Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může ocet pomoci dostat krevní cukr pod kontrolu?
Před příchodem léků byla konzumace octa společně s jídlem využívána jako lidový prostředek k léčbě cukrovky. Tato metoda byla vědecky otestována teprve nedávno.
Dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná randomizovaná studie zjistila, že tělesná váha a tuk na břiše byly výrazně sníženy přidáním jediné polévkové lžíce octa do každodenní stravy. Existuje však nějaký příznivý účinek konzumace octa pro lidi bez nadváhy? Například jejich hladiny triglyceridů se dostaly do normálu a při denní dávce 2 lžic octa došlo k poklesu krevního tlaku. Tyto účinky však mohou být způsobené právě tím, že lidé zhubli.
Existují tedy, kromě chuťového požitku, nějaké příznivé účinky zálivky na salát z octa u jedinců s normální tělesnou váhou? Uměl by ocet regulovat krevní cukr?
Pokud lidem podáváte velké množství cukru – půl šálku stolního cukru, správná funkce tepen může být se stoupající hladinou cukru v krvi narušena. A čím vyšší jsou hladiny cukrů v krvi, tím větší jsou následky na funkci tepen. Existuje však lék, který dokáže blokovat vstřebávání cukru, a potlačením nárůstu krevního cukru lékem můžete předejít poruchám funkce tepen.
Názorně nám to demonstruje, že je pro naše srdce nejspíše dobré, když nemáme v krevním cukru po konzumaci jídla velké výkyvy. Míra nárůstu krevního cukru po konzumaci jídla skutečně ukazuje na naše riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Mívají tedy lidé, kteří jedí jídla s vysokým glykemickým indexem, jako jsou slazené potraviny a rafinované obiloviny, tendenci k většímu výskytu infarktů a mrtvic?
Ano. Zdá se také, že častěji mívají cukrovku. Možná však lidé s vysokou spotřebou slazených cereálií a bílého toustového chleba mají všeobecně špatné stravovací návyky. Typy stravování, které byly testovány v randomizovaných kontrolovaných studiích a prokázaly, že mohou zabránit vzniku cukrovky, jsou ty, které se zaměřují na snížení obsahu nasycených tuků a zvýšení konzumace celistvých rostlinných potravin bohatých na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné obiloviny. A to bez ohledu na to, jakou mají glykemickou zátěž.
Nicméně lék byl testován a jeho otupení prudkých nárůstů krevního cukru, jak se zdá, skutečně snižuje riziko rozvoje cukrovky i riziko srdečního infarktu a vysoký krevní tlak. Existuje nějaký způsob, jak zabránit prudkému nárůstu krevního cukru bez užívání léků?
Jednou z možností je nesníst na posezení půl šálku cukru! Ano, lék může zpomalit progresi vaší aterosklerózy. Místo toho, aby se tepny vedoucí do mozku zužovaly takto rychle, jak vidíme na léku, zužují se jen tímto tempem. Nebylo by však lepší jíst stravu, která skutečně umí zvrátit srdeční onemocnění? Zvrátit cukrovku?
Nejzdravější strava pro prevenci vysokých hladin tuku, oxidace a zánětu je strava zaměřená na celistvé rostlinné potraviny. Co když však chcete ten svůj bagel (druh housky) opravdu hodně? Namísto posypání lékem si bagel můžete namazat mandlovým máslem. Může vám to pomoci snížit prudký nárůst krevního cukru po konzumaci rafinovaných sacharidů. Další možností je namočit si bagel do balzamikového octa. Konzumace jídla společně s octem byla evidentně používaná jako domácí prostředek na cukrovku předtím, než přišly léky. Nicméně ocet byl podroben testování až v roce 1988. Koneckonců, kolik peněz vám může přinést ocet?
Podle Institutu pro výzkum octa jde o milióny dolarů, ale jeden jediný lék proti cukrovce, Rezulin, dokázal vydělat miliardy; než ho stáhli z trhu kvůli příliš mnoha případům, kdy lidem způsobil selhání jater a smrt. Přesto farmaceutická společnost rozhodně nepřišla zkrátka a utržila dost, byť truchlícím rodinám museli vyplatit jako bolestné necelou miliardu dolarů.
Z pečiva namazaného arašídovým máslem vám však žádné selhání jater nehrozí. Svůj krevní cukr snížíte na polovinu a to stejné platí i pro ocet. Pokud spolknete 4 čajové lžičky jablečného octa zředěného vodou, dosáhnete stejného zmírnění nárůstu krevního cukru a oproti ořechům získáte další výhodou, kterou je snížení hladiny inzulínu v krvi. To je něco, čeho s arašídovým máslem nedosáhnete.
I to by však bylo lepší než bagel s nakládaným lososem, protože ryby způsobují trojnásobnou inzulínovou odpověď. Červené víno také zvyšuje inzulínovou odpověď, ale ne tolik co ryby. Také vystřelí nahoru vaše triglyceridy, ačkoli nealkoholické červené víno, tedy víno zbavené alkoholu, tento účinek nemá. A co ocet?
Nejen, že vám jedna lžíce octu denně může časem zlepšit cholesterol a triglyceridy, ocet dokáže snížit triglyceridy již během jedné hodiny po jídle. Navíc snižuje krevní cukry a výkyvy v inzulínu; nabízí tak teoreticky to nejlepší ze všech světů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J B Kohn. Is vinegar an effective treatment for glycemic control or weight loss? J Acad Nutr Diet. 2015 Jul;115(7):1188.
- P Mitrou, E Petsiou, E Papakonstantinou, E Maratou, V Lambadiari, P Dimitriadis, F Spanoudi, S A Raptis, G Dimitriadis. Vinegar Consumption Increases Insulin-Stimulated Glucose Uptake by the Forearm Muscle in Humans with Type 2 Diabetes. J Diabetes Res. 2015;2015:175204.
- T Kondo, M Kishi, T Fushimi, S Ugajin, T Kaga. Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. Biosci Biotechnol Biochem. 2009 Aug;73(8):1837-43.
- J H O'Keefe, N M Gheewala, J O O'Keefe. Dietary strategies for improving post-prandial glucose, lipids, inflammation, and cardiovascular health. J Am Coll Cardiol. 2008 Jan 22;51(3):249-55.
- C S Johnston, A J Buller. Vinegar and peanut products as complementary foods to reduce postprandial glycemia. J Am Diet Assoc. 2005 Dec;105(12):1939-42.
- K Ebihara, A Nakajima. Effect of acetic acid and vinegar on blood glucose and insulin responses to orally administered sucrose and starch. May 1988.
- C J Panetta, Y C Jonk, A C Shapiro. Prospective randomized clinical trial evaluating the impact of vinegar on lipids in non-diabetics. World J. Cardiovas. Dis. 3, 191-196. 2013.
- J L Chiasson, R G Josse, R Gomis, M Hanefeld, A Karasik, M Laakso; STOP-NIDDM Trail Research Group. Acarbose for prevention of type 2 diabetes mellitus: the STOP-NIDDM randomised trial. Lancet. 2002 Jun 15;359(9323):2072-7.
- M Naissides, J C Mamo, A P James, S Pal. The effect of acute red wine polyphenol consumption on postprandial lipaemia in postmenopausal women. Atherosclerosis. 2004 Dec;177(2):401-8.
- M Hanefeld, J L Chiasson, C Koehler, E Henkel, F Schaper, T Temelkova-Kurktschiev. Acarbose slows progression of intima-media thickness of the carotid arteries in subjects with impaired glucose tolerance. Stroke. 2004 May;35(5):1073-8. Epub 2004 Apr 8.
- J L Chiasson, R G Josse, R Gomis, M Hanefeld, A Karasik, M Laakso; STOP-NIDDM Trial Research Group. Acarbose treatment and the risk of cardiovascular disease and hypertension in patients with impaired glucose tolerance: the STOP-NIDDM trial. JAMA. 2003 Jul 23;290(4):486-94.
- DECODE Study Group, the European Diabetes Epidemiology Group. Glucose tolerance and cardiovascular mortality: comparison of fasting and 2-hour diagnostic criteria. Arch Intern Med. 2001 Feb 12;161(3):397-405.
- A M Opperman, C S Venter, W Oosthuizen, R L Thompson, H H Vorster. Meta-analysis of the health effects of using the glycaemic index in meal-planning. Br J Nutr. 2004 Sep;92(3):367-81.
- "Z Beheshti, Y H Chan, H S Nia, F Hajihosseini, R Nazari, M Shaabani, M T S Omran. Influence of apple cider vinegar on blood lipids. Life Science Journal 2012;9(4).
- T C Wascher, I Schmoelzer, A Wiegratz, M Stuehlinger, D Mueller-Wieland, J Kotzka, M Enderle. Reduction of postchallenge hyperglycaemia prevents acute endothelial dysfunction in subjects with impaired glucose tolerance. Eur J Clin Invest. 2005 Sep;35(9):551-7.
- G Livesey, R Taylor, H Livesey, S Liu. Is there a dose-response relation of dietary glycemic load to risk of type 2 diabetes? Meta-analysis of prospective cohort studies. Am J Clin Nutr. 2013 Mar;97(3):584-96.
- J I Mann, L Te Morenga. Diet and diabetes revisited, yet again. Am J Clin Nutr. 2013 Mar;97(3):453-4.
- J Fan, Y Song, Y Wang, R Hui, W Zhang. Dietary glycemic index, glycemic load, and risk of coronary heart disease, stroke, and stroke mortality: a systematic review with meta-analysis. PLoS One. 2012;7(12):e52182.
- S H Holt, J C Miller, P Petocz. An insulin index of foods: the insulin demand generated by 1000-kJ portions of common foods. Am J Clin Nutr. 1997 Nov;66(5):1264-76.
- E A Gale. Lessons from the glitazones: a story of drug development. Lancet. 2001 Jun 9;357(9271):1870-5.
Images thanks to Daniel Lobo via Flickr.