Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinná strava a funkce cév
Zlepšení funkce tepen na nezpracované rostlinné stravě je tak výrazné, že kardiaci mohou dosáhnout snížení počtu záchvatů anginy až o 90 %.
Endoteliální dysfunkce je počátečním krokem ve vývoji onemocnění periferních tepen, srdečních onemocnění a mrtvice. Pozoruhodné zjištění, že progresivní endoteliální dysfunkce, pokles funkčnosti našich tepen, není nevyhnutelným důsledkem stárnutí, můžeme si zachovat funkčnost artérií, jakou jsme měli ve svých 20 letech, i ve svých 60 letech, jako staří Číňané, u nich to ale částečně může být způsobeno zeleným čajem.
Ale další důležité stravovací rozdíly zahrnují zvýšenou spotřebu zeleniny a ryb s nižší spotřebou jiných masných a mléčných výrobků v tradiční čínské stravě, která může přispívat k ochraně cév, pozorované v tepnách starších Číňanů. Pravděpodobně to není rybami. Všechny nejlepší shromážděné dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie zjistily, že doplňky rybího tuku nemají významný vliv na funkci endotelu. V dosud největší studii porovnávali dávky rybího tuku, které odpovídají 1, 2 nebo 4 porcím ryb za týden: nebyly zjištěny žádné účinky těchto omega-3 tuků s dlouhým řetězcem. To je v souladu se studiemi, které se zabývaly i celkovou spotřebou ryb. Celkově nebyla zjištěna žádná významná souvislost mezi příjmem ryb a endoteliální funkcí.
Ve skutečnosti měly ženy, které jedly nejvíce ryb, nejhorší arteriální funkci. Ženám, které jedly ryby více než dvakrát za týden, se endoteliální funkce výrazně zhoršila, ve srovnání s těmi, které ryby jedly jen zřídka nebo nikdy.
Takže pokud to není rybami, možná to je rostlinami. Zdá se, že vegetariánská strava má přímý příznivý účinek na endoteliální funkci. Tepny vegetariánů se rozšiřují čtyřikrát lépe než tepny všežravců. Možná je to jen tím, že vegetariáni mají tendenci méně kouřit? Během pěti minut po vykouření jediné cigarety je náš endotel sražen na kolena, je úplně sevřený, a to se děje, pokud jste kuřáci, nebo i když cigaretový kouř pouze dýcháte. Tato studie však všechny kuřáky zcela vyloučila. Příznivé účinky nebyly závislé na rizikových faktorech, které se netýkaly stravy.
Ve skutečnosti může zdravá strava přebít dokonce i kouření. Výdrž funkce endotelu u starších Číňanů může pomoci vysvětlit, proč mají tak malý výskyt infarktů, navzdory vysokému výskytu kuřáků.
A zlepšená arteriální funkce dobře korelovala s dobou, po kterou se stravovali vegetariánsky. Čím déle se stravovali zdravě, tím lépe vypadala jejich endoteliální funkce. Jednalo se však o průřezovou studii, takže nemůžeme dokázat, co je příčina a co je důsledek. Potřebujeme intervenční experiment. Dejte lidem rostlinnou stravu a zjistěte, zda se jejich arteriální funkce zlepšuje, což je přesně to, co doktor Dean Ornish udělal, a ukázal významné zvýšení arteriální funkce ve srovnání s kontrolní skupinou.
Je to pouze nějaký výsledek testu neurčitého rizikového faktoru, nebo má doopravdy skutečný dopad na zdraví? Rozšiřují se jejich tepny přirozeně mnohem lépe, takže se jejich bolest na hrudi skutečně snižuje? Ornish ukázal, že při podávané rostlinné stravě a životosprávě se pacientům se srdečním onemocněním snížily záchvaty anginy o 91 %. Naproti tomu pacienti z kontrolní skupiny, kteří byli nuceni následovat rady svých lékařů, zaznamenali zvýšení záchvatů anginy pectoris o 186 %. Toto výrazné snížení ve frekvenci, závažnosti a trvání bolesti na hrudníku z anginy bylo zaznamenáno i o pět let později, díky pěti rokům na zdravé stravě. Dlouhodobé snížení anginy pectoris srovnatelné s operací, ale bez skalpelu.
Ale to bylo v 90. letech, kdy Ornish studoval pouze několik desítek pacientů najednou. Co takhle převést tisíc pacientů na cestu zdravého životního stylu s plnohodnotnou, rostlinnou stravou? Během tří měsíců by se téměř tři čtvrtiny pacientů s anginou pectoris z anginy vyléčili.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P Rajendran, T Rengarajan, J Thangavel, Y Nishigaki, D Sakthisekaran, G Sethi, I Nishigaki. The vascular endothelium and human diseases. Int J Biol Sci. 2013 Nov 9;9(10):1057-69.
- K S Woo, J A McCrohon, P Chook, M R Adams, J T Robinson, R J McCredie, C W Lam, J Z Feng, D S Celermajer. Chinese adults are less susceptible than whites to age-related endothelial dysfunction. J Am Coll Cardiol. 1997 Jul;30(1):113-8.
- W Xin, W Wei, X Li. Effect of fish oil supplementation on fasting vascular endothelial function in humans: a meta-analysis of randomized controlled trials. PLoS One. 2012;7(9):e46028.
- T A B Sanders, W L Hall, Z Maniou, F Lewis, P T Seed, P J Chowienczyk. Effect of low doses of long-chain n-3 PUFAs on endothelial function and arterial stiffness: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2011 Oct;94(4):973-80.
- J S Anderson, J A Nettleton, D M Herrington, W C Johnson, M Y Tsai, D Siscovick. Relation of omega-3 fatty acid and dietary fish intake with brachial artery flow-mediated vasodilation in the Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis. Am J Clin Nutr. 2010 Nov;92(5):1204-13.
- D Ornish, L W Scherwitz, J H Billings, S E Brown, K L Gould, T A Merritt, S Sparler, W T Armstrong, T A Ports, R L Kirkeeide, C Hogeboom, R J Brand. Intensive lifestyle changes for reversal of coronary heart disease. JAMA. 1998 Dec 16;280(23):2001-7.
- R A Vogel. Brachial artery ultrasound: a noninvasive tool in the assessment of triglyceride-rich lipoproteins. Clin Cardiol. 1999 Jun;22(6 Suppl):II34-9.
- J Frattaroli, G Weidner, T A Merritt-Worden, S Frenda, D Ornish. Angina pectoris and atherosclerotic risk factors in the multisite cardiac lifestyle intervention program. Am J Cardiol. 2008 Apr 1;101(7):911-8.
- H S Dod, R Bhardwaj, V Sajja V, Weidner G, Hobbs GR, Konat GW, Manivannan S, Gharib W, Warden BE, Nanda NC, Beto RJ, Ornish D, Jain AC. Effect of intensive lifestyle changes on endothelial function and on inflammatory markers of atherosclerosis. Am J Cardiol. 2010 Feb 1;105(3):362-7.
- C L Lin, T C Fang, M K Gueng. Vascular dilatory functions of ovo-lactovegetarians compared with omnivores. Atherosclerosis. 2001 Sep;158(1):247-51.
Images thanks to Ryan via Flickr.