Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba ulcerózní kolitidy pomocí stravy
Jestliže vyřazení bílkovin s vysokým obsahem síry a sirnatých přídatných látek může pomoci s prevencí zánětlivého onemocnění střev, mohly by podobné úpravy jídelníčku pomoci v prevenci recidivy vředové kolitidy?
Plyn typický pro zkažená vejce, sirovodík, je jednou z hlavních zapáchajících sloučenin lidských střevních plynů. Jinými slovy, je jedním z hlavních důvodů, proč pšouknutí může tak silně zapáchat. Větší starosti nám však dělá, že může být zodpovědný za opětovné zhoršení ulcerózní kolitidy.
Již dříve jsem mluvil o roli živočišných bílkovin ve vývoji zánětlivého onemocnění střev. Předpokládá se, že to souvisí s plynem vznikajícím rozkladem živočišné bílkoviny. Co když už ulcerózní kolitidu máte? Mohlo by pomoci snížení příjmu aminokyselin obsahujících síru?
Než byla zveřejněna tato studie, jediná věc, která se ukazovala účinná, bylo vyřazení mléka. Případové zprávy sahající svým vznikem až několik desetiletí nazpět popisují pacienty s ulcerózní kolitidou, která se jevila být vyvolána kravským mlékem – a odstranění všech mléčných výrobků ze stravy byly často doprovázeno výrazným zlepšením příznaků. Když bylo mléko do jídelníčku znovu zařazeno, mohlo to vyvolat nový atak nemoci. Až do roku 1965 to ovšem nebylo oficiálně otestováno. Byla to jen malá skupina pacientů, kteří mohli být třeba alergičtí, nebo snad může bezmléčná strava pomoci zmírnit onemocnění u všech lidí?
Vědci tedy náhodně rozdělili pacienty s aktivní ulcerózní kolitidou do dvou skupin. Léčená skupina dostávala stravu bez obsahu mléka a kontrolní placebo skupina dostávala náhodné potraviny, tak, aby si tito lidé mysleli, že se jim dostává zvláštní léčby. Strava bez obsahu mléka fungovala lépe, v této skupině se podařilo dvakrát více lidem zbavit symptomů a méně pacientům se nemoc vracela do aktivní fáze.
Zdá se tedy, že existuje určitý podíl pacientů s ulcerózní kolitidou, kteří by měli prospěch z odstranění všech mléčných výrobků. Vědci odhadují, že mléko je spouštěčem přibližně v jednom z každých pěti případů. Pacienti trpící tímto onemocněním by tedy měli určitě vyzkoušet vyřadit mléko, aby zjistili, jestli jsou jedněmi z těch šťastných, jejichž stav lze zlepšit takovýmto jednoduchým zásahem do jídelníčku.
Dobře, ale co zkusit omezit všechny aminokyseliny obsahující síru? Tato studie čtyř pacientů s ulcerózní kolitidou zjistila, že jejich denní záchvaty krvavého průjmu tak lze výrazně zmírnit. Snížený příjem aminokyselin obsahujících síru, respektive potravin bohatých na tyto aminokyseliny, vedl k zlepšení středně závažné ulcerózní kolitidy. Co se stalo, když tyto potraviny do stravy vrátili? Vědci měli pocit, že účinek byl tak výrazný, že by opětovné zařazení potravin, jako je maso, mléčné výrobky, vejce a sířené víno, bylo považováno za neetické.
Byla to však jen pilotní studie. Výzkumníci pak sestavili studii, které se účastnilo 191 pacientů s ulcerózní kolitidou v remisi. Byli sledováni po dobu jednoho roku, stejně tak i jejich strava. Cílem bylo zjistit, které potraviny byly spojeny s návratem příznaků. Ze studie vyplynulo, že šlo o maso a alkohol. Dává to smysl, obojí je bohaté na síru, která může zvýšit koncentraci sirovodíku, který je, pokud si pamatujete, toxický. Zasahuje totiž do využívání vlákniny našim tělem. Vlákninu naše prospěšné bakterie proměňují v prospěšnou látku nazývanou butyrát. Takže, jak můžeme zvýšit hladiny fekálního butyrátu, abychom potlačili sirovodík?
U butyrátového klystýru sice byla prokázána prospěšnost, ale pokud vzniká z vlákniny, nemohli bychom ho získat přirozenějším způsobem? Ano, mohli. Pacienti s ulcerózní kolitidou dostávali po dobu 3 měsíců ovesné otruby, aby se jejich prospěšným bakteriím dařilo. U žádného z nich nedošlo k opětovnému zhoršení, příznaky nemoci měli lépe pod kontrolou.
Jednou z častých otázek, kterou my, lékaři ošetřující pacienty se zánětlivým onemocněním střev, dostáváme, zní: Může změna stravy příznivě ovlivnit mé onemocnění? Doposud naší odpovědí, zejména pokud jde o ulcerózní kolitidu, bylo: „Nevíme, nedáváme žádné zvláštní doporučení.“
To se však nyní díky této studii může změnit. Naznačuje, že konzumace masa může zhoršit průběh zánětlivého onemocnění střev. Takže lidé by možná měli snížit konzumaci masa, jíst ho maximálně jednou týdně. Nemáme sice potvrzení z intervenčních studií, které by dokládalo detaily, ale je to to nejlepší, co jsme nyní na základě důkazů schopni doporučit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P Jantchou, S MOrois, F Clavel-Chapelon, M C Boutron-Ruault, F Carbonnel. Animal protein intake and risk of inflammatory bowel disease: The E3N prospective study. Am J Gastroenterol. 2010 Oct;105(10):2195-201.
- E Richman, J M Rhodes. Review article: evidence-based dietary advice for patients with inflammatory bowel disease. Aliment Pharmacol Ther. 2013 Nov;38(10):1156-71.
- E Magee. A nutritional component to inflammatory bowel disease: the contribution of meat to fecal sulfide excretion. Nutrition. 1999 Mar;15(3):244-6.
- R Wright, S C Truelove. A Controlled Therapeutic Trial of Various Diets in Ulcerative Colitis. Br Med J. 1965 Jul 17; 2(5454): 138–141.
- S C Trulove. Ulcerative Colitis Provoked by Milk. Br Med J. 1961 Jan 21; 1(5220): 154–160.
- A H Rowe, A Rowe Jr. Chronic ulcerative colitis--atopic allergy in its etiology. Am J Gastroenterol. 1960 Jul;34:49-66.
- A P R Andresen. Ulcerative colitis — an allergic phenomenon. The American Journal of Digestive Diseases March 1942, Volume 9, Issue 3, pp 91-98.
- W E Roediger. Decreased sulphur aminoacid intake in ulcerative colitis. Lancet. 1998 May 23;351(9115):1555.
- V Andersen, A Olsen, F Carbonnel, A Tjonneland, U Vogel. Diet and risk of inflammatory bowel disease. Dig Liver Dis. 2012 Mar;44(3):185-94.
- S L Jowett, C J Seal, M S Pearce, E Phillips, W Gregory, J R Barton, M R Welfare. Influence of dietary factors on the clinical course of ulcerative colitis: a prospective cohort study. Gut. 2004 Oct; 53(10): 1479–1484.
- F Beck. The role of Cdx genes in the mammalian gut. Gut. 2004 Oct; 53(10): 1394–1396.
- M C Pitcher, J H Cummings. Hydrogen sulphide: a bacterial toxin in ulcerative colitis? Gut. 1996 Jul; 39(1): 1–4.
- C Hallert, I Bjorck, M Nyman, A Pousette, C Granno, H Svensson. Increasing fecal butyrate in ulcerative colitis patients by diet: controlled pilot study. Inflamm Bowel Dis. 2003 Mar;9(2):116-21.
Images thanks to MichaelFrancisco via Flickr.