Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je sodiumlaurylsulfát (SLS) bezpečný?
Jenom proto, že SLSL obsažený v zubní pastě nezpůsobuje rakovinu, ho ještě nelze označit za neškodný.
Sodiumlaurylsulfát je běžný detergent používaný v zubní pastě. Byl předmětem slavného internetového hoaxu, který se odehrál téměř před 20 lety. Nachází se v zubní pastě Colgate a údajně je prokázaným karcinogenem. Přinejmenším tím, že koupíte Colgate místo Crest nebudete podporovat satana, jak tvrdí další slavný hoax.
Poplašná zpráva o tom, že SLS v zubních pastách a prostředcích péče o vlasy je spojován s rakovinou, se stala tak rozšířenou, až Americkou společnost proti rakovině donutila k reakci – aby tuto spojitost smyla. „Radikální emaily létají kyberprostorem…“ Tvrdí, že sodiumlaurylsulfát způsobuje rakovinu. A to prostě není pravda.
Takže já jsem to všechny ty roky jednoduše ignoroval. Dokud jsem nezačal s výzkumem aftů. To jsou ony bolestivé ploché šedé vřídky, jež se vám mohou vytvořit zevnitř rtů nebo tváří. Mohou se objevit po úrazu, například když se omylem píchnete zubním kartáčkem. Je doporučováno vyhýbat se kousání rtů a také zubním pastám se sodiumlaurylsulfátem. Ne kvůli rakovině, ale zjevně kvůli podráždění. To alespoň dává o něco větší smysl. Proč by byl detergent, tedy složka mýdla, karcinogenní? I když, asi si dokážete představit, jak přinejmenším teoreticky může rozpouštět ochrannou vrstvu zevnitř úst, nebo něco podobného. Rozhodl jsem se to tedy prozkoumat.
Ačkoli SLS se používá jako pěnidlo v zubních pastách již od 30. let 20. století, náš příběh začíná před 25 lety s abstraktem prezentovaným na konferenci o možných účincích sodiumlaurylsulfátu na vracející se afty. Vzali 10 mužů a žen, kterým se objevovala více než 1 afta týdně. V průměru šlo skoro o 18 aft během tříměsíčního období, ve kterém používali pasty se SLS. Poté jim výzkumnici podali zubní pastu bez SLS. Tu používali po další tři měsíce. Výsledkem bylo snížení počtu aft z 18 na cca 5. Takže 70% pokles. Skutečně šlo o to, že sodiumlaurylsulfát nepříznivě ovlivňoval ochrannou slizovou vrstvu sliznice, která obklopuje naše ústa. Vždy musíte být ohledně publikovaných abstraktů opatrní. Měli byste se vždy ujistit, že skutečně zveřejní své poznatky v recenzovaném lékařském periodiku. V tomto případě to tak doopravdy bylo. Můžeme potvrdit, že šlo o dvojitě zaslepenou studii. Také skutečně používali stejnou zubní pastu, pouze jednu s běžným množstvím SLS a tu druhou zcela bez SLS.
Nicméně 10 pacientů je málo. Byla tedy považována za předběžnou studii. Ovšem díky tak znatelnému efektu byla provedena řada experimentů, které se snažily zjistit, o co jde. Byly jednoduché – například aplikace SLS v koncentraci, jaká je v pastě běžná, na dásně pomocí vatové tyčinky. Potom v té části naměřili zvýšení průtoku krve, což je jeden ze znaků zánětu. Podle všeho proto, že detergent pronikal dovnitř a dráždil dásně. Dobře, ale doopravdy tkáň poškozuje?
Vědci rozmazali po dásních zubním hygienikům trochu zubních past a nechali ji tam vždy dvakrát denně na 2 minuty. Pokus trval čtyři dny. Zatímco zubní pasta bez SLS nezpůsobila žádné problémy, pasty s typickým množstvím sodiumlaurylsulfátu způsobily u většiny z nich „deskvamaci“. Jinými slovy olupování nebo odlupování nejvrchnějších vrstev vnitřní výstelky úst. Není divu, že SLS může zhoršovat afty.
Je to legrační – jestliže se vrátíte zpět k odhalení Americké společnosti proti rakovině, v jejich odpovědi bylo, že SLS není známý karcinogen, je to jen známá dráždivá látka.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cui RZ, Bruce AJ, Rogers RS 3rd. Recurrent aphthous stomatitis. Clin Dermatol. 2016 Jul-Aug;34(4):475-81.
- Herlofson BB, Barkvoll P. Desquamative effect of sodium lauryl sulfate on oral mucosa. A preliminary study. Acta Odontol Scand. 1993 Feb;51(1):39-43.
- Herlofson BB, Brodin P, Aars H. Increased human gingival blood flow induced by sodium lauryl sulfate. J Clin Periodontol. 1996 Nov;23(11):1004-7.
- Herlofson BB, Barkvoll P. Sodium lauryl sulfate and recurrent aphthous ulcers. A preliminary study. Acta Odontol Scand. 1994 Oct;52(5):257-9.
- Daly KC. Internet Hoaxes: Public Regulation and Private Remedies. (2000 Third Year Paper)
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.