Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje aspartam rakovinu?
Jak bychom měli analyzovat protiřečící si výsledky studií na lidech týkajících se příjmu aspartamu (NutraSweet) a non-Hodgkinova lymfomu, mnohočetného myelomu, leukémie a rakoviny slinivky břišní?
Schválení aspartamu má kontroverzní historii. Závěr komisaře FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) zní: Máme přiměřenou jistotu, že vystavení aspartamu nepředstavuje pro lidi riziko poškození mozku, které by mělo za následek mentální retardaci, hormonální dysfunkci nebo obojí. Také by neměl způsobovat nádory mozku. Nicméně, vlastní Veřejný vyšetřovací výbor FDA odvolal svůj souhlas kvůli obavám z rakoviny. Navíc několik poradců FDA vystupovalo proti jeho schválení, citovali vlastní testy společnosti vyrábějící aspartam zaměřené na nádory mozku. Komisař přesto před svým odchodem z FDA aspartam schválil, a pak si užíval denní odměnu ve výši 1 000 $ na konzultační pozici v PR společnosti výrobce aspartamu. Poté FDA dokonce zabránila Národnímu toxikologickému programu (NTP) v dalším testování na rakovinu.
Takže nám zbylo jen dohadování se nad studiemi prováděnými na hlodavcích, z nichž některé vykazovaly zvýšené riziko rakoviny užívání aspartamu a jiné zase ne. Celé mi to připomíná příběh sacharinu. Sacharin způsoboval rakovinu močového měchýře u potkanů, u myší však nikoliv. Takže nám zůstaly jen nezodpověditelné otázky, jako například: „Podobáme se více potkanům nebo myším?“ Samozřejmě jsme museli problém s aspartamem vyřešit pomocí testu na lidech, ale nejdelší studie o bezpečnosti aspartamu pro člověka trvala pouze 18 týdnů. Potřebovali jsme lepší data z výzkumu na lidech.
Vzhledem k tomu, že nejrozsáhlejší studie na potkanech upozornila na lymfomy a leukémii, studie NIH-AARP sledovala diagnostiku rakoviny krve. Výsledkem bylo, že vyšší příjem aspartamu nebyl spojen s rizikem rakoviny. Je to rozsáhlá studie, ale byla kritizována za relativně krátkou délku výzkumu, lidé byli studování pouze 5 let. Jistě, je to lepší než 18 týdnů, ale co takových 18 let?
Všechny oči se obrátily k Harvardově univerzitě, kde začali sledovat zdraví a stravování lékařů ještě předtím, než se aspartam vůbec dostal na trh. V nejúplnější dlouhodobé populační studii za účelem vyhodnocení asociace mezi příjmem aspartamu a rizikem rakoviny u lidí byla nalezena asociace mezi konzumací dietních limonád i celkového příjmu aspartamu a rizikem non-Hodgkinova lymfomu, mnohočetného myelomu u mužů a také leukémie u mužů i žen.
Dobře, ale proč se vyskytlo více rakoviny u mužů než u žen? Podobný vztah byl nalezen také mezi rakovinou slinivky břišní a dietní limonádou. Nikoliv však s limonádou obecně, ve skutečnosti totiž jediný cukr spojený s touto rakovinou byl mléčný cukr – laktóza. Rakovinu způsobovala dietní limonáda. Nepoměr mezi rizikem u mužů a žen mohl být způsoben jen statistickou náhodou, ale vědci se rozhodli prověřit to do hloubky.
Aspartam se rozkládá na metanol a metanol se přetváří na formaldehyd. Formaldehyd je zdokumentovaný lidský karcinogen. Tento enzym zvaný alkoholdehydrogenáza, stejný enzym, který detoxikuje běžný alkohol, je i enzym, jenž přeměňuje metanol na formaldehyd.
Je možné, že muži mají jednoduše větší množství tohoto enzymu než ženy? Je to tak. Z toho důvodu mají ženy vyšší hladinu alkoholu v krvi než muži, i když vypijí stejné množství alkoholu. Pokud se podíváte na vzorky jaterní tkáně mužů a žen, naleznete značně vyšší aktivitu tohoto enzymu právě u mužů. To by mohlo vysvětlovat jejich zvýšené riziko vzniku rakoviny. Jejich těla možná ve větší míře přeměňují aspartam na formaldehyd. Jak to však otestujeme?
Etanol, tedy běžný alkohol, soutěží s metanolem o pozornost toho stejného enzymu. Klasický alkohol se dokonce používá jako protijed při otravě metanolem. Takže muži, kteří nepijí alkohol, by měli mít vyšší poměry konverze aspartamu na formaldehyd, tedy pokud je tato teorie o formaldehydu pravdivá. A skutečně, výsledky jsou v souladu s tímto odůvodněním. U mužů, kteří pili nejméně alkoholu, se ukázalo největší riziko vzniku rakoviny spojené s příjmem aspartamu.
Třetí kohortová studie, která byla od té doby zveřejněna, nenalezla žádné zvýšení rizika vniku lymfomů spojené s dietní limonádou za 10leté období sledování zúčastněných osob. Takže v 18týdenní studii – žádné riziko, v pětileté a desetileté studii – žádné riziko. Riziko bylo objeveno jen při 18leté studii. Co si z toho máme vzít?
Někteří odborníci požadují přehodnocení bezpečnosti aspartamu. Aspartam v současnosti není příliš regulován, ročně se ho vyprodukuje 15 000 000 kg. Neznamená to však, že ho musíme konzumovat. Obzvláště těhotné ženy a děti by měly být opatrné.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Huff J, LaDou J. Aspartame bioassay findings portend human cancer hazards. Int J Occup Environ Health. 2007 Oct-Dec;13(4):446-8.
- Supplemental Table 1. Multivariable relative risks of non-Hodgkin lymphoma, multiple myeloma, and leukemia by frequency of diet soda consumption, stratified by median alcohol intake, among men in the Health Professionals Follow-up Study, 1986-2006.
- Chan JM, Wang F, Holly EA. Sweets, sweetened beverages, and risk of pancreatic cancer in a large population-based case-control study. Cancer Causes Control. 2009 Aug;20(6):835-46.
- Cohen SM. Cell proliferation in the bladder and implications for cancer risk assessment. Toxicology. 1995 Sep 1;102(1-2):149-59.
- Chrostek L, Jelski W, Szmitkowski M, Puchalski Z. Gender-related differences in hepatic activity of alcohol dehydrogenase isoenzymes and aldehyde dehydrogenase in humans. J Clin Lab Anal. 2003;17(3):93-6.
- Frezza M, di Padova C, Pozzato G, Terpin M, Baraona E, Lieber CS. High blood alcohol levels in women. The role of decreased gastric alcohol dehydrogenase activity and first-pass metabolism. N Engl J Med. 1990 Jan 11;322(2):95-9.
- Soffritti M, Belpoggi F, Degli Esposti D, Lambertini L, Tibaldi E, Rigano A. First experimental demonstration of the multipotential carcinogenic effects of aspartame administered in the feed to Sprague-Dawley rats. Environ Health Perspect. 2006 Mar;114(3):379-85.
- Davis DL, Ganter L, Weinkle J. Aspartame and incidence of brain malignancies. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008 May;17(5):1295-6.
- Lim U, Subar AF, Mouw T, Hartge P, Morton LM, Stolzenberg-Solomon R, Campbell D, Hollenbeck AR, Schatzkin A. Consumption of aspartame-containing beverages and incidence of hematopoietic and brain malignancies. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2006 Sep;15(9):1654-9.
- Mallikarjun S, Sieburth RM. Aspartame and Risk of Cancer: A Meta-analytic Review. Arch Environ Occup Health. 2015;70(3):133-41.
- McCullough ML, Teras LR, Shah R, Diver WR, Gaudet MM, Gapstur SM. Artificially and sugar-sweetened carbonated beverage consumption is not associated with risk of lymphoid neoplasms in older men and women. J Nutr. 2014 Dec;144(12):2041-9.
- Soffritti M, Padovani M, Tibaldi E, Falcioni L, Manservisi F, Belpoggi F. The carcinogenic effects of aspartame: The urgent need for regulatory re-evaluation. Am J Ind Med. 2014 Apr;57(4):383-97.
- Schernhammer ES, Bertrand KA, Birmann BM, Sampson L, Willett WC, Feskanich D. Consumption of artificial sweetener- and sugar-containing soda and risk of lymphoma and leukemia in men and women. Am J Clin Nutr. 2012 Dec;96(6):1419-28.
- Aune D. Soft drinks, aspartame, and the risk of cancer and cardiovascular disease. Am J Clin Nutr. 2012 Dec;96(6):1249-51.
- Roy M, Bailey B, Chalut D, Senécal PE, Gaudreault P. What are the adverse effects of ethanol used as an antidote in the treatment of suspected methanol poisoning in children? J Toxicol Clin Toxicol. 2003;41(2):155-61.
- Hantson P, Wittebole X, Haufroid V. Ethanol therapy for methanol poisoning: duration and problems. Eur J Emerg Med. 2002 Sep;9(3):278-9.
Image credits: Emw via Wikipedia and WikimediaImages via pixabay. Images have been modified.