Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence záchvatů dny pomocí stravy
Jestliže krystalky kyseliny močové, které spouštějí dnu, pocházejí z rozkladu purinů, měli by se pacienti trpící dnou vyhýbat dokonce i zdravým potravinám bohatým na puriny, například fazolím, houbám a květáku?
Před více než 2000 lety popsal Hippokrates dnu jako „nemoc králů“, a to především proto, že pouze bohatí lidé si mohli dovolit vydatné potraviny, které, jak se zdá, stojí v pozadí záchvatů dny. Ale teď můžeme jíst jako králové všichni a získat s tím i některé královské nemoci.
Dna je způsobena ostrými krystalky kyseliny močové v našich kloubech, a kyselina močová pochází z rozpadu purinů. A puriny jsou rozkladným produktem genetického materiálu, DNA, což je základ veškerého života. Takže neexistuje nic jako dieta bez purinů, ale různé potraviny se obsahem purinů liší.
Dlouho se myslelo, že lidé, kteří mají dnu, se prostě musejí vyhýbat všem potravinám s vysokým obsahem purinů, ať už živočišného původu, jako jsou vnitřnosti, nebo rostlinného původu, jako jsou luštěniny. Tato strategie se ale ukázala jako neúčinná. Ano, veškerá kyselina močová pochází z rozpadu purinů, a omezování masa má smysl, ale znamená to jen všechny druhy masa; rostlinné zdroje byly z velké části očištěny.
Spojení dny s příjmem alkoholu a zvýšenou konzumací potravin s vysokým obsahem purinů je známo již od starověku, ale neexistovaly žádné prospektivní zkoušky, které by toto potvrdily – až do doby před deseti lety.
Jednalo se o studii Harvard Health Professional´s Follow-up Study, ve které bylo asi 50 000 mužů sledováno po dvanáct let, a příjem alkoholu byl silně spojen se zvýšeným rizikem dny. Pokud jde o potraviny, zjistili zvýšené riziko dny při vyšší spotřebě masa a ryb, ale nikoliv při konzumaci vysokopurinových rostlinných potravin; možná proto, že puriny v rostlinné stravě jsou méně využitelné?
Takže ačkoli se lidem trpícím dnou doporučovalo, aby omezili živočišné i rostlinné potraviny bohaté na puriny, výsledky studie naznačují, že tato dietní omezení mohou být použitelná pouze pro puriny živočišného původu. Ačkoli nebylo překvapující, že maso a mořské plody významně korelují s výskytem dny, nový byl poznatek, že u rostlinných potravin bohatých na puriny tento efekt chybí.
Zdá se, že neexistují žádné dlouhodobé studie prokazující zvýšení rizika dny u rostlinných potravin bohatých na puriny, přesto však stále ještě můžete zaslechnout zastaralá doporučení.
Nejenom že konzumace rostlinné stravy bohaté na puriny není spojena s vysokou hladinou kyseliny močové, ale ukázalo se, že zelenina, od které jsou lidé trpící dnou výslovně odrazováni – houby, hrách, fazole, čočka a květák – má ve skutečnosti ochranný účinek. Může to být proto, že potraviny bohaté na vlákninu, kyselinu listovou a vitamín C patrně chrání před tvorbou kyseliny močové a dnou. Například bylo zjištěno, že vláknina na sebe může ve střevě potenciálně navázat kyseliny močovou, aby potom mohla být vyloučena.
Neprokázaná souvislost mezi zeleninou bohatou na puriny a solí kyseliny močové může být způsobena společným výskytem těchto prospěšných rostlinných látek (jako je vitamin C, dietní vláknina nebo některé fytochemikálie), které mohou maskovat vliv purinů na kyselinu močovou. Příjem zeleniny, bez ohledu na obsah purinů, může také ochraňovat, protože může zvýšit vylučování kyseliny močové. Změnou pH naší moči můžeme změnit vylučování kyseliny močové. Prokázala se účinnost konzumace alkalické, v tomto případě vegetariánské stravy, pro odstraňování kyseliny močové z těla. Lidé, kteří konzumují alkalickou stravu, vylučují významně více kyseliny močové než lidé, kteří jedí kyselinotvornou stravu.
Hladina samotné kyseliny močové v krvi u lidí, kteří jedí kyselinotvornou stravu, vzroste během několika dní. Takže bychom mohli předpokládat, že hladina kyseliny močové u vegetariánů bude nižší. A opravdu se ukázalo, že lidé, kteří se dlouhodobě stravují vegetariánsky, mají významně nižší hladinu kyselinu močové v krvi.
Pro prokázání příčiny a následku ovšem musíte provést intervenční zkoušku, kde lidem změníte stravu a uvidíte, co se stane. Takže výzkumníci provedli na deseti mužích studii hromadění kyseliny močové v ledvinách. Po dobu pěti dnů je drželi na standardní západní stravě a měřili jim relativní nadbytek nasycení kyselinou močovou. Poté na pět dní přešli na vegetariánskou stravu, a toto byl výsledek. Konzumace vegetariánské stravy vedla k 93% poklesu rizika krystalizace kyseliny močové, a to během několika dnů.
Nebo to můžete udělat jinak: vezměte pár lidí s dnou, dejte jim pořádný kus masa a zjistěte, zda to může vyvolat záchvat. Sedm pacientů bylo hospitalizováno, stabilizováno na nízkopurinové stravě, a pak vyzkoušeli masitou večeři. V reakci na ni vzrostla hladina kyseliny močové a začali dostávat záchvaty dny. Potom přidali alkohol a hladina kyseliny močové narostla ještě výše. Takže pouhým jedním jídlem byli schopni vyvolat záchvat dny u šesti ze sedmi pacientů.
Některé druhy masa mají méně purinů než jiné. Červ zvaný potemník brazilský má obzvláště nízkou hladinu purinů. Říká se mu také superčerv, protože je 5 až 7 centimetrů dlouhý.
Všechny živočišné potraviny ale riziko dny nezvyšují; bylo zjištěno, že mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku mají ochranný vliv. Pokud tomu tak je, předpokládali bychom, že vegani budou znevýhodněni a opravdu se to prokázalo, i když všichni byli v normálním rozmezí, což je asi 3,5 až 7.
Takže mají pacienti trpící dnou konzumovat mléko? No, i když vypíti ekvivalentu deseti šálků odstředěného mléka naráz má, jak se zdá, okamžitý vliv na snížení hladiny kyseliny močové, z dlouhodobého hlediska v průběhu měsíců, při konzumaci odpovídající dvěma šálkům denně, nebyl nalezen statisticky významný pokles. Pacientům se dnou podávali po dobu tří měsíců sušené odstředěné mléko a nezdálo se, že by to pomohlo. I když sójové mléko se také spojuje s nižším rizikem hromadění kyseliny močové, neexistují ale žádné intervenční zkoušky, které by to podpořily.
Podstatné je, že nyní máme dobrý výzkum, který ukazuje, jak snížit riziko dny bez použití medikamentů prostřednictvím úpravy stravy.
To je důležité, protože lékem volby je alopurinol. Je považován za obecně bezpečný, ale co to znamená, když lékaři mluví o poměrně bezpečném léku? Přibližně u 2 % pacientů se objevují hypersenzitivní reakce, které někdy mohou být závažné a smrtelné, s úmrtností až 20 % – a to mluvíme o bezpečném léku. Druhým hlavním lékem je kolchicin, u kterého chybí jasné rozlišení mezi netoxickou, toxickou a smrtelnou dávkou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M E Zychowicz. Gout: no longer the disease of kings. Orthop Nurs. 2011 Sep-Oct;30(5):322-30.
- E Suresh, P Das. Recent advances in management of gout. QJM. 2012 May;105(5):407-17.
- E Kedar, P A Simkin. A perspective on diet and gout. Adv Chronic Kidney Dis. 2012 Nov;19(6):392-7.
- Z Xiong, C Zhu, X Qian, J Zhu, Z Wu, L Chen. Serum uric acid is associated with dietary and lifestyle factors in elderly women in suburban Guangzhou in Guangdong province of south China. J Nutr Health Aging. 2013 Jan;17(1):30-4.
- K D Torralba, E De Jesus, S Rachabattula. The interplay between diet, urate transporters and the risk for gout and hyperuricemia: current and future directions. Int J Rheum Dis. 2012 Dec;15(6):499-506.
- M Zhang, H Chang, Y Gao, X Wang, W Xu, D Liu, G Li, G Huang. Major dietary patterns and risk of asymptomatic hyperuricemia in Chinese adults. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2012;58(5):339-45.
- Y T Szeto, T C Kwok, I F Benzie. Effects of a long-term vegetarian diet on biomarkers of antioxidant status and cardiovascular disease risk. Nutrition. 2004 Oct;20(10):863-6.
- R Siener, A Hesse. The effect of a vegetarian and different omnivorous diets on urinary risk factors for uric acid stone formation. Eur J Nutr. 2003 Dec;42(6):332-7.
- NA. Proceedings of the 44th Annual Meeting of the American Rheumatism Association A section of the Arthritis Foundation. May 27 through May 30, 1980 Atlanta, Georgia. Abstracts of papers presented. Arthritis Rheum. 1980 Jun;23(6):646-767.
- Z M Liu, C S Ho, Y M Chen, J Woo. Can soy intake affect serum uric acid level? Pooled analysis from two 6-month randomized controlled trials among Chinese postmenopausal women with prediabetes or prehypertension. Eur J Nutr. 2015 Feb;54(1):51-8.
- A Kanbara, Y Miura, H Hyogo, K Chayama, I Seyama. Effect of urine pH changed by dietary intervention on uric acid clearance mechanism of pH-dependent excretion of urinary uric acid. Nutr J. 2012 Jun 7;11:39.
- M Bednarova, M B Borkovoca, T Komprda. Purine derivate content and amino acid profile in larval stages of three edible insects. J Sci Food Agric. 2014 Jan 15;94(1):71-6.
- H K Choi, K Atkinson, E W Karlson, W Willett, G Curhan. Purine-Rich Foods, Dairy and Protein Intake, and the Risk of Gout in Men. N Engl J Med. 2004 Mar 11;350(11):1093-103.
- J A Schmidt, F L Crowe, P N Appleby, T J Key, R C Travis. Serum uric acid concentrations in meat eaters, fish eaters, vegetarians and vegans: a cross-sectional analysis in the EPIC-Oxford cohort. PLoS One. 2013;8(2):e56339.
- R Villegas, R B Xiang, T Elasy, W H Xu, H Cai, Q Cai, M F linton, S Fazio, W Zheng, X O Shu. Purine-rich foods, protein intake, and the prevalence of hyperuricemia: the Shanghai Men's Health Study. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2012 May;22(5):409-16.
- N Dalbeth, S Wong, G D Gamble, A Home, B Mason, B Pool, L Fairbanks, F M McQueen, J Cornish, I R Reid, K Palmano. Acute effect of milk on serum urate concentrations: a randomised controlled crossover trial. Ann Rheum Dis. 2010 Sep;69(9):1677-82.
- L Zgaga, E Theodoratou, J Kyle, S M Farrington, F Agakov, A Tenesa, M Walker, G McNeill, A F Wright, I Rudan, M G Dunlop, H Campbell. The Association of Dietary Intake of Purine-Rich Vegetables, Sugar-Sweetened Beverages and Dairy with Plasma Urate, in a Cross-Sectional Study. PLoS One. 2012; 7(6): e38123.
- N Dalbeth, R Ames, G D Gamble, A Home, S Wong, B Kuhn-Sherlock, A MacGibbon, F M McQueen, I R Reid, K Palmano. Ann Rheum Dis. 2012 Jun;71(6):929-34.
- H K Choi, K Atknson, E W Karlson, W Willett, G Curhan. Alcohol intake and risk of incident gout in men: a prospective study. Lancet. 2004 Apr 17;363(9417):1277-81.
- Y Finkelstein, S E Aks, J R Hutson, D N Juurlink, P Nguyen, G Dubnov-Raz, U Pollak, G Koren, Y Bentur. Colchicine poisoning: the dark side of an ancient drug. Clin Toxicol (Phila). 2010
Images thanks to piper60 via Pixabay and Brian Gratwicke via Flickr.