Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Arsen v rýžové kaši pro miminka
Pokud jde o rýži a výrobky z rýže, orgány pro dětskou výživu doporučují snížit příjem arzenu tak nízko, jak je to jen možné.
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) monitoruje obsah arsenu v potravinách již po desetiletí. Avšak přestože dobře zavedená věda popisuje zdravotní rizika spojená s expozicí arsenu, doposud nebyly stanoveny žádné normy omezující množství povoleného arsenu v amerických potravinách.
V roce 2001 EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí) přijala nový, přísnější standard pro arsen v pitné vodě. FDA v roce navrhl zákonný limit pro jablečný džus; přesto neexistují žádné standardy pro arsen v potravinách. Přitom potraviny jsou naším hlavním zdrojem expozice arsenu.
Čína takové standardy má. V roce 2014 stanovila maximální přípustné množství na 150 částic na miliardu (ppb), To je přísnější limit, než udává Světová zdravotnická organizace – 200 ppb. Hranice 200 ppb by v USA neměla příliš velký vliv na riziko rakoviny. Zato kdybychom měli limit 150 ppb, tedy jako Čína, pomohlo by nám to snížit riziko rakoviny až o 23 %. Případně o 47 % s limitem na 100 ppb. Takový limit by však vážně zasáhl rýžový průmysl. Jinými slovy, americká rýže je tak kontaminovaná arsenem, že nastavíte-li bezpečnostní standard, který skutečně omezí riziko rakoviny, mohlo by to zničit americký trh s rýží. Jenže kdyby žádné omezení nebylo, co by rýžový průmysl motivovalo změnit své postupy? Stanovení limitu arsenu by nejen přímo chránilo spotřebitele, ale také povzbudilo průmysl, aby zastavil budování rýžových políček na půdě kontaminované arsenem.
Naneštěstí odhady o rakovině jsou založené na studiích s vodou kontaminovanou arsenem. Možná arsen v rýži působí jinak? To nevíte, dokud to neotestujete. Ano, rýže má hodně toxického arsenu, u kterého studie na moči ukazují, že ho skutečně vstřebáváme do těla; ale dosud nebyly provedeny žádné studie, které by prokázaly škodlivé účinky na zdraví specificky pro arsen z rýže. Tedy dokud nebyla provedena tato studie.
Přišli s tím, že arsen způsobuje rakovinu močového měchýře. Tak se tedy pojďme podívat, jaký druh mutací DNA moč konzumentů rýže může způsobit buňkám lidského močového měchýře – rostoucím v Petriho misce. A opravdu – vědci jasně ukázali, že těm, kteří jedí každodenně hodně rýže kontaminované arsenem, stouplo množství genetického poškození toho typu, který souvisí s rakovinou. Dobře, ale tato rýže byla opravdu silně kontaminovaná. Jen asi 10 % rýže v některých částech Asie může někdy těchto úrovní dosáhnout. Nicméně v Evropě je to v určité části již čtvrtina a v USA dokonce více než polovina. To znamená značné následky pro veřejné zdraví.
Takže nám zůstala ještě malá záhada obklopující zdravotní rizika spojená s obsahem arsenu v rýži. Tím tajemstvím je odpověď na otázku, proč již dávno nebyly stanoveny limity pro obsah arsenu v rýži prodávané v USA. Může se to však změnit. V loňském roce navrhl FDA stanovení limitu toxického arsenu přinejmenším pro rýžové kašičky určené pro nemluvňata.
Nemluvňata a děti mladší než 4 roky mají nejvyšší příjem rýže, zčásti proto, že přijímají 3x větší množství potravy, tedy v poměru k jejich tělu. Potřeba stanovení limitu pro toxický arsen je tedy zvlášť naléhavá v případě stravy pro miminka.
Orgány pediatrické výživy doporučily, že co se týče rýže a výrobků z ní, příjem arsenu z nich by měl být tak nízký, jak to jen jde. OK, a co takhle, aby to bylo co nejdřív? Přibližně 90 % těhotných žen konzumuje rýži, což může mít na dítě negativní zdravotní účinky
Můžete odhadnout, kolik rýže matka snědla během těhotenství tím, že u miminka zanalyzujete obsah arsenu v ústřižcích nehtů na nohou. Konkrétní příklad: zvýšení spotřeby o 1/4 šálku rýže denně se projevilo 17% nárůstem arsenu v nehtech. Naznačuje nám to, že arsen z rýže je schopný dostat se do lidského plodu. Co by mohlo tolik arsenu způsobit? Množství arsenu ve čtvrtce šálku rýže je spojováno s takovými následky, jako jsou nízká porodní hmotnost, nárůst respiračních infekcí a ještě k tomu snížení IQ o 5 až 6 bodů. Takže na základě zjištění FDA by bylo od žen moudré, aby konzumovaly rozličné potraviny, včetně různých druhů obilovin. To ve skutečnosti znamená „jezte méně rýže“. Říkat, že se má jíst čehokoli méně, je koneckonců špatné pro byznys.
Co by měl rodič dělat po odstavení dítěte? Chcete-li snížit rizika spojená s arsenem, Consumer Reports (magazín nezávislých testů) doporučuje, aby malé děti nejedly v průměru více než 1 porci rýžové kaše denně. Měly by místo toho dostávat jiné obiloviny, jež jsou méně kontaminované. Jak zdůraznila Americká pediatrická akademie, neexistuje žádný prokázaný přínos rýžové kaše oproti jiným druhům – např. ovesné nebo ječmenné, které mají nižší obsah arsenu než rýžová. Snížení spotřeby rýžové kaše určené kojencům na dvě dávky týdně může mít na snížení rizika ještě výraznější dopad.
Navrhovaný limit toxického arsenu pro rýžové kaše určené nemluvňatům by ve výsledku odstranil polovinu rizika. FDA nedávno analyzoval více než 500 kojeneckých a batolecích pokrmů a nejvyšší úrovně toxického arsenu byly nalezeny v kaši z bio celozrnné rýže a také pufovaných rýžových cereáliích pro batolata. Na základě popisu usuzuji (i když to nemohu potvrdit), že se nejspíše jedná o tuto značku (v překladu Šťastné miminko). Miminko asi nebude tak šťastné s poškozeným mozkem, nebo s vyhlídkou na rakovinu. Jediná porce by dítě mohla vystavit působení dvojnásobku přijatelného příjmu arsenu z vody stanoveného EPA. Kontaktoval jsem společnost Happy Baby a bylo mi řečeno, že nejsou schopni poskytnout k výsledkům FDA žádné prohlášení.
Odstranění všech výrobků z rýže a rýže samotné z výživy nemluvňat a malých děti do 6 let může snížit celoživotní riziko rakoviny. O 6 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny plic nebo močového měchýře později v životě, když ji nemluvňata přestala konzumovat a 23% snížení, pokud šlo o malé děti. Jenže přechod na jinou obilovinu je popisován jako „drastický, dramatický a vytvářející obrovskou krizi“ – zřejmě pro odvětví výrobců rýže, tedy jako evidentně „zcela nerealizovatelný“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Marcason W. What are the current findings concerning arsenic in foods? J Acad Nutr Diet. 2015 Jun;115(6):1028.
- Davis MA, Signes-Pastor AJ, Argos M, Slaughter F, Pendergrast C, Punshon T, Gossai A, Ahsan H, Karagas MR. Assessment of human dietary exposure to arsenic through rice. Sci Total Environ. 2017 May 15;586:1237-1244.
- Specific writers unnamed other than Cahill MS. U.S. Food and Drug Administration. 2016. May 13, 2014 Arsenic in Rice and Rice Products Risk Assessment Report (Revised March 2016).
- No authors listed] Arsenic in your food: our findings show a real need for federal standards for this toxin. Consum Rep. 2012 Nov;77(11):22-7.
- Munera-Picazo S, Cano-Lamadrid M, Castaño-Iglesias MC, Burló F, Carbonell-Barrachina ÁA. Arsenic in your food: potential health hazards from arsenic found in rice. Nutrition and Dietary Supplements. 9 January 2015 Volume 2015:7 Pages 1—10.
- Signes-Pastor AJ, Carey M, Meharg AA. Inorganic arsenic in rice-based products for infants and young children. Food Chem. 2016 Jan 15;191:128-34.
- (authors unknown) Questions & Answers: Arsenic in Rice and Rice Products. U.S. Department of Health and Human Services, FDA U.S. Food & Drug Administration.
- (authors unknown) FDA proposes limit for inorganic arsenic in infantrice cereal. U.S. Department of Health and Human Services, FDA U.S. Food & Drug Administration.
- Gilbert-Diamond D, Cottingham KL, Gruber JF, Punshon T, Sayarath V, Gandolfi AJ, Baker ER, Jackson BP, Folt CL, Karagas MR. Rice consumption contributes to arsenic exposure in US women. Proc Natl Acad Sci U S A. 2011 Dec 20;108(51):20656-60.
- Banerjee M, Banerjee N, Bhattacharjee P, Mondal D, Lythgoe PR, Martínez M, Pan J, Polya DA, Giri AK. High arsenic in rice is associated with elevated genotoxic effects in humans. Sci Rep. 2013;3:2195.
- Stanton BA, Caldwell K, Congdon CB, Disney J, Donahue M, Ferguson E, Flemings E, Golden M, Guerinot ML, Highman J, James K, Kim C, Lantz RC, Marvinney RG, Mayer G, Miller D, Navas-Acien A, Nordstrom DK, Postema S, Rardin L, Rosen B, SenGupta A, Shaw J, Stanton E, Susca P. MDI Biological Laboratory Arsenic Summit: Approaches to Limiting Human Exposure to Arsenic. Curr Environ Health Rep. 2015 Sep;2(3):329-37.
Image credit: Scott Anderson via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.