Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Reakce producentů vajec na cholin a TMAO
Jak vaječný průmysl zafinancoval studii navrženou tak, aby zamaskovala skutečnost, že při konzumaci vajec v těle vzniká toxický TMAO.
Metabolomika je termín popisující hodnocení metabolitů v biologických vzorcích, například tělesných tekutin, s cílem identifikovat charakteristické rysy konkrétních molekul. Pokud porovnáme metabolické profily lidí s těžkým onemocněním srdce a těch, kteří mají tepny čisté, možná najdeme levnou, jednoduchou, neinvazivní screeningovou metodu. Pokud by pacienti měli v krvi něco, co zdraví lidé v krvi nemají, mohli bychom to otestovat. Pomohlo by to porozumět mechanismům onemocnění.
Považovat metabolomiku za nový obor není spravedlivé vůči lékařům, kteří používali mravence k diagnostice lidí s cukrovkou, protože mravenci mohli detekovat cukr v moči. První moderní testy objevily stovky látek v jediném výdechu, a to díky rozvoji výpočetní techniky, která umožnila zpracování velkého množství informací. To bylo v roce 1971, v době, kdy počítače vypadaly takto. Nové technologie umožnily vědcům měřit stovky až tisíce metabolitů najednou, což je přínosné, protože více než 25 000 sloučenin se do našeho těla může dostat prostřednictvím naší stravy. Data vypadají takto a počítače je pak mohou proměnit v mapy, které umožňují vědcům dávat dohromady souvislosti. Metabolomika je důvodem počátku příběhu TMAO (trimethylaminoxidu). Každý ví, že špatná strava může vést ke vzniku srdečních onemocnění, ale které složky výživy jsou nejvíce škodlivé?
Výzkumníci na Clevelandské klinice provedli screening krve pacientů, kteří prodělali srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici, a porovnali výsledky s těmi, kteří tato onemocnění nikdy neprodělali. Použitím nejrůznější sofistikované technologie identifikovali sloučeninu zvanou TMAO, což je zkratka pro trimethylaminoxid. Čím vyšší hodnota TMAO v krvi, tím vyšší pravděpodobnost, že lidé měli onemocnění srdce, a tím horší byl jejich stav.
Odkud TMAO pochází? Naše játra mění TMA na TMAO. Odkud pochází TMA? Některé bakterie v našich střevech přetvoří zdroj z naší stravy, konkrétně látku zvanou cholin, na TMA. V čem byla zjištěna nejvyšší koncentrace cholinu? Ve vejcích, mléce a mase, včetně drůbeže a ryb. Budeme-li jíst tyto potraviny, střevní bakterie mohou vytvářet TMA, který je vstřebán do našeho těla, a naše játra jej oxidují do TMAO, který může zvýšit riziko vzniku srdečního infarktu, mrtvice a smrti.
Skutečnost, že pár lidí v určitou chvíli trpí srdečními problémy a zároveň vyšší hladinou TMAO ale neznamená, že vysoká hladina TMAO nutně vede ke špatným výsledkům. Je třeba nemocné sledovat po určitou dobu, což vědci následně provedli. 4000 lidí bylo sledováno po dobu 3 let, a ti s nejvyšší úrovní TMAO měli podstatně vyšší výskyty infarktů, mrtvice, nebo smrti. Ale na druhou stranu… Pokud vysoké hladiny TMAO pocházejí z vysokého příjmu masa, mléka a vajec, pak možná je důvodem, proč se u lidí s vysokou hladinou TMAO objevují infarkty, právě to, že jedí hodně masa, mléka, mléčných výrobků a vajec. Možná, že vysoké hladiny TMAO jsou pouze jen ukazatelem stravy bohaté na červeného maso, vejce, mléko a kuřecí maso, která zabíjí lidi zvyšováním hladiny cholesterolu, ale nemá vůbec nic společného s TMAO. Naopak, důvod, proč má nízká hladina TMAO zdánlivě ochranný účinek, může být jen to, že to svědčí o příjmu stravy rostlinného původu.
Proč si myslíme, že je TMAO přímo odpovědný? Protože hladina TMAO předpovídá riziko infarktu, mrtvice, a smrti nezávisle na jiných tradičních kardiovaskulárních rizikových faktorech, tedy na tom, zda máte vysokou nebo nízkou hladinu cholesterolu, vysoký nebo nízký krevní tlak. Vysoká úroveň TMAO je zřejmě špatnou zprávou. Tato skutečnost byla replikována i v jiných studiích; pravděpodobnost srdečních onemocnění je 9krát vyšší při vysoké úrovni TMAO, i po regulaci množství konzumace masa, ryb a příjmu cholesterolu, což ukazuje na příjem vajec.
A co ostatní faktory? Jak si můžeme být jisti, že naše střevní bakterie mohou zkonzumovaný cholin přeměnit na trimethylamin? Snadno. Připravíme malou „cholinovou výzvu“. Jak? Dáme bakteriím vejce. Dejte lidem sníst dvě vařená vejce a uvidíte výkyv hladin TMAO v krvi během jedné hodiny po konzumaci. A když podáte antibiotika, abyste vyhladili střevní mikroflóru? Pak můžete servírovat vajíčka a nic se nestane. Ve skutečnosti jsou úrovně TMAO na nule, což ukazuje, že střevní bakterie hrají rozhodující roli. Budete-li čekat měsíc, střeva se zotaví z antibiotik a hladiny TMAO se začnou vracet zpět nahoru.
Tyto nálezy nepotěšily producenty vajec. Představte si, že pro takovou společnost pracujete a máte navrhnout studii, která má ukázat, že konzumace jednoho vejce denně nemá negativní efekt. Jak to můžete ovlivnit, aby výsledky nevykazovaly žádné rozdíly? Podíváte-li se na jedno vajíčko, dojde k poskočení hladiny TMAO, ale ledviny jsou tak dobré, že se zbaví této ošklivé věci, a za 4, 6, 8 hodin jste zpátky na původních hodnotách. Musíte se jen ujistit, že jste vajíčka nejedli v posledních 12 hodinách. Prokážete nulový vliv a zveřejníte studii v odborném časopise. Pak už stačí jen vyzvednout si svoji výplatní pásku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- McCarty MF. L-carnitine consumption, its metabolism by intestinal microbiota, and cardiovascular health. Mayo Clin Proc. 2013 Aug;88(8):786-9.
- Rak K, Rader DJ. Cardiovascular disease: the diet-microbe morbid union. Nature. 2011 Apr 7;472(7341):40-1.
- Mente A, Chalcraft K, Ak H, Davis AD, Lonn E, Miller R, Potter MA, Yusuf S, Anand SS, McQueen MJ. The Relationship Between Trimethylamine-N-Oxide and Prevalent Cardiovascular Disease in a Multiethnic Population Living in Canada. Can J Cardiol. 2015 Sep;31(9):1189-94.
- Elliott P, Posma JM, Chan Q, Garcia-Perez I, Wijeyesekera A, Bictash M, Ebbels TM, Ueshima H, Zhao L, van Horn L, Daviglus M, Stamler J, Holmes E, Nicholson JK. Urinary metabolic signatures of human adiposity. Sci Transl Med. 2015 Apr 29;7(285):285ra62.
- Wang Z, Tang WH, Buffa JA, Fu X, Britt EB, Koeth RA, Levison BS, Fan Y, Wu Y, Hazen SL. Prognostic value of choline and betaine depends on intestinal microbiota-generated metabolite trimethylamine-N-oxide. Eur Heart J. 2014 Apr;35(14):904-10.
- Scalbert A, Brennan L, Manach C, Andres-Lacueva C, Dragsted LO, Draper J, Rappaport SM, van der Hooft JJ, Wishart DS. The food metabolome: a window over dietary exposure. Am J Clin Nutr. 2014 Jun;99(6):1286-308.
- Wang Z, Klipfell E, Bennett BJ, Koeth R, Levison BS, Dugar B, Feldstein AE, Britt EB, Fu X, Chung YM, Wu Y, Schauer P, Smith JD, Allayee H, Tang WH, DiDonato JA, Lusis AJ, Hazen SL. Gut flora metabolism of phosphatidylcholine promotes cardiovascular disease. Nature. 2011 Apr 7;472(7341):57-63.
- Tang WH, Wang Z, Levison BS, Koeth RA, Britt EB, Fu X, Wu Y, Hazen SL. Intestinal microbial metabolism of phosphatidylcholine and cardiovascular risk. N Engl J Med. 2013 Apr 25;368(17):1575-84.
- West AA, Shih Y, Wang W, Oda K, Jaceldo-Siegl K, Sabaté J, Haddad E, Rajaram S, Caudill MA, Burns-Whitmore B. Egg n-3 fatty acid composition modulates biomarkers of choline metabolism in free-living lacto-ovo-vegetarian women of reproductive age. J Acad Nutr Diet. 2014 Oct;114(10):1594-600.
- Shah NJ, Sureshkumar S, Shewade DG. Metabolomics: A Tool Ahead for Understanding Molecular Mechanisms of Drugs and Diseases. Indian J Clin Biochem. 2015 Jul;30(3):247-54.
- Pauling L, Robinson AB, Teranishi R, Cary P. Quantitative analysis of urine vapor and breath by gas-liquid partition chromatography. Proc Natl Acad Sci U S A. 1971 Oct;68(10):2374-6.
- Shah SH, Kraus WE, Newgard CB. Metabolomic profiling for the identification of novel biomarkers and mechanisms related to common cardiovascular diseases: form and function. Circulation. 2012 Aug 28;126(9):1110-20.
- Brindle JT, Antti H, Holmes E, Tranter G, Nicholson JK, Bethell HW, Clarke S, Schofield PM, McKilligin E, Mosedale DE, Grainger DJ. Rapid and noninvasive diagnosis of the presence and severity of coronary heart disease using 1H-NMR-based metabonomics. Nat Med. 2002 Dec;8(12):1439-44.
Image credits: Magnus Manske via Wikimedia and Thinex via pixabay. Images have been modified.