Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom všichni podstupovat preventivní kolonoskopii od 50 let věku?
Proč lékaři v USA nadále doporučují koloskopie, i když většina ostatních zemí doporučuje méně invazivní metody vyšetření na rakovinu tlustého střeva?
Ačkoli kolonoskopie může způsobit vážné poškození přibližně u 1 z 350 případů, flexibilní sigmoideoskopie, která využívá menšího a kratšího kolonoskopu, mívá desetkrát méně komplikací. Je však klasická kolonoskopie účinnější? Má lepší poměr příznivých účinků k rizikům? To nevíme. Nemáme totiž žádné randomizované kontrolované kolonoskopické studie. Musíme si počkat do roku 2020. Co bychom měli do té doby dělat?
USPSTF, oficiální orgán pro preventivní pokyny, považuje kolonoskopii pouze za 1 ze 3 možných a přijatelných možností vyšetření na rakovinu tlustého střeva. Počínaje 50. rokem si můžeme nechat každoročně testovat stolici na skryté krvácení; a to bez jakékoliv kolonoskopie. Dále je možné provádět sigmoideoskopii každých 5 let a k tomu si nechávat testovat stolici na krev každé tři roky. Třetí možností je kolonoskopie jednou za 10 let. A pokud jde o virtuální kolonoskopie nebo nové DNA testování stolice, neexistují dostatečné důkazy, které by doporučily volbu některé z těchto dvou metod. P
řestože doporučují ukončení rutinního screeningu ve věku 75 let, předpokladem je, že vám po dobu 25 let od vašich 50. narozenin vždy vycházel negativně. Pokud je vám 75 let a ještě jste na vyšetření nebyli, je to pravděpodobně dobrý nápad, alespoň do 80 let věku. Pokud existují tři přijatelné strategie pro vyšetření, jak se má člověk rozhodnout? Doporučují pacientům, aby spolupracovali se svými lékaři na výběru nejvhodnější metody, a to na základě zvážení jejich rizik a přínosů. Aby se pacienti mohli rozhodovacího procesu zúčastnit, musí jim být poskytnuty informace. Míra, do jaké sdělují poskytovatelé zdravotní péče potřebné informace, nebyla známa, dokud nebyla zveřejněna tato studie.
Výzkumníci nahrávali návštěvy u lékaře s cílem zaznamenat 9 prvků informovaného rozhodnutí. Prvky byli následující: diskuze o roli pacienta při rozhodování, jaké rozhodnutí musí být učiněno, jaké jsou alternativy, jaké jsou výhody a nevýhody každé možnosti, nejistoty, ujištění, že pacient chápe možnosti a nakonec otázka, čemu by dal přednost. Taková je role dobrého lékaře. Jde o vaše tělo; je to vaše informované rozhodnutí. Kolik z těchto devíti klíčových prvků informovaného rozhodování bylo s pacienty při rozhovoru o vyšetření tlustého střeva probráno? Troufnete si tipnout? U většiny pacientů ani jeden. Průměrný počet? Jeden z devíti.
Jak je uvedeno v úvodníku Journal of the American Medical Association: „Pro pacienty zahrnuje tato volba příliš mnoho pravděpodobností a nejistot a lékaři zase nemají dostatek času, aby je všechny s pacienty prodiskutovali.“ Takže lékaři prostě rozhodnou za pacienta. Jakou možnost nejčastěji volí? Stejně jako v tomto průzkumu, lékaři celkově nejčastěji doporučují kolonoskopii. Proč? Ostatní rozvinuté země většinou volí testy stolice, tzv. FOBT testy (u nás TOKS). Jen v několika případech doporučí sigmoidoskopii. Důvodem může být, že většina lékařů na světě za tento zákrok nedostane zaplaceno. Jak řekl jeden gastroenterolog: „Kolonoskopie je husa, která snáší zlaté vejce.“
Odhalení New York Times dospělo k závěru, že důvodem, proč si lékaři nahrabou tolik peněz, není ani tak špičková péče o pacienty, jako obchodní plány, maximalizace výnosů, lobbování, marketing a souboje mezi sebou. Kdo stanovuje ceny zákroků? Americká lékařská asociace, hlavní lobbingová skupina pro lékaře. Stanovují ceny. Není divu, že gastroenterologové vydělávají téměř půl milionu dolarů ročně (cca 10 miliónů českých korun). American Gastroenterological Association si přeje, aby to tak zůstalo. S odkazem na tato odhalení předseda sdružení varoval, že je gastroenterologie pod útokem. V kolorektálním screeningu na rakovinu a v její prevence se může očekávat pokles v počtu zákroků i jejich ceny. Mají však pár nápadů, jak uspět v přicházejícím, pro ně nepříznivém, světě odpovědnosti a transparentnosti. Proč by však všeobecní lékaři prosazovali kolonoskopická vyšetření? Protože mnoho lékařů dostává úplatky odměnou za propagaci zákroků. Na základě zkoumání chování lékařů před a poté, co začali brát peníze za doporučení zákroků, se odhaduje, že lékaři každý rok učiní o více než milión doporučení více, než by učinili, kdyby z toho neměli žádný osobní zisk.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- H Brenner, C Stock, M Hoffmeister. Effect of screening sigmoidoscopy and screening colonoscopy on colorectal cancer incidence and mortality: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials and observational studies. BMJ. 2014 Apr 9;348:g2467.
- A S Brett. Flexible sigmoidoscopy for colorectal cancer screening: more evidence, persistent ironies. JAMA. 2014 Aug 13;312(6):601-2.
- F van Hees, J D Habbema, R G Meester, I Lansdorp-Vogelaar, M van Ballegooijen, A G Zauber. Should colorectal cancer screening be considered in elderly persons without previous screening? A cost-effectiveness analysis. Ann Intern Med. 2014 Jun 3;160(11):750-9.
- J I Allen. The value of colonoscopy. Gastroenterology. 2014 Feb;146(2):573-5.
- B S Ling, J M Trauth, M J Fine, M K Mor, A Resnick, C H Braddock, S Bereknyei, J L Weissfeld, R E Schoen, E M Ricci, J Whittle. Informed decision-making and colorectal cancer screening: is it occurring in primary care? Med Care. 2008 Sep;46(9 Suppl 1):S23-9.
- K R Yabroff, C N Klabunde, G Yuan, T S McNeel, M L Brown, D Casciotti, D W Buckman, S Taplin. Are physicians' recommendations for colorectal cancer screening guideline-consistent? J Gen Intern Med. 2011 Feb;26(2):177-84.
- E P Whitlock, J Lin, E Liles, T Beil, R Fu. Screening for colorectal cancer: a targeted, updated systematic review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2008 Nov 4;149(9):638-58.
- GAO Medicare:Action Needed to Address Higher Use of Anatomic Pathology Services by Providers Who Self-Refer. GAO-13-445: Published: Jun 24, 2013. Publicly Released: Jul 15, 2013.
- Rosenthal, E. June 1, 2013. “The $2.7 Trillion Medical Bill: Colonoscopies Explain Why U.S. Leads the World in Health Expenditures.” The New York Times.
- Whoriskey, P. and Keating, D. July 20, 2013. “How a secretive panel uses data that distorts doctors’ pay.” The Washington Post.
Images thanks to Mamin via Flickr.