhy zeleniny bohaté na dusičnany jsou ve skutečnosti spojené se sníženým rizikem rakoviny ledvin. Patří mezi ně třeba rukola a různé druhy kapusty. Čím více rostlin jíme, tím lépe pro nás.
Strava založená na rostlinných potravinách obsahující hodně vlákniny se přímo doporučuje k předcházení rakoviny. Chrání nás také před obezitou, vysokým tlakem a cukrovkou. Takže rostlinná strava může přímo nebo nepřímo chránit před rakovinou ledvin. Je to podobné jako s příjmem soli a rizikem rakoviny ledvin. Příjem sodíku zvyšuje riziko onemocnění ledvin, je to však proto, že zvyšuje krevní tlak? Ne, zdá se, že sůl je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny, a to i nezávisle na hypertenzi. Co rostlinná strava? Ukazuje se, že ochranný účinek zůstává i u lidí, kteří nejsou obézní a mají normální krevní tlak. Zdá se, že strava bohatá na vlákninu a rostliny snižuje naše riziko rakoviny přímo i nepřímo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- B Liu, Q Mao, X Wang, F Zhou, J Luo, C Wang, Y Lin, X Zheng, L Xie. Cruciferous vegetables consumption and risk of renal cell carcinoma: a meta-analysis. Nutr Cancer. 2013;65(5):668-76.
- Z Kirkali, C Cal. Renal Cell Carcinoma: Overview. Chapter 14 Urological Oncology.
- C R Daniel, Y Park, W H Chow, B I Graubard, A R Hollenbeck, R Sinha. Intake of fiber and fiber-rich plant foods is associated with a lower risk of renal cell carcinoma in a large US cohort. Am J Clin Nutr. 2013 May;97(5):1036-43.
- C T Dellavalle, C R Daniel, B Aschebrook-Kilfoy, A R Hollenbeck, A J Cross, R Sinha, M H Ward. Dietary intake of nitrate and nitrite and risk of renal cell carcinoma in the NIH-AARP Diet and Health Study. Br J Cancer. 2013 Jan 15;108(1):205-12.
- I A Deckers, P A van den Brandt, M van Engeland, P M Soetekouw, M M Baldewijns, R A Goldbohm, L J Shouten. Long-term dietary sodium, potassium and fluid intake; exploring potential novel risk factors for renal cell cancer in the Netherlands Cohort Study on diet and cancer. Br J Cancer. 2014 Feb 4;110(3):797-801.
- C Protzel, M Maruschke, O W Hakenberg. Epidemiology, Aetiology, and Pathogenesis of Renal Cell Carcinoma. European Urology, Volume 11 Issue 1, August 2012, Pages 52-59.
- N Ramirez, M Z Ozel, A C Lewis, R M Marce, F Borrull, J F Hamilton. Exposure to nitrosamines in thirdhand tobacco smoke increases cancer risk in non-smokers. Environ Int. 2014 Oct;71:139-47.
- S S Hecht. It is time to regulate carcinogenic tobacco-specific nitrosamines in cigarette tobacco. Cancer Prev Res (Phila). 2014 Jul;7(7):639-47.
- J Haorah, L Zhou, X Wang, G Xu, S S Mirvish. Determination of total N-nitroso compounds and their precursors in frankfurters, fresh meat, dried salted fish, sauces, tobacco, and tobacco smoke particulates. J Agric Food Chem. 2001 Dec;49(12):6068-78.
- R S Tuma. Thirdhand smoke: studies multiply, catchy name raises awareness. J Natl Cancer Inst. 2010 Jul 21;102(14):1004-5.
- M Martins-Green, N Adhmai, M Frankos, M Valdez, B Goodwin, J Lyubovitsky, S Dhall, M Garcia, I Egiebor, B Martinez, and more. Cigarette smoke toxins deposited on surfaces: implications for human health. PLoS One. 2014 Jan 29;9(1):e86391.
- S F Scick, K F Farraro, C Perrino, M Sleiman, G Vossenberg, M P Trinh, S K Hammond, B M Jenkins, J Balmes. Thirdhand cigarette smoke in an experimental chamber: evidence of surface deposition of nicotine, nitrosamines and polycyclic aromatic hydrocarbons and de novo formation of NNK. Tob Control. 2014 Mar;23(2):152-9.
- J K Sebranek, A L Jackson-Davis, K L Myers, N A Lavieri. Beyond celery and starter culture: advances in natural/organic curing processes in the United States. Meat Sci. 2012 Nov;92(3):267-73.
- G A Sullivan, A L Jackson-Davis, K D Schrader, Y Xi, C Kulchaiyawat, J G Sebranek, J S Dickson. Survey of naturally and conventionally cured commercial frankfurters, ham, and bacon for physio-chemical characteristics that affect bacterial growth. Meat Sci. 2012 Dec;92(4):808-15.
Images thanks to Hey Paul Studios via Flickr and Elizabeth Tov.