Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přírodní léčba ranní nevolnosti
Může být konopí a zázvor považován za bezpečný a účinný prostředek k léčbě hyperemis gravidarum (závažné ranní těhotenské nevolnosti)?
Nevolnost a zvracení jsou během těhotenství časté, postihují 70 až 85 % žen na celém světě, ale ne ve všech zemích. Skupiny obyvatelstva, které jedí stravu obsahující potraviny rostlinného původu, mají tendenci v těhotenství zvracet nebo pociťovat nevolnost méně nebo vůbec. Například na celostátní úrovni jsou vykázaná čísla z celého světa nejnižší v Indii, pouhých 35 %.
Někdy jsou příznaky tak závažné, že mohou ohrozit život. Tento stav je známý jako hyperemesis gravidarum. Každý rok je hospitalizováno více než 50 000 těhotných žen. Co můžeme udělat kromě toho, že snížíme příjem nasycených tuků, např. tím, že snížíme jejich celkový příjem tak, že se vzdáme denně jednoho cheeseburgeru?
Nejlepší dostupné důkazy naznačují, že zázvor je bezpečná a účinná léčba. Doporučená dávka je gram zázvoru v prášku denně. To je asi polovina čajové lžičky, což odpovídá asi jedné čajové lžičce strouhaného čerstvého zázvoru nebo čtyřem šálkům zázvorového čaje. Maximální doporučená denní dávka je však 4 gramy, takže ne více než dvě čajové lžičky práškového zázvoru denně.
Konopí bylo označeno za mimořádně efektivní a účinné devíti z deseti těhotných žen, které ho užívaly proti ranním nevolnostem. Ale užívání konopí během těhotenství lze považovat za potenciálně škodlivé pro vyvíjející se plod. To není marihuana z dob vaší matky. Dnešní marihuana je šestkrát až sedmkrát silnější než v 70. letech. Může způsobit problémy nejen při vývoji plodu, ale i později, až bude dítě růst.
Podstatné je, že těhotné a kojící uživatelky konopí by měly být upozorněny, aby buď snížily dávkování, nebo pokud je to možné, úplně přestaly užívat konopí. Co má znamenat „pokud je to možné“? Za jakých okolností by to možné nebylo?
Lidé si neuvědomují, jak špatné to může být. Takto to popsala jedna žena. Hyperemesis gravidarum může vést k tak silnému zvracení, že může dojít k protržení jícnu, krvácení do očí, nebo ke kómatu. A tak existují určité okolnosti, kdy konopí může zachránit život matce i dítěti, stejně jako okolnosti, kdy se ženy někdy z pochopitelných důvodů rozhodnou ukončit jinak chtěné těhotenství.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L B Signorello, B L Harlow, S Wang, M A Erick. Saturated fat intake and the risk of severe hyperemesis gravidarum. Epidemiology. 1998 Nov;9(6):636-40.
- M Davis. Nausea and vomiting of pregnancy: an evidence-based review. J Perinat Neonatal Nurs. 2004 Oct-Dec;18(4):312-28.
- T R Einarson, C Piwko, G Koren. Quantifying the global rates of nausea and vomiting of pregnancy: a meta analysis. J Popul Ther Clin Pharmacol. 2013;20(2):e171-83.
- A C Huizink. Prenatal cannabis exposure and infant outcomes: overview of studies. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2014 Jul 3;52:45-52.
- R E Westfall, P A Janssen, P Lucas, R Capler. Survey of medicinal cannabis use among childbearing women: patterns of its use in pregnancy and retroactive self-assessment of its efficacy against 'morning sickness'. Complement Ther Clin Pract. 2006 Feb;12(1):27-33.
- M Ding, M Leach, H Bradley. The effectiveness and safety of ginger for pregnancy-induced nausea and vomiting: a systematic review. Women Birth. 2013 Mar;26(1):e26-30.
- T D Warner, D Roussos-Ross, M Behnke. It's not your mother's marijuana: effects on maternal-fetal health and the developing child. Clin Perinatol. 2014 Dec;41(4):877-94.
- S C Jaques, A Kingsbury, P Henshcke, C Chomchai, S Clews, J Falconer, M E Abdel-Latif, J M Feller, J L Oei. Cannabis, the pregnant woman and her child: weeding out the myths. J Perinatol. 2014 Jun;34(6):417-24.
- S Tesfaye, V Achari, Y C Yang, S Harding, A Bowden, J P Vora. Pregnant, vomiting, and going blind. Lancet. 1998 Nov 14;352(9140):1594.
- M Hillbom, J Pyhtinen, V Pylvänen, K Sotaniemi. Pregnant, vomiting, and coma. Lancet. 1999 May 8;353(9164):1584.
- WL Curry. Hyperemesis Gravidarum and Clinical Cannabis:To Eat or Not to Eat? Co-published simultaneously in Journal of Cannabis Therapeutics (The Haworth Integrative Healing Press, an imprint of The Haworth Press, Inc.) Vol. 2, No. 3/4, 2002, pp. 63-83; and: Women and Cannabis: Medicine, Science, and Sociology (ed: Ethan Russo, Melanie Dreher, and Mary Lynn Mathre) The Haworth Integrative Healing Press, an imprint of The Haworth Press, Inc., 2002, pp. 63-83.
- P Mazzota, L Magee, G Koren. Therapeutic abortions due to severe morning sickness. Unacceptable combination. Can Fam Physician. 1997 Jun;43:1055-7.
Image thanks to Sarah / Flickr