Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší zdroj vitaminu D: slunce, doplňky stravy nebo solária?
Když někdo argumentuje evolučně „přirozenými“ hladinami vitamínu D v těle, co vyzkoušet získávat vitamín D způsobem, jakým to příroda zamýšlela – tedy ze slunce namísto doplňků stravy?
Jestliže chceme pro stanovení přirozené hladiny vitaminu D použít rozumné argumenty, musíme se ptát, jak získávat vitamin D způsobem, který je nastavený v přírodě: ze slunečního svitu nebo z doplňků stravy? Podívejme se společně na pro a proti.
I když za doplňky zaplatíme jen asi 10 dolarů ročně, sluneční svit je zdarma. Nemusíme se obávat, že ze slunce získáme vysokou dávku vitaminu D, protože naše tělo má způsob, jak jeho tvorbu v kůži regulovat. Nemusíme se spoléhat na nedostatečnou regulaci výrobců, u nichž může dojít k chybnému označení jejich produktů. U poloviny značek byla zjištěna 10% odchylka oproti deklarovanému obsahu. A sluneční svit má kromě vitaminu D i další výhody.
Možná jste už slyšeli, že naše tělo dokáže využít infračervené paprsky slunce, které pronikají do pokožky a aktivují vedlejší produkty chlorofylu v krevním řečišti, čímž se tvoří Co-Q10. Další způsob, jak naše tělo využívá sluneční paprsky, je maximalizace účinků zeleniny, kterou konzumujeme. Během 30 minut po vystavení se ultrafialovému záření slunce dochází k významnému poklesu krevního tlaku a ke zlepšení funkce tepen díky uvolnění oxidu dusnatého. Tím se uvolní sloučeniny, které proudí do krevního oběhu. Uvolňování oxidu dusnatého můžete měřit přímo z kůže. Nejprve musíte konzumovat řepu a zeleninu, aby k tomu došlo, ale kombinace zeleniny a expozice slunečnímu světlu pomáhá pochopit zvýšenou ochranu těch, kteří konzumují rostlinnou stravu.
Ranní vystavení slunci pomáhá těm, kteří mají sezónní afektivní poruchu, zároveň i zlepšuje náladu pacientů v pečovatelských zařízeních. Již jsem zmiňovat, jaké výhody přináší nevystavovat se světlu v noci, ale hladinu melatoninu ovlivňuje i nedostatečná expozice slunci během dne. Má to vliv na cirkadiální rytmus, ale uplatňuje se i v prevenci rakoviny a dalších nemocí. Zdá se, že starším ženám a mužům, jsou-li během dne dvě hodiny na slunci, se během noci vyplaví o 13 % více melatoninu. Nicméně si nejsme jisti, jaký to má klinický dopad.
Stinnou stránkou sluneční expozice je vyšší riziko rozvoje katarakty, což je hlavní příčina ztráty zraku. Toto riziko může být minimalizováno slunečními brýlemi a nošením klobouku s delším okrajem. Jak je zde znázorněno, sluneční záření urychluje stárnutí pokožky. Uhodnete, čím se živil tento muž? Byl to řidič kamionu, na jehož levou tvář svítilo slunce (dokonce i přes okno) po řadu let. Vidíte, co slunce dokáže. Slunce má na pokožku značný vliv. Jedná se o 90 % viditelných změn. Působí stárnutí pokožky: vrásky, ztluštění, ztrátu elasticity. Vystavování se slunci a kouření působí, že vypadáte o 11 let starší. Kosmetická chirurgie vás může omladit o osm let, ale zdravý životní styl funguje ještě lépe.
Důvod, proč lékaři zdůrazňují ochranu před slunečním zářením, není kvůli mladistvému vzhledu, ale kvůli rakovině kůže. Zástupci Světové zdravotnické organizace, Americká onkologická společnost i hlavní hygienik varují před nadměrným sluněním, a to z dobrého důvodu. Jen v USA každoročně slyší miliony pacientů diagnózu rakoviny kůže, která je příčinou tisíců úmrtí.
Sluneční UV záření je považováno za takzvaný kompletní karcinogen; rakovinu nejen iniciuje, ale podporuje její rozvoj a šíření. Melanom je nejobávanějším typem. Jeho narůstající výskyt mezi mladými ženami je obzvlášť alarmující. Přibývání melanomů bylo přičítáno soláriím. Solária a UV záření jsou obecně považovány za karcinogeny první třídy, stejně jako i průmyslově zpracované maso. Asi tři čtvrtiny případů melanomu u mladých lidí jsou způsobeny UV zářením. Ti, kteří navštěvovali solária, měli 6x vyšší riziko, pokud se v soláriu slunili deset a vícekrát ve věku do 30 let.
Solária jsou velký byznys. Vynášejí miliardové zisky. Solárií je více než kaváren Starbucks. Stejně jako tabákový průmysl používají peníze, aby bagatelizovali riziko svých provozoven. Nyní se schvalují zákony regulující provoz solárií, od úplných zákazů, jaký byl schválen v Brazílii, po omezení věku pro nezletilé osoby.
Ale na rozdíl od tabáku, opalování není návykové, nebo snad ano? Jsou lidé, u kterých se projevuje nutkavá potřeba opalovat se. Popisovat toto chování podobně jako zneužívání návykových látek zní podivně. Ale připojíte-li se ke scanneru mozkových funkcí, uvidíte, že v mozku se zvýrazní stejná cesta uplatňující se u odměňování, a to díky endorfinům uvolněným kůží, když jste vystaveni UV záření. Podáme-li těmto lidem antidotum opiátů, můžeme vyvolat symptomy podobné abstinenčním příznakům. Opalování je návykové a nebezpečné. Badatelé z Harvardu se domnívají, že bychom opalování a zneužívání heroinu měli vidět podobně, protože se jedná o aktivaci stejných biologických cest.
Existuje však důvod, proč je nám po slunění dobře. Z určitého pohledu se jedná o přínosnou věc, protože sluneční světlo je primárním přirozeným zdrojem vitaminu D. V rámci života jde o důležitou věc, jedná se o předávání genů; v dětství neumíráme na křivici, ve stáří neonemocníme rakovinou. Solária, oproti slunci, používají UVA záření, což je ta nejhorší varianta: velké riziko rakoviny s malou nebo žádnou produkcí vitaminu D. Přesto minimum vyzařovaného UVB může stačit na zvýšení hladiny vitaminu D. Kéž bychom měli způsob, jak zvýšit hladinu vitaminu D bez rizika rakoviny. Něco takového skutečně máme: doplňky s obsahem vitaminu D.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- [No authors listed] Vitamin D: how 32 supplements really measure up. Consum Rep. 2013 May;78(5):48.
- H Ketha, H Wadams, A Lteif, R J Singh. Iatrogenic vitamin D toxicity in an infant--a case report and review of literature. J Steroid Biochem Mol Biol. 2015 Apr;148:14-8.
- E S LeBlanc, N Perrin, J D Johnson Jr, A Ballatore, T Hillier. Over-the-counter and compounded vitamin D: is potency what we expect? JAMA Intern Med. 2013 Apr 8;173(7):585-6.
- J R Gordon, J C Brieva. Images in clinical medicine. Unilateral dermatoheliosis. N Engl J Med. 2012 Apr 19;366(16):e25.
- M Wacker, M F Holick. Sunlight and Vitamin D: A global perspective for health. Dermatoendocrinol. 2013 Jan 1;5(1):51-108.
- M F Luxwolda, R S Kuipers, I P Kema, D A Dijck-Brouwer, F A Muskiet. Traditionally living populations in East Africa have a mean serum 25-hydroxyvitamin D concentration of 115 nmol/l. Br J Nutr. 2012 Nov 14;108(9):1557-61.
- M Mowbray, S McLintock, R Weerakoon, N Lomatschinsky, S Jones, A G Rossi, R B Weller. Enzyme-independent NO stores in human skin: quantification and influence of UV radiation. J Invest Dermatol. 2009 Apr;129(4):834-42.
- C Opländer, C V Suschek. New aspects of nitrite homeostasis in human skin. J Invest Dermatol. 2009 Apr;129(4):820-2.
- M Feelisch, V Kolb-Bachofen, D Liu, J O Lundberg, L P Revelo, C V Suschek, R B Weller. Is sunlight good for our heart? Eur Heart J. 2010 May;31(9):1041-5.
- K Obayashi, K Saeki, J Iwamoto, N Okamoto, K Tomioka, S Nezu, Y Ikada, N Kurumatani. Positive effect of daylight exposure on nocturnal urinary melatonin excretion in the elderly: a cross-sectional analysis of the HEIJO-KYO study. J Clin Endocrinol Metab. 2012 Nov;97(11):4166-73.
- C A Baggerly, R E Cuomo, C B French, C F Garland, E D Gorham, W B Grant, R P Heaney, M F Holick, B W Hollis, S L McDonnell, M Pittaway, P Seaton, C L Wagner, A Wunsch. Sunlight and Vitamin D: Necessary for Public Health. J Am Coll Nutr. 2015;34(4):359-65.
- G L Fell, K C Robinson, J Mao, C J Woolf, D E Fisher. Skin β-endorphin mediates addiction to UV light. Cell. 2014 Jun 19;157(7):1527-34.
- S N Byrne. How much sunlight is enough? Photochem Photobiol Sci. 2014 Jun;13(6):840-52. Photochem Photobiol Sci. 2014 Jun;13(6):840-52.
- M P Purdue, L E Freeman, W F Anderson, M A Tucker. Recent trends in incidence of cutaneous melanoma among US Caucasian young adults. J Invest Dermatol. 2008 Dec;128(12):2905-8.
- M A Weinstock, A M Moses. Skin cancer meets vitamin D: the way forward for dermatology and public health. J Am Acad Dermatol. 2009 Oct;61(4):720-4.
- B V Nolan, S R Feldman. Ultraviolet tanning addiction. Dermatol Clin. 2009 Apr;27(2):109-12, v.
- M H Smolensky, L L Sackett-Lundeen, F Portaluppi. Nocturnal light pollution and underexposure to daytime sunlight: Complementary mechanisms of circadian disruption and related diseases. Chronobiol Int. 2015;32(8):1029-48.
- M Boniol, P Autier, P Boyle, S Gandini. Cutaneous melanoma attributable to sunbed use: systematic review and meta-analysis. BMJ. 2012 Jul 24;345:e4757.
- C Opländer, C M Volkmar, A Paunel-Görgülü, E E van Faassen, C Heiss, M Kelm, D Halmer, M Mürtz, N Pallua, C V Suschek. Whole body UVA irradiation lowers systemic blood pressure by release of nitric oxide from intracutaneous photolabile nitric oxide derivates. Circ Res. 2009 Nov 6;105(10):1031-40.
- A E Cust, B K Armstrong, C Goumas, M A Jenkins, H Schmid, J L Hopper, R F Kefford, G G Giles, J F Aitken, G J Mann. Sunbed use during adolescence and early adulthood is associated with increased risk of early-onset melanoma. Int J Cancer. 2011 May 15;128(10):2425-35.
- D A Gunn, J L Dick, D van Heemst, C E Griffiths, C C Tomlin, P G Murray, T W Griffiths, S Ogden, A E Mayes, R G Westendorp,P E Slagboom, A J de Craen. Lifestyle and youthful looks. Br J Dermatol. 2015;172(5):1338-45.
- C R Harrington, T C Beswick, M Graves, H T Jacobe, T S Harris, S Kourosh, M D Devous Sr, B Adinoff. Activation of the mesostriatal reward pathway with exposure to ultraviolet radiation (UVR) vs. sham UVR in frequent tanners: a pilot study. Addict Biol. 2012 May;17(3):680-6.
- N A O'Sullivan, C P Tait. Tanning bed and nail lamp use and the risk of cutaneous malignancy: a review of the literature. Australas J Dermatol. 2014 May;55(2):99-106.
- A B Olesen. Facial looks: new insight in risk factors involved in looking old. Br J Dermatol. 2015 May;172(5):1190-1.
- E Thieden, H L Jørgensen, N R Jørgensen, P A Philipsen, H C Wulf. Sunbed radiation provokes cutaneous vitamin D synthesis in humans--a randomized controlled trial. Photochem Photobiol. 2008 Nov-Dec;84(6):1487-92.
- I C Sumaya, B M Rienzi, J F Deegan 2nd, D E Moss. Bright light treatment decreases depression in institutionalized older adults: a placebo-controlled crossover study. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2001 Jun;56(6):M356-60.
- C I Eastman, M A Young, L F Fogg, L Liu, P M Meaden. Bright light treatment of winter depression: a placebo-controlled trial. Arch Gen Psychiatry. 1998 Oct;55(10):883-9.
- C Delcourt, A Cougnard-Grégoire, M Boniol, I Carrière, J F Doré, M N Delyfer, M B Rougier, M Le Goff, J F Dartigues, P Barberger-Gateau, J F Korobelnik. Lifetime exposure to ambient ultraviolet radiation and the risk for cataract extraction and age-related macular degeneration: the Alienor Study. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2014 Oct 21;55(11):7619-27.
- J Greenman, D A Jones. Comparison of advertising strategies between the indoor tanning and tobacco industries. J Am Acad Dermatol. 2010 Apr;62(4):685.e1-18.
- C A McCarty, H R Taylor. A review of the epidemiologic evidence linking ultraviolet radiation and cataracts. Dev Ophthalmol. 2002;35:21-31.
- A Ault. FTC Cracks Down on Indoor Tanning Claims. Pediatric News Digital Network April 1, 2010.
- M T Pawlak, M Bui, M Amir, D L Burkhardt, A K Chen, R P Dellavalle. Legislation restricting access to indoor tanning throughout the world. Arch Dermatol. 2012 Sep;148(9):1006-12.
- J E Sanches Silveira, D M Myaki Pedroso. UV light and skin aging. Rev Environ Health. 2014;29(3):243-54.
- Keen SB1, Yelverton CB, Rapp SR, Feldman SR. UV light abuse as a substance-related disorder: clinical implications.
Image thanks to Kenny Louie via flickr.