Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Skutečný přínos stravy ve srovnání s léčivy
Lékařská profese přehání přínosy užívání léčiv u chronických onemocnění, jelikož jen málo pacientů by je zřejmě užívalo, kdyby jim o nich lékaři řekli celou pravdu.
Jedním z důvodů, proč lidé mohou podceňovat změny stravy a životního stylu, je nadměrná důvěra ve schopnost pilulek a jiných léčebných postupů předcházet onemocnění. Lidé mají například sklony silně přeceňovat nasazení mamografie a kolonoskopie v prevenci úmrtí na rakovinu prsu a střev. Také přeceňují schopnosti léku Fosamax a podobných předcházet zlomeninám kyčle. Přeceňují i schopnosti léků na cholesterol, očekávají ochranu před smrtelným infarktem. Pacienti věří, že statiny jako Lipitor jsou asi 100x účinnější než ve skutečnosti jsou. Většina lidí by neužívala několik léků na vysoký krevní tlak, kdyby věděli pravdu.
Lékaři před sebou mají těžké rozhodování. Většina pacientů chce slyšet pravdu. Chtějí být informováni o tom, s jakou pravděpodobností jim léky skutečně pomohou. Když se pacienti dozvědí pravdu, na což mají právo, nejspíše to povede ke snížení jejich ochoty léky užívat. Situace je proto napjatá. Pokud by užívání léku snižující hladinu cholesterolu snížilo riziko infarktu v příštích pěti letech o 100 %, pak by jej chtěli užívat všichni. I kdyby šance na úspěch byla jen 50 %, většina lidí by lék stále chtěla. Jenže pokud jsou šance na úspěch léku jen několik procent, sotva by byl někdo ochoten užívat léky každý den po celý svůj život. Jenže taková je skutečnost.
U většiny lidí je pravděpodobnost přínosu obvykle nižší než 5 % v průběhu 5 let – v případě léků na cholesterol, vysoký krevní tlak a ředění krve. Není divu, že lékaři zřídka sdílejí tyto údaje s pacienty. Takže i pacienti s vysokým rizikem mají s touto léčbou méně než 5% šanci na úspěch. Pacienti přitom nechtějí brát lék, pokud tato pravděpodobnost není alespoň dvacet procent. Platí to i u těch, kteří zrovna prodělali infarkt.
Studie tedy naznačuje, že informováním pacientů o procentuální šanci na úspěch daného léčiva v prevenci onemocnění bychom podstatně snížili množství užívaných léků tohoto typu. Uznávají, že pro jednotlivce to s velkou pravděpodobnostní nebude škodlivé. Koneckonců, existuje 95% pravděpodobnost, že jim lék nijak nepomůže. Nicméně na obyvatelstvo jako celek už by to nějaký vliv mělo. Takže lékaři a farmaceutické společnosti mají tendenci nadhodnocovat přínosy léků a z pohodlnosti neuvádět, jak malá je pravděpodobnost úspěchu léčby. Vědí, že kdyby jim říkali pravdu, většina pacientů by léky odmítla. Praktikování medicíny, která není založená na úpravách životního stylu, je klamáním.
To nejlepší, co statiny, léky na snížení cholesterolu, mohou dokázat, je snížení absolutního rizika o 3,1 % během 6 let. Pokud by práce dr. Esselstyna mohla být zopakována v randomizované kontrolované studii, potom by se ukázalo, že rostlinná strava je při snižování absolutního rizika dvacetkrát lepší. Sníží ho o 60 % za méně než 4 roky. Celkově se podařilo 99,4 % pacientů dodržujících zdravou stravu vyhnout se závažným srdečním příhodám, například úmrtí na srdeční infarkt.
Takže když se rozhodujeme, jestli chceme jít cestou stravy nebo léčiv, není to volba mezi zdravou stravou k prevenci srdečního infarktu a braním pilulek k prevenci srdečního infarktu. V 97 % případů vám totiž pilulky nijak nepomohou. Riskujeme vedlejší účinky pro nic za nic. Zatímco když budeme léčit samotnou příčinu onemocnění konzumací zdravé stravy bez cholesterolu, budeme moci dokonce zvrátit postup srdečního onemocnění.
Přestaňte jíst stravu ucpávající tepny a vaše těla budou schopna plak rozpustit. V některých případech se tepny znovu zprůchodní i bez léčiv a chirurgie. Nešlo o Ornishovu studii, nezahrnovala tedy žádné cvičení meditaci, zvládání stresu nebo jógu. Samotná zdravá strava složená z celistvých rostlinných potravin může proti našemu největšímu zabijákovi účinkovat i 20x lépe než léčiva. To je něco, co by lékaři měli chtít sdělit svým pacientům.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- B Hudson, A Zarifeh, L Young, J E Wells. Patients' expectations of screening and preventive treatments. Ann Fam Med. 2012 Nov-Dec;10(6):495-502.
- P Lytsy, R Westerling. Patient expectations on lipid-lowering drugs. Patient Educ Couns. 2007 Jul;67(1-2):143-50.
- P N Trewby, A V Reddy, C S Trewby, V J Ashton, G Brennan, J Inglis. Are preventive drugs preventive enough? A study of patients' expectatio n of benefit from preventive drugs. Clin Med. 2002 Nov-Dec;2(6):527-33.
- H Leaman, P R Jackson. What benefit do patients expect from adding second and third antihypertensive drugs? Br J Clin Pharmacol. 2002 Jan;53(1):93-9.
- C B Jr Esselstyn, G Gendy, J Doyle, M Golubic, M F Roizen. A way to reverse CAD? J Fam Pract. 2014 Jul;63(7):356-364b.
Images thanks to Derek Gavey via Flickr.