Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Tučná jídla mohou zhoršit funkci tepen
Konečně jsme zjistili, jak může i jediný tučný pokrm způsobit bolest hrudi jako při angině pectoris.
Fenomén postprandiální anginy pectoris byl popsán před více než 200 lety. Jde o bolesti na hrudníku, ke kterým dochází po jídle, a to dokonce i když jen sedíte a odpočíváte. Otázkou je proč? Mohlo by to být intuitivně přičítáno přesunu toku krve od srdce ke střevu během trávení; tento mechanismus se však nepodařilo experimentálně prokázat. Nyní víme, že problém je zřejmě uvnitř samotných koronárních tepen.
Vodítko přišlo v roce 1995, kdy výzkumníci zjistili, že k vyvolání anginy pectoris u lidí se srdečním onemocněním stačí jen nechat je vypít tuk. Toto se dělo v jejich krevním oběhu během 6 hodin po tomto jídle. Je to graf tzv. laktescence, což znamená mléčnost. Po dobu následujících pěti hodin byla jejich krev kvůli tuku stále „mléčnější“. A každý z deseti záchvatů anginy byly zaznamenán asi čtyři a půl až pět hodin po tučném jídle, právě tehdy, kdy mléčnost v krvi byla na maximu – nebo v jeho blízkosti. Zde je křivka po jídle bez tuku. Stejný objem a stejné množství kalorií, ale složené ze škrobu, cukru a bílkovin. Po požití netučného jídla se nepodařilo u žádného pacienta anginózní bolest vyvolat. Jak může pouhá přítomnost tuku v krvi ovlivňovat její průtok do srdce? Abychom to pochopili, potřebujeme porozumět funkci endotelu, tj. vnitřní výstelky našich krevních cév.
Naše tepny nejsou jen jakýmsi tvrdým potrubím. Jsou živými a dýchajícími orgány, jež se aktivně rozšiřují nebo zužují, v závislosti na tom, co je potřeba. Ředí nebo zhušťují krev, uvolňují hormony. A to vše je ovládáno jednou vnitřní vrstvou, endotelem, který je největším endokrinním orgánem těla. Jedná se o největší hormony vylučující orgán, vážící celkem asi 1,5 kg, s celkovým povrchem 600 čtverečních metrů. Mysleli jsme si dříve, že endotel je jen inertní vrstva, jakési vnitřní obložení našeho stromu cév, dnes ale víme víc. Endotel je přímo zapojen do onemocnění periferních cév, mrtvice, onemocnění srdce, diabetu, inzulínové rezistence, chronického selhání ledvin, růstu nádoru, metastáz, žilních trombóz (krevních sraženin) a závažných virových infekčních onemocnění. Dysfunkce vaskulárního endotelu je tedy charakteristickým znakem řady onemocnění u člověka.
Výzkumníci zjistili, že jídla s nízkým obsahem tuku mají tendenci zlepšovat funkci endotelu, a jídla s vysokým obsahem tuku ji mají sklon zhoršovat. A to platí jak pro živočišný tuk, tak pro izolované rostlinné tuky; v tomto případě šlo o slunečnicový olej. Ale možná je problémem trávení tuku – spíše než tuk samotný? Naše tělo dokáže detekovat přítomnost tuku v zažívacím traktu a uvolňuje zvláštní skupinu hormonů a enzymů, které se s ním mají vypořádat. Vědci se proto pokoušeli lidem podávat falešné tuky. Skutečný tuk narušoval tok krve do srdečního svalu, falešný tuk to nedělal. Ale možná je naše tělo dost inteligentní, aby poznalo rozdíl?
Toto je studie, která to naprosto objasnila. Snažili se vložit tuk intravenózně, přímo do krevního oběhu, takže mozek netušil, jestli ho jíte nebo ne. A opravdu, během několika hodin tepny sledovaných osob ztuhly, což významně zhoršilo jejich schopnost normální relaxace a roztažení. Snížení schopnosti vazodilatace koronární tepny po tučném jídle, právě tehdy, když je potřebujeme, může být vysvětlením fenoménu anginy pectoris po jídle, a to u pacientů s diagnostikovaným onemocněním koronárních cév.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P Rajendran, T Rengarajan, J Thangavel, Y Nishigaki, D Sakthisekaran, G Sethi, I Nishigaki. The vascular endothelium and human diseases. Int J Biol Sci. 2013 Nov 9;9(10):1057-69.
- W Heberden. Some Account of a Disorder of the Breast. Med Trans. 1768 July:59-66.
- PJ Ong, TS Dean, CS Hayward, PL Della Monica, TA Sanders, P Collins. Effect of fat and carbohydrate consumption on endothelial function. Lancet. 1999 Dec 18-25;354(9196):2134.
- WY Chung, DW Sohn, YJ Kim, S Oh, IH Chai, YB Park, YS Choi. Absence of postprandial surge in coronary blood flow distal to significant stenosis: a possible mechanism of postprandial angina. J Am Coll Cardiol. 2002 Dec 4;40(11):1976-83.
- PT Kuo, CR Joyner Jr. Angina pectoris induced by fat ingestion in patients with coronary artery disease; ballistocardiographic and electrocardiographic findings. J Am Med Assoc. 1955 Jul 23;158(12):1008-13.
- B Cook, D Cooper, D Fitzpatrick, S Smith, D Tierney, S Mehy. 8:45-90:00. The Influence of a High Fat Meal Compared to an Olestra Meal on Coronary Artery Endothelial Dysfunction by Rubidium (Rb)-82 Positron Emission Tomography (PET) and on Post Prandial Serum Triglycerides. Clin Positron Imaging. 2000 Jul;3(4):150.
- DW Brock, CK Davis, BA Irving, J Rodriguez, EJ Barrett, A Weltman, AG Taylor, GA Gaesser. A high-carbohydrate, high-fiber meal improves endothelial function in adults with the metabolic syndrome. Diabetes Care. 2006 Oct;29(10):2313-5.
- RA Vogel. Brachial artery ultrasound: a noninvasive tool in the assessment of triglyceride-rich lipoproteins. Clin Cardiol. 1999 Jun;22(6 Suppl):II34-9.
- R Berlinerblau, J Shani. Postprandial angina pectoris: clinical and angiographic correlations. J Am Coll Cardiol. 1994 Mar 1;23(3):627-9.
- SP Zhao, L Liu, M Gao, QC Zhou, YL Li, B Xia. Impairment of endothelial function after a high-fat meal in patients with coronary artery disease. Coron Artery Dis. 2001 Nov;12(7):561-5.
- P Lundman, M Eriksson, K Schenck-Gustafsson, F Karpe, P Tornvall. Transient triglyceridemia decreases vascular reactivity in young, healthy men without risk factors for coronary heart disease. Circulation. 1997 Nov 18;96(10):3266-8.
Images thanks to The Hamster Factor via Flickr.