Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vyřešení záhady rakoviny tlustého střeva
Ačkoliv moderní africká strava může mít tak mizerný obsah vlákniny jako ta americká, Afričané zřejmě stále mají 50x méně rakoviny tlustého střeva než Američané (naše druhá nejběžnější příčina úmrtí na rakovinu).
Kolorektální karcinom je po rakovině plic druhou hlavní příčinou úmrtí na rakovinu ve Spojených státech.
Pokud se podíváte na výskyt rakoviny plic po celém světě, liší se až o desetinásobek. Pokud bychom nemohli udělat nic, abychom zabránili rakovině plic, kdyby prostě vznikala spontánně, vyskytovala se náhodně, předpokládali bychom, že četnost výskytu bude všude stejná. Ale protože dochází v četnosti k tak vysoké variabilitě, předpokládáme, že existuje nějaká vnější příčina.
A skutečně, dnes víme, že kouření je zodpovědné za 90 % případů rakoviny plic. Takže pokud nechceme zemřít na příčinu rakoviny č. 1, už pouze tím, že nekouříme, můžeme eliminovat 90 % našeho rizika.
U rakoviny tlustého střeva je ještě větší rozpětí, vyskytují se ještě větší rozdíly po celém světě. Takže se zdá, že rakovina tlustého střeva se nepřihodí jen tak, něco ji způsobuje. Inu, pokud se naše plíce mohou naplnit karcinogeny z kouře, možná se naše tlusté střevo plní karcinogeny z jídla. Vědci z University of Pittsburgh a University of Limpopo se snažili odpovědět na otázku: “Proč Afroameričané onemocní rakovinou tlustého střeva častěji než domorodí Afričané?”
Proč studovat Afričany? Protože rakovina tlustého střeva je u původních obyvatel Afriky extrémně vzácná, asi 50krát nižší než u Američanů, ať už bílých nebo černých. To bude vlákninou, že?
Dr. Burkitt byl první, kdo popsal nízkou incidenci rakoviny tlustého střeva u domorodých Afričanů, a připisoval to jejich tradiční základní stravě, která byla bohatá na celozrnné obiloviny a tudíž obsah vlákniny. Zdá se, že s každými 10 gramy vlákniny denně snižujete své riziko asi o 10 %. Takže pokud je pokles o 1 % na každý gram, a oni jedí až 100 gramů denně, tak by to mohlo vysvětlovat, proč je rakovina tlustého střeva v subsaharské Africe tak vzácná.
Ale počkejte chvíli, moderní africká strava je vysoce zpracovaná, s nízkým obsahem vlákniny, a přesto nedošlo k dramatickému zvýšení incidence rakoviny tlustého střeva. Moderní africká strava má nízký obsah vlákniny, protože většina tamních populací dnes spoléhá na komerčně vyráběnou rafinovanou kukuřičnou mouku. A nehovoříme tu o jen tak nějakém nízkém příjmu vlákniny, mluvíme tu o tak nízkém příjmu, jaký je ve Spojených státech, zhruba o polovině doporučené denní dávky. Přesto je zde však onemocnění střeva vzácné, stále 50krát méně rakoviny tlustého střeva.
Možná je to proto, že jsou hubenější a mají více pohybu? Ne, nejsou, a ne, nemají více pohybu. Pokud cokoliv, tak míra jejich fyzické aktivity může být momentálně i nižší. Takže jestliže jsou sedaví jako my, jedí převážně rafinované sacharidy, málo celých rostlinných potravin, málo vlákniny – jako my, proč mají stále 50krát méně rakoviny tlustého střeva než my?
No, je tu jeden rozdíl. Strava Afroameričanů i bělochů v USA je bohatá na maso, zatímco domorodá africká strava obsahuje tak málo masa a nasycených tuků, že jejich celková hladina cholesterolu je v průměru 3,5 mmol/l, oproti více než 5 mmol/l v USA.
Takže ano, už nekonzumují tolik vlákniny, ale i nadále minimalizují spotřebu masa a živočišných tuků, čímž podporují důkazy, že možná nejsilnějšími determinanty rizika rakoviny tlustého střeva je množství přijímaného masa a živočišného tuku.
Takže proč Američané onemocní častěji rakovinou tlustého střeva než Afričané? Možná, že vzácnost rakoviny tlustého střeva u Afričanů netkví ve vláknině, ale v jejich nízké spotřebě živočišných produktů.
Existuje rozpor v názorech, zda jde o živočišný tuk, cholesterol nebo živočišné bílkoviny, které jsou za vyšší riziko rakoviny nejvíce zodpovědné, protože u všech tří byly prokázány karcinogenní vlastnosti způsobující rakovinu, ale možná tolik nezáleží na tom, která složka je horší, jelikož strava bohatá na jednu je obvykle bohatá i na ostatní.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Clemens R, Kranz S, Mobley AR, et al. Filling America’s Fiber Intake Gap: Summary of a Roundtable to Probe Realistic Solutions with a Focus on Grain-Based Foods. The Journal of Nutrition. 2012;142:1390S-1401S.
- S J O'Keefe, M Kidd, G Espitalier-Noel, P Owira. Rarity of colon cancer in Africans is associated with low animal product consumption, not fiber. Am J Gastroenterol. 1999 May;94(5):1373-80.
- S J O'Keefe, D Chung, N Mahmoud, A R Sepulveda, M Manafe, J Arch, H Adada, T van der Merwe. Why do African Americans get more colon cancer than Native Africans? J Nutr. 2007 Jan;137(1 Suppl):175S-182S.
- J Ou, J P DeLany, M Zhang, S Sharma, S J O'Keefe. Association between low colonic short-chain fatty acids and high bile acids in high colon cancer risk populations. Nutr Cancer. 2012;64(1):34-40. doi: 10.1080/01635581.2012.630164.
- K M Tuohy, C Gougoulias, Q Shen, G Walton, F Fava, P Ramnani. Studying the human gut microbiota in the trans-omics era--focus on metagenomics and metabonomics. Curr Pharm Des. 2009;15(13):1415-27.
- D Aune, D S Chan, R Lau, R Vieira, D C Greenwood, E Kampman, T Norat. Dietary fibre, whole grains, and risk of colorectal cancer: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMJ. 2011 Nov 10;343:d6617. doi: 10.1136/bmj.d6617.
- I Segal, C A Edwards, A R Walker. Continuing low colon cancer incidence in African populations. Am J Gastroenterol. 2000 Apr;95(4):859-60.
- A J Alberg, J M Samet. Epidemiology of lung cancer. Chest. 2003 Jan;123(1 Suppl):21S-49S.
- D P Burkitt. Epidemiology of cancer of the colon and rectum. 1971. Dis Colon Rectum. 1993 Nov;36(11):1071-82.
Images thanks to International Maize and Wheat Improvement Center via Flickr.