Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ideální strava: Řekněte mi to na rovinu, doktore
Proč ta zdrženlivost vůči poskytování informací veřejnosti v plném rozsahu, když by tyto informace pomohly ušetřit mnoho případů nemocí a předčasného úmrtí, kterým lze předejít?
Proč panuje jakási zdrženlivost v tom, že veřejnosti nejsou poskytována doporučení, která by ji ušetřila srdečního onemocnění nebo jeho zhoršení? Postoj National Research Council byl, že doporučení nižšího než 30% podílu tuku ve stravě by pro lidi, snažící se s tím něco dělat, bylo příliš nepříjemné sdělení.
Přestože není jisté, do jaké míry lidé radu přijmou, je z vědeckého i etického hlediska rozhodně nezbytné lidi pravdivě informovat o tom, jak vypadá ideální strava. Musíme veřejnosti říci pravdu, prozradit jim, co je pro jejich zdraví nejlepší, a pak je nechat samotné rozhodnout, jak moc si rady vezmou k srdci.
Skupina odborníků byla vyzvána, aby odpověděla na otázku, co by řekli pacientovi, který jim sdělí: „Udělám, cokoliv řeknete, nikdy nechci trpět srdečním onemocněním,“ případně: „Měl jsem infarkt, a už nechci, aby se to opakovalo.“ Odpovědi se pohybovaly od rad typu: „Poradil bych konzumovat hodně luštěnin,“ po: „Už je načase, aby veřejnost přijala rostlinnou stravu.“
Tím nemyslí vegetariánství. Vegetariáni často konzumují mnoho nezdravého jídla. To stejné platí i o veganech. Tento nový stravovací vzorec hovoří o výhradně rostlinné výživě. Jde o celistvé rostlinné potraviny. Proč výhradně? Protože jak jsme se dozvěděli ze studie Cornell China Study, nezdá se, že by existovala hranice podílu rostlinných potravin ve stravě, za kterou bychom už nezískávali další příznivé účinky na zdraví. Vypadá to, že čím více rostlinných potravin na úkor těch živočišných jíme, tím lépe děláme pro své zdraví.
Dr. Esselstyn si je dobře vědom ospravedlnění toho, proč se moc nedoporučuje rostlinná strava. Jde o to, že by se doporučení setkalo se skepticismem a nepřátelskou reakcí ze stravy široké veřejnosti. Nyní by však ta reakce nebyla tak silná, protože si milióny lidí tuto cestu vybírají dobrovolně. Ten nepřátelský postoj je však zvláštní, protože mnoho kultur na této stravě bez problému žije a užívá si její chuti, textury a rozmanitosti, stejně jako příznivých účinků na zdraví. Nicméně dietní preference jsou hluboce osobní záležitostí, a člověk se může cítit požadavkem na jejich změnu snadno dotčen.
V každém případě má veřejnost právo znát pravdu ve stejné podobě, v jaké ji chápou odborníci na výživovou biologii. Mají právo vědět, jak má vypadat nejbezpečnější a nejzdravější strava.
Někteří kritizují tuto výlučně rostlinnou stravu označováním za extrémní nebo drakonickou. Websterův slovník však slovo „drakonický“ definuje jako „nelidsky krutý.“ Při bližším pohledu se ukazuje, že „extrémní“ nebo „nelidsky krutý“ nevystihuje rostlinnou stravu, ale spíše důsledky naší současné západní stravy.
Rozříznutí hrudní kosti na dvě půlky kvůli provedení bypassu, nebo mrtvice, která učiní z člověka invalidu neschopného mluvit, to lze považovat za extrémní. Odstranění prsu, prostaty, tlustého střeva nebo konečníku kvůli léčbě rakoviny se může zdát nelidsky kruté. To je extrémní. Jíst fazolové burrito je snadné.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C B Esselstyn Jr. Foreword: Changing the Treatment Paradigm for Coronary Artery Disease. Am J Cardiol. 1998 Nov 26;82(10B):2T-4T.
- C B Esselstyn Jr. More than coronary artery disease. Am J Cardiol. 1998 Nov 26;82(10B):5T-9T.
- T C Campbell, B Parpia, J Chen. Diet, lifestyle, and the etiology of coronary artery disease: the Cornell China study. Am J Cardiol. 1998 Nov 26;82(10B):18T-21T.
Images thanks to Jeff Eaton via Flickr