Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak snížit tvorbu karcinogenních žlučových kyselin
Konzumace živočišného tuku zřejmě posiluje růst střevních bakterií, které přetvářejí žlučové kyseliny na karcinogeny.
Riziko rakoviny tlustého střeva u západních populací může být sníženo snížením příjmu živočišných produktů. Na vině jsou totiž agresivní faktory, jako jsou živočišné bílkoviny a tuk. Zkoumali jsme, jak mohou živočišné bílkoviny zahnívat a produkovat sirovodík, který může být toxický pro DNA, ale co tuk? Ten může stimulovat syntézu a sekreci žlučových kyselin do střev. To je to, co žluč dělá, pomáhá tělu trávit tuky. Takže více tuku ve střevech znamená více žluči ve střevech, což by nebyl problém, až na to, že u žlučových kyselin panuje již dlouho podezření, že jsou karcinogenní, zejména sekundární žlučové kyseliny.
Jak vidíte, žlučové kyseliny stimulují růst bakterií, které převádějí primární žlučové kyseliny, produkované našimi játry, na sekundární žlučové kyseliny. Sekundární žlučové kyseliny se ukázaly jako rakovinotvorné. To by mohlo vysvětlit, proč je strava bohatá na tuky spojována s rakovinou tlustého střeva. Vysoký příjem nasycených tuků je spojen se zvýšenou hladinou žluči, což je to, co bývá vidět u lidí s rakovinou tlustého střeva, a proto je to považováno za jeden z faktorů podporujících vznik rakoviny tlustého střeva a možná i rakoviny prsu. Protože tyto sekundární žlučové kyseliny mohou být vstřebány do krevního oběhu a cirkulovat po celém těle. To může pomoci vysvětlit mimořádně nízké počty případů rakoviny tlustého střeva v subsaharské Africe. Afričtí domorodci měli ve srovnání s Afroameričany pouhý zlomek sekundárních žlučových kyselin.
Dobře, pokud strava s vysokým obsahem živočišných tuků stimuluje růst bakterií produkujících toxické a karcinogenní sekundární žlučové soli, co lidé, kteří nekonzumují živočišné tuky? Již 40 let víme, že ti, kteří jedí stravu rostlinného původu, mají méně žluči ve stolici a sníženou kapacitu pro tvorbu nádorů tlustého střeva. Ti, kteří jsou vegetariáni, produkují pouhý zlomek některých sekundárních žlučových kyselin, které se podílejí na rakovině, asi o 70 % méně. Naordinujte lidem stravu rostlinného původu a během jediného týdne se aktivita těchto bakterií produkujících sekundární žlučové kyseliny sníží na polovinu. A během měsíce je jejich přítomnost snížena znovu o polovinu.
Jedním z nejdůležitějších toxických účinků těchto žlučových kyselin, těchto „zlých chlapíků“ v našem metabolismu, je to, že produkují volné radikály. To je jeden ze způsobů, jak mohou poškodit naši DNA a narušovat to, jak se DNA opravuje. V porovnání s tímto způsobem stravování, pokud přimějete lidi přejít na vegetariánskou stravu na pouhých dvanáct dní, může u nich dojít až k 13násobnému poklesu produkce hydroxylových volných radikálů. Hydroxylové radikály jsou jedněmi z nejvíce destruktivních volných radikálů, mohou zvyšovat riziko rakoviny tlustého střeva. Existují jen miliardtinu sekundy, ale za tu chvilku mohou přeměnit neškodné látky ve střevech na mutagenní látky poškozující DNA. Vědci se domnívají, že žlučové kyseliny tento proces podporují.
Takže volné radikály z fekálií mohou aktivovat karcinogeny ve střevech. Při konzumaci standardní americké stravy je množství volných radikálů, vyprodukovaných stolicí, docela pozoruhodné. Odpovídá to množství vyprodukovanému smrtelnou dávkou gama záření. Tak co s tím děláme? Jaké je dosažitelné a praktické opatření ke snížení tvorby volných radikálů v našem tlustém střevě? No, mohli bychom prostě jíst více potravin rostlinného původu, ale květák a mrkev moc peněz nevydělají. Takže místo toho bychom se mohli pokusit kolonizovat lidská střeva geneticky upravenými bakteriemi produkujícími antioxidanty.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- V Costarelli, TA Sanders. Plasma deoxycholic acid concentration is elevated in postmenopausal women with newly diagnosed breast cancer. Eur J Clin Nutr. 2002 Sep;56(9):925-7.
- J Ou, F Carbonero, EG Zoetendal, JP DeLany, M Wang, K Newton, HR Gaskins, SJ O'Keefe. Diet, microbiota, and microbial metabolites in colon cancer risk in rural Africans and African Americans. Am J Clin Nutr. 2013 Jul;98(1):111-20.
- SJ O'Keefe, M Kidd, G Espitalier-Noel, P Owira. Rarity of colon cancer in Africans is associated with low animal product consumption, not fiber. Am J Gastroenterol. 1999 May;94(5):1373-80.
- SJ O'Keefe, D Chung, N Mahmoud, AR Sepulveda, M Manafe, J Arch, H Adada, T van der Merwe. Why do African Americans get more colon cancer than Native Africans? J Nutr. 2007 Jan;137(1 Suppl):175S-182S.
- BS Reddy, A Engle, B Simi, LT O'Brien, RJ Barnard, N Pritikin, EL Wynder. Effect of low-fat, high-carbohydrate, high-fiber diet on fecal bile acids and neutral sterols. Prev Med. 1988 Jul;17(4):432-9.
- J Ou, JP DeLany, M Zhang, S Sharma, SJ O'Keefe. Association between low colonic short-chain fatty acids and high bile acids in high colon cancer risk populations. Nutr Cancer. 2012;64(1):34-40.
- SJ O'Keefe, J Ou, S Aufreiter, D O'Connor, S Sharma, J Sepulveda, T Fukuwatari, K Shibata, T Mawhinney. Products of the colonic microbiota mediate the effects of diet on colon cancer risk. J Nutr. 2009 Nov;139(11):2044-8.
- M Begley, CG Gahan, C Hill. The interaction between bacteria and bile. FEMS Microbiol Rev. 2005 Sep;29(4):625-51.
- JI Barrasa, N Olmo, MA Lizarbe, J Turnay. Bile acids in the colon, from healthy to cytotoxic molecules. Toxicol In Vitro. 2013 Mar;27(2):964-77.
- VC Aries, JS Crowther, BS Drasar, MJ Hill, FR Ellis. The effect of a strict vegetarian diet on the faecal flora and faecal steroid concentration. J Pathol. 1971 Jan;103(1):54-6.
- WH Ling, O Hänninen. Shifting from a conventional diet to an uncooked vegan diet reversibly alters fecal hydrolytic activities in humans. J Nutr. 1992 Apr;122(4):924-30.
- JG Erhardt, SS Lim, JC Bode JC, C Bode. A diet rich in fat and poor in dietary fiber increases the in vitro formation of reactive oxygen species in human feces. J Nutr. 1997 May;127(5):706-9.
- CF Babbs. Free radicals and the etiology of colon cancer. Free Radic Biol Med. 1990;8(2):191-200.
- H Ajouz, D Mukherji, A Shamseddine. Secondary bile acids: an underrecognized cause of colon cancer. World J Surg Oncol. 2014 May 24;12:164.
- BS Reddy, EL Wynder. Large-bowel carcinogenesis: fecal constituents of populations with diverse incidence rates of colon cancer. J Natl Cancer Inst. 1973 Jun;50(6):1437-42.
Images thanks to djneight via Flickr.