Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny ke snížení rizika mrtvice
Které složky stravy, stravovací návyky a potraviny jsou spojené s nižším rizikem cerebrovaskulárního onemocnění - mrtvice?
Mrtvice stále zůstává jedním z nejvíce devastujících neurologických onemocnění; na celém světě zabije ročně asi 5 milionů lidí a ve Spojených státech je hlavní příčinou trvalého zdravotního postižení. Ale dobrá zpráva je, že přibližně 80 % rizika mrtvice může být ovlivněno základními faktory životního stylu: především můžete vylepšit svoji stravu, přestat kouřit a pravidelně cvičit.
Zdá se, že nejlepší způsob, jak přestat kouřit, je mít infarkt. Pokud zemřete, automaticky přestanete kouřit – samozřejmě pokud vás tedy nespálí – a pokud přežijete, opakovaná důrazná doporučení lékařů mohou přesvědčit až dvě třetiny kuřáků, aby přestali: „Už nikdy do konce svého života v žádné formě nekuřte.“ Ano, je to velmi návykové. Ano, je to velmi obtížné. Ale nezáleží na tom; musíte to udělat. Pokud půjdete po břehu jezera a uvidíte, že se jedno z vašich vnoučat topí, není to otázka silné vůle; prostě to musíte udělat. Je to jako zdravá strava. Některé věci je prostě třeba udělat. Vstát uprostřed noci na krmení dítěte také může být obtížné, ale není to záležitost silné vůle; některé věci v životě je prostě třeba udělat.
Pro prevenci mrtvice to znamená jíst převážně rostlinnou stravu, něco jako tradiční středomořská strava, založená na celozrnných potravinách, ovoci, zelenině, čočce, fazolích a ořechách. Vegetariánská nebo veganská strava také může fungovat, ale musí být doplněna spolehlivým zdrojem vitaminu B12, což znamená buď potraviny s přídavkem B12 nebo doplňky stravy. Naneštěstí doporučení užívat doplňky s vitamínem B12 se může mezi vegetariány setkat s opozicí, protože mylné představy o tomto vitamínu jsou velice rozšířené. Mnoho jedinců se stále drží starého mýtu, že nedostatek tohoto vitaminu je vzácný a vyskytuje se pouze u malého množství veganů. Budoucí studie vegetariánů by se měly zaměřit na identifikaci způsobů, jak je přesvědčit, aby pravidelně užívali doplňky vitaminu B12, aby zabránili jeho nedostatku. Výzkum v tom má jasno; nyní potřebujeme výzkum, jak můžeme přesvědčit vegetariány, aby B12 skutečně užívali, aby předešli jeho deficitu.
A jakou roli hraje rostlinná strava? Už jsem mluvil o roli vlákniny, kde na každý gram vlákniny denně připadá potenciální snížení rizika mrtvice o 1 %. Nebo možná ještě trochu víc: 12% pokles spojený s každými dalšími 10 gramy vlákniny denně. Vláknina z celých zrn je totiž spojena nejen s nižší pravděpodobností úmrtí na srdeční záchvat a mrtvici, ale také na rakovinu a diabetes a onemocnění dýchacích cest a nižší riziko úmrtí i na infekce nebo z jiných příčin. Jinými slovy, nižší riziko předčasného úmrtí na všechny příčiny dohromady.
Proč? Možná kvůli protizánětlivým účinkům vlákniny, což může vysvětlit ochranný efekt vlákniny ve všech těchto oblastech. Nebo možná tito lidé jedí méně prozánětlivých potravin. Lidé, kteří jedí větší množství celozrnných rostlinných potravin s obsahem vlákniny, možná konzumují méně zpracovaných a živočišných potravin. Studie, která bezprostředně předcházela této meta-analýze vlivu vlákniny, byla metaanalýza týkající se masa. Zkoumali červené maso a zpracované maso, a zjistili, že s každými zhruba 100 gramy denně stoupá riziko mrtvice asi o 10 procent – a sto gramů odpovídá zhruba velikosti balíčku herních karet. Nebo asi o 10 % vyšší riziko mrtvice pro každou polovinu tohoto balíčku zpracovaného masa.
Možná je to kvůli obsahu hemového železa, tedy železa v krvi a svalovině, snad kvůli jeho oxidativním vlastnostem. Nebyla ovšem nalezena žádná souvislost mezi mrtvicí a nehemovým železem, což je typ železa, který převažuje v rostlinné stravě. Nebo snad je to kvůli některým toxickým polutantům, jako jsou PCB, které se mohou v živočišných tucích akumulovat. Je známo, že když třeba bydlíte vedle skládky toxických odpadů, vaše riziko mrtvice se může zvýšit, ale teprve nedávno jsme si uvědomili, že jejich příjem v potravě i v tzv. bezpečných dávkách může riziko mrtvice zvyšovat. A to až na 8 nebo 9ti-násobek pravděpodobnosti mrtvice u osob s nejvyšší úrovní těchto polutantů v jejich krevním řečišti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Mukherjee D, Patil CG. Epidemiology and the global burden of stroke. World Neurosurg. 2011 Dec;76(6 Suppl):S85-90.
- Burt A, Thornley P, Illingworth D, White P, Shaw TR, Turner R. Stopping smoking after myocardial infarction. Lancet. 1974 Feb 23;1(7852):304-6.
- Chen GC, Lv DB, Pang Z, Dong JY, Liu QF. Dietary fiber intake and stroke risk: a meta-analysis of prospective cohort studies. Eur J Clin Nutr. 2013 Jan;67(1):96-100.
- Birbilis M, Moschonis G, Mougios V, Manios Y; Healthy Growth Study’ group. Obesity in adolescence is associated with perinatal risk factors, parental BMI and sociodemographic characteristics. Eur J Clin Nutr. 2013 Jan;67(1):115-21.
- Shcherbatykh I, Huang X, Lessner L, Carpenter DO. Hazardous waste sites and stroke in New York State. Environ Health. 2005 Aug 29;4:18.
- Lee DH, Lind PM, Jacobs DR Jr, Salihovic S, van Bavel B, Lind L. Background exposure to persistent organic pollutants predicts stroke in the elderly. Environ Int. 2012 Oct 15;47:115-20.
- Kaluza J, Wolk A, Larsson SC. Heme iron intake and risk of stroke: a prospective study of men. Stroke. 2013 Feb;44(2):334-9.
- Pawlak R. Is vitamin B12 deficiency a risk factor for cardiovascular disease in vegetarians? Am J Prev Med. 2015 Jun;48(6):e11-26.
- Boden-Albala B, Southwick L, Carman H. Dietary interventions to lower the risk of stroke. Curr Neurol Neurosci Rep. 2015 Apr;15(4):15.
- Bergkvist C, Kippler M, Larsson SC, Berglund M, Glynn A, Wolk A, Åkesson A. Dietary exposure to polychlorinated biphenyls is associated with increased risk of stroke in women. J Intern Med. 2014 Sep;276(3):248-59.
- Jacobs DR Jr, Ruzzin J, Lee DH. Environmental pollutants: downgrading the fish food stock affects chronic disease risk. J Intern Med. 2014 Sep;276(3):240-2.
- Huang T, Xu M, Lee A, Cho S, Qi L. Consumption of whole grains and cereal fiber and total and cause-specific mortality: prospective analysis of 367,442 individuals. BMC Med. 2015 Mar 24;13:59.
- Chiuve SE, Rexrode KM, Spiegelman D, Logroscino G, Manson JE, Rimm EB. Primary prevention of stroke by healthy lifestyle. irculation. 2008 Aug 26;118(9):947-54.
- Garrow J. Treatment for obesity. Lancet. 1998 May 23;351(9115):1590.
- Spence JD. Intensive risk factor control in stroke prevention. F1000Prime Rep. 2013;5:42.
- Threapleton DE, Greenwood DC, Evans CE, et al. Dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis. Stroke. 2013;44(5):1360-8.
Image credit: Neil Conway via flickr. Image has been modified.