Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom brát doplňky DHA, abychom podpořili mozkové funkce?
Zjevný nedostatek omega-3 he vzácný, ale co nám poví krátkodobé pokusy s kognitivní funkcí o možné ideální dávce DHA?
Koncept vitamínů byl poprvé popsán nikým jiným než dr. Funkem. V jeho stěžejním dokumentu z roku 1912 hovořil o konceptu, dle kterého existují komplexní sloučeniny, které si naše tělo nemůže samo vyrobit a musí je tak získávat ze stravy.
Do poloviny 20. století byly již všechny vitamíny objeveny a izolovány, ale v 60. letech nám došlo, že také některé tuky jsou pro nás nezbytné. V roce 1929 byla nezbytnost tuku definitivně upevněna, ale ve výživě potkanů. Když jeden z výzkumníků na sobě vyzkoušel stravu z 99 % bez tuků, a to po dobu šesti měsíců, paradoxně se cítil lépe. Vysoký krevní tlak zmizel, cítil se energičtější, zmizely i bolesti hlavy. Tento experiment jednoho člověka posílil pochybnosti v lékařské profesi, zda esenciální mastné kyseliny vůbec mají nějaký význam pro lidskou výživu.
To se změnilo v 60. letech, kdy byla vyvinuta celková parenterální výživa (TPN), což znamená podávání výživy výlučně nitrožilní cestou. Tato metoda byla původně vyvinutá pro děti narozené bez funkčních střev. První infuzní receptury však byly bez tuku, mysleli jsme si totiž, že ho lidé nepotřebují. Kvůli tomu došlo k závažnému nedostatku esenciálních mastných kyselin, jenž nakonec přesvědčil lékařskou komunitu, že některé tuky jsou pro nás opravdu nezbytné. Začali používat světlicový olej, ale jak zjistili na případu mladé dívky, která měla střelnou ránu v břiše, že nepotřebujeme jen tuky, ale konkrétní tuky, jako je omega-3. Když pak přešli na sójový olej, její stav se vrátil do normálu.
To, že trvalo tak dlouho a za takových extrémních okolností prokázat nezbytnost omega-3, nám napovídá, jak těžké je vyvinout si zjevný nedostatek omega-3. Samozřejmě, že množství potřebné k tomu, aby se vyloučil nedostatek, není nutně optimální množství pro zdraví. Vitamín C v množství, jaké poskytne lžíce pomerančové šťávy, by nám stačil, abychom se vyhnuli kurdějím (zjevnému nedostatku vitamínu C). Nikdo však neshledává toto množství dostatečným pro optimální zdraví.
Jaké by bylo optimální množství omega-3? Vznikly pochyby o jeho roli pro zdraví srdce, která se zdá být na prvním místě založena na chybném předpokladu, takže užívat omega-3 pro zdravé srdce nemusí dávat vůbec smysl. Ale co pro mozek našeho dítěte? Dodatečné DHA nemusí pomoci u těhotných a kojících konzumentek ryb, ale ti, kteří se chtějí vyhnout zamořujícím látkám v rybách, mohou brát doplňky stravy z oleje z řas, které kontaminanty neobsahují. Tak získají pro své děti to nejlepší z obou světů. Ale co dospělí? Žádný zjevný psychologický nebo neurologický přínos doplňků DHA pro širokou veřejnost nebyl zjištěn.
Jak je to u lidí, kteří nejí ryby? Podívejme se na slavnou studii Alfa Omega: tisíce lidí randomizováno a sledováno více než tři roky. Dostávali buď omega-3 s dlouhým řetězcem z ryb, omega-3 s krátkým řetězcem z rostlin, nebo placebo. Vědci nenalezli žádné znatelné prospěšné účinky jakéhokoliv druhu omega-3 proti úpadku kognitivních funkcí. Jenže většina z těch lidí jedla ryby, takže DHA už ve své stravě měli. Studie na obecné populaci, jako byla tato, které nenašly přínosy, nás nemohou plně informovat o úloze DHA pro zdraví mozku. Bylo by to asi podobné, jako dávat polovině z těch lidí pomeranče a nezjistit žádné rozdíly ve výskytu kurdějí. V obou skupinách by byla nula a závěr, že vitamín C nehraje v kurdějích roli.
V roce 2013 bylo poprvé zjištěno, že suplementací DHA se zlepšila paměť a reakční doba u mladých dospělých, kteří jedli ryby zřídka. Předchozí randomizované kontrolované studie neuspěly v nalezení těchto prospěšných účinků mezi lidmi ve věku 18-45 let, ale všechny trvaly nejvýše pár měsíců, zatímco studie z roku 2013 trvala půl roku. Pokud by studie ukazovaly pouze nulový nebo občas i pozitivní efekt, člověk by to mohl zkusit. Jenže v jedné z těch kratších studií suplementace DHA nejen neprokázala přínos, ale zdálo se, situaci dokonce zhoršuje. Po 50 dnech měli lidé konzumující DHA horší paměť než lidé na placebu.
Takže ze šesti randomizovaných kontrolovaných studií čtyři neukázaly nic, jedna ukázala přínos a jedna škodlivost. Takže pokud by šlo jenom o posílení funkce mozku v krátkodobém horizontu, byl bych raději opatrný a své peníze utratil jinak. Jak je to s udržením mozkových funkcí v dlouhodobém horizontu? To vám povím příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C Funk. The journal of State Medicine. Volume XX: 341-368, 1912. The etiology of the deficiency diseases, Beri-beri, polyneuritis in birds, epidemic dropsy, scurvy, experimental scurvy in animals, infantile scurvy, ship beri-beri, pellagra. Nutr Rev. 1975 Jun;33(6):176-7.
- W Stonehouse, C A Conlon, J Podd, S R Hill, A M Minihane, C Haskell, D Kennedy. DHA supplementation improved both memory and reaction time in healthy young adults: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2013 May;97(5):1134-43.
- D Benton, R T Donohoe, D E Clayton, S J Long. Supplementation with DHA and the psychological functioning of young adults. Br J Nutr. 2013 Jan 14;109(1):155-61.
- A Piro, G Tagarelli, P Lagonia, A Tagarelli, A Quattrone. Casimir Funk: his discovery of the vitamins and their deficiency disorders. Ann Nutr Metab. 2010;57(2):85-8.
- M Eggersdorfer, D Laudert, U Létinois, T McClymont, J Medlock, T Netscher, W Bonrath. One hundred years of vitamins-a success story of the natural sciences. Angew Chem Int Ed Engl. 2012 Dec 21;51(52):12960-90.
- R D Semba. The discovery of the vitamins. Int J Vitam Nutr Res. 2012 Oct;82(5):310-5.
- R T Holman. The slow discovery of the importance of omega 3 essential fatty acids in human health. J Nutr. 1998 Feb;128(2 Suppl):427S-433S.
- W R Brown, A E Hansen, G O Burr, I McQuarrie. Effects of Prolonged Use of Extremely Low Fat Diet on an Adult Human Subject. J.Nutrition 16:511,1938.
- G O Burr, M M Burr. Nutrition classics from The Journal of Biological Chemistry 82:345-67, 1929. A new deficiency disease produced by the rigid exclusion of fat from the diet. Nutr Rev. 1973 Aug;31(8):248-9.
- R T Holman. George O. Burr and the discovery of essential fatty acids. J Nutr. 1988 May;118(5):535-40.
- D W Wilmore, D B Groff, H C Bishop, S J Dudrick. Total parenteral nutrition in infants with catastrophic gastrointestinal anomalies. J Pediatr Surg. 1969 Apr;4(2):181-9.
- C M Milte, N Sinn, P R Howe. Polyunsaturated fatty acid status in attention deficit hyperactivity disorder, depression, and Alzheimer's disease: towards an omega-3 index for mental health? Nutr Rev. 2009 Oct;67(10):573-90.
- J M Geleijnse, E J Giltay, D Kromhout. Effects of n-3 fatty acids on cognitive decline: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial in stable myocardial infarction patients. Alzheimers Dement. 2012 Jul;8(4):278-87.
Image thanks to dierk schaefer via flickr