Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zelený čaj na zvýšení imunitní obrany proti virům
Na rozdíl od většiny protivirových léků zelený čaj účinkuje tak, že posiluje schopnost imunitního systému s nemocemi bojovat - například s genitálními bradavicemi (způsobenými virem HPV) a chřipkou (způsobenou chřipkovým virem).
Již po tisíciletí se traduje, že zelený čaj funguje jako „zázračná zbraň“ proti nemocem. Mluvil jsem o tom v souvislosti s chronickými onemocněními. Platí to však také u infekčních onemocnění? Antimikrobiální působení čaje bylo zmíněno ve vojenském lékařském časopise již v roce 1906. Časopis publikoval informaci, že se v jídelnách podává čaj, který dokáže usmrtit bakterie působící břišní tyfus. Tento účinek čaje však nebyl dále studován. Koncem 80. let bylo zkoumáno, jaký má čaj účinek proti virům a bakteriím v testovacích zkumavkách a na Petriho miskách.
Nás ale zajímá, jak to funguje u lidí. Celé toto téma jsem odmítal dále studovat jako irelevantní, a to až do zvýšení výskytu genitálních bradavic. Genitální bradavice jsou způsobeny lidskými papilomaviry. Celosvětově se jedná o jedno z nejčastějších a nejrychleji se šířících onemocnění genitálií.
Genitální bradavice, ať už jednotlivě či ve větším počtu, jsou útvary vyskytující se v anogenitální krajině. Značně snižují kvalitu života pacientů, a to v emoční i sexuální oblasti. Pokud je budete potírat mastí s extraktem ze zeleného čaje, dojde k jejich úplnému vymizení, a to až ve více než 50 % případů.
Úžasné! Pokud to funguje u viru genitálních bradavic, mohl by zelený čaj působit i proti viru chřipky? Na Petriho misce funguje báječně. Ale co u lidí? Zdá se, že děti školou povinné, které čaj pijí, jsou chráněny. Dokud to však neotestujeme, nemůžeme to vědět s jistotou. Budou-li zdravotníci užívat složky zeleného čaje, bude u nich výskyt chřipky až třikrát nižší než u těch, kterým bylo podáno placebo. Ve skutečnosti pomáhá i kloktadlo se zeleným čajem. Podobný efekt sice nebyl zjištěn u studentů středních škol, ale u seniorů v pečovatelských domech, u nichž chřipka představuje velice závažné onemocnění, kloktání zeleného čaje snižuje riziko nakažení chřipkou asi 7-8krát ve srovnání s kloktáním vody.
Na rozdíl od antivirotik se zdá, že zelený čaj pomáhá posilovat imunitní systém. Zlepšuje proliferaci a aktivitu gama delta T buněk, což jsou buňky imunitního systému, které působí proti infekci jako první obranná linie. Lidé, kteří pili až šest šálků čaje denně, vykazovali během pouhého týdne 15tinásobné zvýšení produkce interferonu, který brání infekci. Proč?
Existuje molekulární vzorec sdílený rakovinnými buňkami, patogeny, a také jedlými částmi rostlin, kam patří i čaj, jablka, houby a víno. Konzumace zdravých potravin může pomoci udržet buňky imunitního systému v plné pohotovosti. Účinně aktivuje naše gama delta T buňky. Ty pak mohou zajišťovat přirozenou odolnost proti mikrobiálním infekcím a dost možná i proti nádorům.
Myslím, že bych neměl být tak překvapen: čaj, koneckonců, je rostlinný výluh. V podstatě pijete horkou vodu s výluhem z tmavě zelené listové zeleniny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Gupta AK, Daigle D. Sinecatechins 10% ointment: a green tea extract for the treatment of external genital warts. Skin Therapy Lett. 2015 Jan-Feb;20(1):6-8.
- Reygaert WC. The antimicrobial possibilities of green tea. Front Microbiol. 2014 Aug 20;5:434.
- Yiannakopoulou ECh. Recent patents on antibacterial, antifungal and antiviral properties of tea. Recent Pat Antiinfect Drug Discov. 2012 Apr;7(1):60-5.
- McNaught JG, Maj. On the Action of Cold or Lukewarm Tea on Bacillus Typhosus. Royal Army Medical Corps.
- Steinmann J, Buer J, Pietschmann T, Steinmann E. Anti-infective properties of epigallocatechin-3-gallate (EGCG), a component of green tea. Br J Pharmacol. 2013 Mar;168(5):1059-73.
- Ide K, Yamada H, Matsushita K, Ito M, Nojiri K, Toyoizumi K, Matsumoto K, Sameshima Y. Effects of green tea gargling on the prevention of influenza infection in high school students: a randomized controlled study. PLoS One. 2014 May 16;9(5):e96373.
- Yamada H, Takuma N, Daimon T, Hara Y. Gargling with tea catechin extracts for the prevention of influenza infection in elderly nursing home residents: a prospective clinical study. J Altern Complement Med. 2006 Sep;12(7):669-72.
- Zink A, Traidl-Hoffmann C. Green tea in dermatology--myths and facts. J Dtsch Dermatol Ges. 2015 Aug;13(8):768-75.
- Matsumoto K, Yamada H, Takuma N, Niino H, Sagesaka YM. Effects of green tea catechins and theanine on preventing influenza infection among healthcare workers: a randomized controlled trial. BMC Complement Altern Med. 2011 Feb 21;11:15.
- Park M, Yamada H, Matsushita K, Kaji S, Goto T, Okada Y, Kosuge K, Kitagawa T. Green tea consumption is inversely associated with the incidence of influenza infection among schoolchildren in a tea plantation area of Japan. J Nutr. 2011 Oct;141(10):1862-70.
- Song JM, Lee KH, Seong BL. Antiviral effect of catechins in green tea on influenza virus. Antiviral Res. 2005 Nov;68(2):66-74.
- Rowe CA, Nantz MP, Bukowski JF, Percival SS. Specific formulation of Camellia sinensis prevents cold and flu symptoms and enhances gamma,delta T cell function: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. J Am Coll Nutr. 2007 Oct;26(5):445-52.
- Kamath AB, Wang L, Das H, Li L, Reinhold VN, Bukowski JF. Antigens in tea-beverage prime human Vgamma 2Vdelta 2 T cells in vitro and in vivo for memory and nonmemory antibacterial cytokine responses. Proc Natl Acad Sci U S A. 2003 May 13;100(10):6009-14.
Image credit: gadost0 via pixabay. Image has been modified. Video credit: Tyler McReynolds, Teetotalin LLC.