Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Granátové jablko vs. placebo v boji proti rakovině prostaty
Konečně byla otestována šťáva z granátového jablka proti rakovině prostaty v randomizované a kontrolované klinické studii.
Granátové jablko bylo celé věky uctíváno pro své léčivé vlastnosti. Až natolik, že se dostalo do loga některých zdravotnických organizací. Ovoce vnímám jako vhodnější symbol zdraví než hůl obtočenou hadem.
Granátové jablko je údajně prospěšné při celé řadě onemocnění. Dokonce i kanibalové ho mají rádi, zlepšuje barvu „dětského masa“. Žertuji, píše se zde (v angličtině) o potomcích koz – kůzlatech (kids). Když jsem to viděl, nedalo mi, abych nevyužil tohoto dvojsmyslu.
Většina pozornosti v posledních deseti letech se soustředila na granátové jablko a rakovinu prostaty. Počínaje in vitro studiemi, které ukazují, jak zvyšující se dávka extraktu z granátového jablka může potlačit růst buněk rakoviny prostaty v Petriho misce až o 95 %.
A co zdravé prostatické buňky? Takhle pod mikroskopem vypadají normální prostatické buňky. S malým množstvím extraktu a tady s velkým množstvím extraktu. Žádný významný rozdíl. Zdá se, že to se zdravými buňkami nic nedělá. Tady však vidíme prostatické rakovinné buňky, jsou granátovým jablkem vyloženě zdecimovány. Jenže v Petriho misce, ne v lidském těle. Jistě, pokud bychom takových výsledků dosáhli i v klinických experimentech, bylo by to skvělé, ale nejprve ty experimenty na lidech musíme provést.
Primární léčbou rakoviny prostaty je buď radikální chirurgie, nebo ozařování. Navzdory této léčbě dochází ke značné návratnosti onemocnění a nakonec i k rozvoji metastáz. Asi u třetiny pacientů dochází i po radikální prostatektomii k návratu rakoviny, což dokládají zvyšující se hladiny PSA (prostatický antigen). V tomto okamžiku jsou možnosti léčby omezené; prostata je totiž již odstraněna. Dalším krokem je jedině chemická kastrace, tedy hormonální ablační léčba. Stejně jako může rakovina prsu prosperovat díky estrogenu, může rakovina prostaty prospívat díky testosteronu. Můžete se tedy pokusit odstranit testosteron. To však může mít zásadní nepříznivé účinky. Takže jakýkoliv způsob, jak to oddálit, je žádoucí. Co takhle nějaké rostliny?
Výzkumníci si všimli, že muži z Asie mají nejnižší míru rakoviny prostaty na světě. Až desetkrát méně než v Severní Americe. Není to jen genetikou? Není. Když se Japonci přestěhují do USA a začnou jíst a žít jako my, jejich míra výskytu rakoviny prsu a prostaty vystřelí nahoru, až k našim hodnotám. Mohlo by to být kvůli potravinám, kterých teď zkonzumují více. Například živočišné produkty jsou největším rizikovým faktorem pro rakovinu prostaty, a to celosvětově, na základě srovnání jednotlivých zemí. Také by to mohlo být tím, že jí něčeho méně. Jedí méně svých tradičních nízkotučných jídel bohatých na vlákninu, sóji a zeleného čaje. Obecně stravy bohaté na rostlinné potraviny.
Takže tito vědci se snažili pacienty s rakovinou prostaty převést na rostlinnou stravu? Ne. Nechali je každý den vypít šálek šťávy z granátového jablka. Proč? Protože studie byla financována lidmi z firmy, která tyto šťávy vyrábí. Přinejmenším jim bylo umožněno, aby granátové jablko přijímali ústy. Takže, co se stalo?
Po tři roky předcházející studii rakovina stále postupovala. Měřeno to bylo průměrnými hladinami PSA. Jakmile začali pít šťávu z granátového jablka, nádory sice pokračovaly v růstu, ale zdálo se, že rostou pomaleji.
Dr. Dean Ornish s kolegy v protikladu docílili viditelného zvrácení růstu rakoviny prostaty v časném stadiu – a to pomocí rostlinné stravy a dalších změn v životním stylu. Ne že by PSA pouze stoupal pomaleji, on začal dokonce klesat. Navíc při pokusu, kdy pokapali krví buňky rakoviny prostaty v laboratoři, bylo krevní sérum mužů konzumujících zdravou stravu schopno redukovat růst rakoviny téměř osminásobně. Krev mužů pouze pijících šťávu z granátového jablka potlačila růst rakoviny jen o nějakých 12 %. Ale i tak… Myslím, že účinek pouhého pití šálku šťávy denně je velmi působivý.
Problémem je, že neexistovala žádná kontrolní skupina. Mohli byste ovšem říct, že oni sami fungovali jako vlastní kontrolní skupina. Tady vidíte jejich PSA před a po. Pravděpodobně nebude jen náhodou, že nádory zpomalily růst, zrovna když začali pít onu šťávu, ale podívejte se na tohle. Toto je pokus s lékem, kdy se vědci snažili o stejnou věc, tedy léčbu mužů s recidivující rakovinou prostaty, kteří byli po operaci nebo ozařování. Ve skupině dostávající léčivý přípravek se růst nádoru zpomalil u 55 % mužů. To je docela účinný lék, viďte? Jenže placebo pilulka fungovala na 73 %. Účinek placeba může být tak silný, že dokáže zpomalit růst rakoviny. Proto potřebujeme placebem kontrolované studie.
Možná by měl na lidi stejný účinek i Kool-Aid (nápoj v prášku) s příchutí granátového jablka. Lidé by si mysleli, že pro sebe dělají něco prospěšného a růst rakoviny by se tak mohl zpomalit. Dokud to neotestujeme, nebudeme to vědět.
A konečně: randomizovaná kontrolovaná studie o šťávě z granátového jablka a rakovině prostaty. Jak říká již titulek samotný, žádný účinek to nemělo. Co to znamená žádný účinek? U 25 % pacientů s rakovinou došlo ke zmenšení nádorů hned, jakmile začali pít šťávu z granátového jablka. No ano, jenže u 35 % lidí se nádory zmenšily i bez pití šťávy z granátového jablka. Takže jakýkoliv účinek by jen placebo účinkem. To samé platí pro pilulky s extraktem z granátového jablka. Zdálo se, že fungují, ale nakonec dopadly stejně jako placebo pilulky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Emami, M H Nasri, M Ganjkhanlou, A Zali, L Rashidi. Effects of dietary pomegranate seed pulp on oxidative stability of kid meat. Meat Sci. 2015 Jun;104:14-9.
- P Langley. Why a pomegranate? BMJ. 2000 Nov 4;321(7269):1153-4.
- S J Freedland, M Carducci, N Kroeger, A Partin, J Y Rao, Y Jin, S Kerkoutian, H Wu, Y Li, P Creel, K Mundy, R Gurganus, H Fedor, S A King, Y Zhang, D Heber, A J Pantuck. A double-blind, randomized, neoadjuvant study of the tissue effects of POMx pills in men with prostate cancer before radical prostatectomy. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Oct;6(10):1120-7.
- A J Pantuck, J T Leppert, N Zomorodian, W Aronson, J Hong, R J Barnard, N Seeram, H Liker, H Wang, R Elashoff, D Heber, M Aviram, L Ignarro, A Belldegrun. Phase II study of pomegranate juice for men with rising prostate-specific antigen following surgery or radiation for prostate cancer. Clin Cancer Res. 2006 Jul 1;12(13):4018-26.
- M Albrecht, W Jiang, J Kumi-Diaka, E P Lansky, L M Gommersall, A Patel, R E Mansel, I Neeman, A A Geldof, M J Campbell. Pomegranate extracts potently suppress proliferation, xenograft growth, and invasion of human prostate cancer cells. J Med Food. 2004 Fall;7(3):274-83.
- C J Paller, X Ye, P J Wozniak, B K Gillespie, P R Sieber, R H Greengold, B R Stockton, B L Hertzman, M D Efros, R P Roper, H R Liker, M A Carducci. A randomized phase II study of pomegranate extract for men with rising PSA following initial therapy for localized prostate cancer. Prostate Cancer Prostatic Dis. 2013 Mar;16(1):50-5.
- M R Smith, J Manola, D S Kaufman, D George, W K Oh, E Mueller, S Slovin, B Spiegelman, E Small, P W Kantoff. Rosiglitazone versus placebo for men with prostate carcinoma and a rising serum prostate-specific antigen level after radical prostatectomy and/or radiation therapy. Cancer. 2004 Oct 1;101(7):1569-74.
- F Stenner-Liewen, H Liewen, R Cathomas, C Renner, U Petrausch, T Sulser, K Spanaus, H H Seifert, R T Strebel, A Knuth, P Samaras, M Müntener. Daily Pomegranate Intake Has No Impact on PSA Levels in Patients with Advanced Prostate Cancer - Results of a Phase IIb Randomized Controlled Trial. J Cancer. 2013 Aug 29;4(7):597-605.
- A Zarfeshany, S Asgary, S H Javanmard. Potent health effects of pomegranate. Adv Biomed Res. 2014 Mar 25;3:100.
- T Kimura. East meets West: ethnic differences in prostate cancer epidemiology between East Asians and Caucasians. Chin J Cancer. 2012 Sep;31(9):421-9.
- L N Kolonel, D Altshuler, B E Henderson. The multiethnic cohort study: exploring genes, lifestyle and cancer risk. Nat Rev Cancer. 2004 Jul;4(7):519-27.
- W B Grant. A multicountry ecologic study of risk and risk reduction factors for prostate cancer mortality. Eur Urol. 2004 Mar;45(3):271-9.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
Images thanks to PublicDomainPictures and edenirocha via Pixabay.