Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Reakce průmyslu na lepší výsledek rostlinných potravin než doplňků stravy
Nezpracované potraviny jsou více než jen součtem svých součástí: jak bezohlední obchodníci využívají důkazy o tom, že se vysoká hladina fytoživin v krvi pojí s lepším zdravím, k prodeji doplňků stravy, které mohou napáchat více škody než užitku.
Tohle je ta slavná studie, která zavedla spousty lidí na scestí. Tisíce mužů byly sledovány po dobu 19 let, během kterých došlo k postupnému poklesu rakoviny plic u kuřáků. Čím více měli kuřáci ve stravě betakarotenu, tím lépe na tom byli. Jeho množství vědci odhadli na základě množství ovoce, zeleniny a polévek, které jedli.
Začali tedy kuřáky léčit ovocem, zeleninou a polévkou? Ne, dali jim betakarotenové pilulky. A ti, kteří užívali pilulky, dostali více rakoviny plic. Došlo k většímu počtu úmrtí na rakovinu plic, onemocnění srdce a mrtvici. Průměrná délka života byla kratší. To je však neodradilo od několikanásobného opakování pokusu. Bylo provedeno dalších šest studií a ve všech betakarotenové pilulky stále zvyšovaly úmrtnost. Dvacet dalších studií, ve kterých podávali betakaroten společně s dalšími pilulkami s antioxidanty. Opět docházelo ke zvyšování úmrtnosti.
Zřejmým závěrem je, že izolované živiny jsou spíše léčivy, přitom nejsou tak studovány ani regulovány jako léky, nejspíš by to však bylo na místě. Na druhou stranu na potraviny by se mělo nahlížet jiným způsobem, s vědomím konceptu synergického působení látek v nich obsažených. Celek je více než jen součet jeho částí. Ano, nízké hladiny betakarotenu v krvi zvyšují riziko úmrtí na srdeční onemocnění, ale znamená to v podstatě nedostatečný příjem mrkve, dýně, listové zeleniny, kapusty. Nedostatek těchto druhů zeleniny zvyšuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění. V USA jde například o nedostatek mrkve, špenátu a sladkých brambor.
Ano, čím více karotenoidů máme v krvi, tím zdravější budeme; nicméně bezohlední prodejci mohou tuto informaci použít k prodeji doplňků stravy. Zatímco odpovědní vědci a výrobci potravin musí zdůraznit důležitost celých potravin, jakožto prostředku k dosažení vyšších hladin karotenů.
Nyní už víme, že podávání doplňků stravy s betakarotenem byl nesprávný způsob, jak se pokusit o prevenci rakoviny. Vědci se místo toho měli spíše podívat po nejúčinnějších potravinách, a pak jednotlivé ovoce a zeleninu otestovat v randomizovaných a kontrolovaných studiích. Věda má tendenci být redukcionistická, hledá konkrétní příčiny a důsledky. Je těžké prosadit a zafinancovat studie zaměřené na jídlo, pokud to jídlo nerozeberete na jednotlivé části, což pro nás postrádá smysl.
Klíčové je povzbudit spotřebitele ke zvýšení celkového denního příjmu ovoce a zeleniny na 9 až 13 porcí denně. Za posledních třicet let došlo k obrovskému nárůstu důkazů o významu rostlinných potravin v prevenci nebo snižování rizika chronických onemocnění. I přes široce rozšířené veřejné informační programy o zdravém stravování je velmi obtížné přimět lidi ke změnám v jídelníčku.
Proto je jedním z navrhovaných řešení přidat zpět do stravy zdraví podporující fytoživiny, které nám v naší běžné stravě chybí. Přidáním ovoce a zeleniny? Neblázněte, stačí geneticky vpravit fytoživiny do dnešního rychlého občerstvení. Lidé jedí kečup, nikoliv kapustu. Kdo by potřeboval listovou zeleninu, když můžeme vyvinout rajčata s vysokým množstvím folátu? Proč kupovat bobulovité ovoce, když můžete udělat rajčata fialovými přidáním dvou genů z hledíku většího a stvořit transgenní rajčata? Namísto sójových hamburgerů můžeme mít sójové geny v kečupu na našich běžných hamburgerech. Co takhle rajčata s geny vinné révy?
Pilulky jsou zkrátka ziskovější než rostliny. Když však pilulky nefungují, průmysl se pokusí patentovat samotné plodiny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R H Liu. Health-promoting components of fruits and vegetables in the diet. Adv Nutr. 2013 May 1;4(3):384S-92S.
- C Martin. E Butelli, K Petroni, C Tonelli. How can research on plants contribute to promoting human health? Plant Cell. 2011 May;23(5):1685-99.
- M S Donaldson. A carotenoid health index based on plasma carotenoids and health outcomes. Nutrients. 2011 Dec;3(12):1003-22.
- J Karppi, J A Laukkanen, T H Mäkikallio, K Ronkainen, S Kurl. Low β-carotene concentrations increase the risk of cardiovascular disease mortality among Finnish men with risk factors. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2012 Oct;22(10):921-8.
- D R Jacobs, L C Tapsel. Food synergy: the key to a healthy diet. Proc Nutr Soc. 2013 May;72(2):200-6.
- C Martin.The interface between plant metabolic engineering and human health. Curr Opin Biotechnol. 2013 Apr;24(2):344-53.
- N J Temple. What is the optimum research strategy to study the effects of phytochemicals on disease prevention? Nutrition. 2012 Jun;28(6):611-2.
- M M Murphy, L M Barraj, D Herman, X Bi, R Cheatham, R K Randolph. Phytonutrient intake by adults in the United States in relation to fruit and vegetable consumption. J Acad Nutr Diet. 2012 Feb;112(2):222-9.
- G Bjelakovic, D Nikolova, C Gluud. Meta-regression analyses, meta-analyses, and trial sequential analyses of the effects of supplementation with beta-carotene, vitamin A, and vitamin E singly or in different combinations on all-cause mortality: do we have evidence for lack of harm? PLoS One. 2013 Sep 6;8(9):e74558.
- E Butelli, L Titta, M Giorgio, H P Mock, A Matros, S Peterek, E G Schijlen, R D Hall, A G Bovy, J Luo, C Martin. Enrichment of tomato fruit with health-promoting anthocyanins by expression of select transcription factors. Nat Biotechnol. 2008 Nov;26(11):1301-8.
- R B Shekelle, M Lepper, S Liu, C Maliza, W J Raynor Jr, A H Rossof, O Paul, A M Shryock, J Stamler. Dietary vitamin A and risk of cancer in the Western Electric study. Lancet. 1981 Nov 28;2(8257):1185-90.
- (No authors listed) The effect of vitamin E and beta carotene on the incidence of lung cancer and other cancers in male smokers. The Alpha-Tocopherol, Beta Carotene Cancer Prevention Study Group. N Engl J Med. 1994 Apr 14;330(15):1029-35.
- C H Shih, Y Chen, M Wang, I K Chu, C Lo. Accumulation of isoflavone genistin in transgenic tomato plants overexpressing a soybean isoflavone synthase gene. J Agric Food Chem. 2008 Jul 23;56(14):5655-61.
- G Giovinazzo, L D'Amico, A Paradiso, R Bollini, F Sparvoli, L DeGara. Antioxidant metabolite profiles in tomato fruit constitutively expressing the grapevine stilbene synthase gene. Plant Biotechnol J. 2005 Jan;3(1):57-69.