Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlépe uchovávané tajemství v medicíně
Úprava životosprávy je ve snížení výskytu srdečního onemocnění, hypertenze, srdečního selhání, mrtvic, rakoviny, cukrovky a předčasného úmrtí často účinnější než většina jiných lékařských zásahů.
Ačkoliv všeobecně akceptované a zavedené pokyny pro chronické nemoci jednohlasně volají po změně životního stylu jakožto první linii terapie, lékaři tyto pokyny často nedodržují. Přesto jsou zásahy v oblasti životního stylu při snižování míry srdečních chorob, hypertenze, srdečních selhání, mrtvice, rakoviny, cukrovky a úmrtí ze všech příčin často účinnější než téměř jakákoli jiná lékařská intervence.
Určité užitečné poučení si můžeme vzít z války s tabákem, napsal doktor Neal Barnard v časopise Americké lékařské asociace s názvem Journal of Ethics. Když on sám v 80. letech přestal kouřit, v USA kulminovala míra úmrtnosti na rakovinu plic, ale od té doby klesá, s tím jak klesá míra kouření. Lékaři už pacientům neříkají, aby dali svému krku prázdniny, zatímco sami pokuřují cigaretu. Lékaři si uvědomili, že je efektivnější radit pacientům, aby přestali kouřit, pokud oni sami nemají na prstech skvrny od tabáku. Jinými slovy, lékaři se z nezúčastněných pozorovatelů – nebo dokonce podporovatelů – stali vůdci boje proti kouření.
A dnes, říká dr. Barnard, lze vegetariánskou stravu považovat za nutriční ekvivalent skoncování s kouřením. Kdybychom shromáždili světovou špičku objektivních výživových vědců a odborníků, bude jen málo pochyb o základních vlastnostech dobré výživy. Naneštěstí většina lékařů je nutričně negramotná. A co je ještě horší, nevědí, jak používat nejmocnější lék, který jim je k dispozici: jídlo.
Rady lékařů jsou přitom důležité. Když lékaři řekli pacientům, aby zlepšili svoji stravu, což bylo definováno jako omezení masa, mléčných výrobků a smažených potravin, byla větší pravděpodobnost, že pacienti stravu změní, pokud jim to poradil lékař. A může to fungovat ještě lépe, pokud lékaři praktikují to, co káží.
Výzkumníci z Emory náhodně rozdělili pacienty, aby shlédli jedno ze dvou videí. V jednom videu lékařka stručně vysvětlila své osobní zdravé stravovací a cvičební postupy a na stole byla vidět cyklistická přilba a jablko, zatímco v druhém lékařka nemluvila o svých osobních praktikách a jablko a cyklistická přilba chyběly. Například v obou videích lékařka doporučila pacientům omezit konzumaci masa, obvykle nejíst maso k snídani, a přinejmenším v polovině případů nekonzumovat na oběd nebo večeři žádné maso jako jednoduchý začátek pro vylepšení stravy. Ovšem v prvním videu lékařka odhalila, že sama úspěšně snížila svoji spotřebu masa, a asi není překvapivé, že pacienti tuto lékařku ohodnotili jako věrohodnější a více motivující.
Lékaři, kteří chodí pěšky a mají zdravější stravovací návyky, nejen mohou mít tendenci poskytovat více doporučení, týkajících se stravy a pohybu, ale také při tom působí důvěryhodnějším a více motivujícím dojmem. Dokonce to z nich může udělat lepší lékaře.
Randomizovaná kontrolovaná intervenční studie, která měla za úkol vylepšit stravu doktorů, nazvaná “Podpora zdraví skrze vlastní zážitek”, zjistila, že životní styl poskytovatelů zdravotní péče přímo koreluje s jejich klinickým výkonem. Zlepšení životního stylu a pohody u poskytovatelů zdravotní péče se následně odrazilo na pacientech i klinikách, což naznačuje další strategii k dosažení úspěšné podpory zdraví.
Jste připraveni na nejlépe uchovávané tajemství v medicíně? Za správných podmínek se tělo léčí samo. Například léčba kardiovaskulárních onemocnění odpovídajícími dietními změnami je dobrá léčba, která snižuje úmrtnost bez nežádoucích účinků.
Ano, měli bychom pokračovat ve výzkumu, ale vzdělávat lékaře i pacienty o stávajících znalostech o moci výživy jako léku by mohla být ta nejlepší investice, kterou můžeme udělat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising
- M A Hyman. The ecology of eating: the power of the fork. Altern Ther Health Med. 2009 Jul-Aug;15(4):14-5.
- N D Barnard. The physician's role in nutrition-related disorders: from bystander to leader. Virtual Mentor. 2013 Apr 1;15(4):367-72. doi: 10.1001/virtualmentor.2013.15.4.oped1-1304.
- M A Hyman. The failure of risk factor treatment for primary prevention of chronic disease. Altern Ther Health Med. 2010 May-Jun;16(3):60-3.
- I Shai, D Erlich, A D Cohen, M Urbach, N Yosef, O Levy, D R Shahar. The effect of personal lifestyle intervention among health care providers on their patients and clinics; the Promoting Health by Self Experience (PHASE) randomized controlled intervention trial. Prev Med. 2012 Oct;55(4):285-91. doi: 10.1016/j.ypmed.2012.08.001.
- E Frank, J Breyan, L Elon. Physician disclosure of healthy personal behaviors improves credibility and ability to motivate. Arch Fam Med. 2000 Mar;9(3):287-90.
- M W Kreuter, S G Chheda, F C Bull. How does physician advice influence patient behavior? Evidence for a priming effect. Arch Fam Med. 2000 May;9(5):426-33.
- M A Kadoch. The power of nutrition as medicine. Prev Med. 2012 Jul;55(1):80. doi: 10.1016/j.ypmed.2012.04.013.
- L Lianov, M Johnson. Physician competencies for prescribing lifestyle medicine. JAMA. 2010 Jul 14;304(2):202-3. doi: 10.1001/jama.2010.903
- M Ezzati, E Riboli. Can noncommunicable diseases be prevented? Lessons from studies of populations and individuals. Science. 2012 Sep 21;337(6101):1482-7.
Images thanks to raedon via Pixabay.