Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mobilní telefony a riziko mozkových nádorů
Co nám mohou říct přední světové autority specializované na karcinogeny o mobilních telefonech?
Způsobují mobilní telefony rakovinu? Na tuto otázku by miliardy lidí rády znaly odpověď. A z tohoto důvodu tu máme IARC, součást Světové zdravotnické organizace a uznávaný orgán ve věcech určování, co je a co není karcinogenní. Existuje pět kategorií karcinogenů; karcinogeny skupiny 1 jsou ty, u kterých jsme si takřka jistí, že způsobují u lidí rakovinu. Dále se dělí na ty, jež pravděpodobně způsobují rakovinu, na ty, co ji možná způsobují, pak jsou látky, u kterých si nejsme jisti, a poslední, jež rakovinu nejspíše nezpůsobují.
V květnu 2011 se v budově IARC setkalo třicet vědců ze čtrnácti zemí světa, aby hodnotili karcinogenitu záření produkovaného mobilními telefony. Vědci dospěli k závěru, že vzhledem k omezenému množství dostupných důkazů budou zařazeny mezi možné lidské karcinogeny. Takže nejsou potvrzenými karcinogeny, nepatří do skupiny 1, která obsahuje jednoznačné karcinogeny, jako je plutonium nebo zpracované maso. Není pravděpodobným karcinogenem jako je DDT nebo pesticid Roundup společnosti Monsanto, nebo běžné maso, ale je možným karcinogenem. Podobně jako třeba konzervovaná zelenina, např. kimchi.
To je informace stará více než pět let. Důkazů stále přibývá a poslední dva systematické posudky z roku 2017 ukazují mezi 33% zvýšením pravděpodobnosti rakoviny mozku při dlouhodobém používání a 46% zvýšením výskytu nádorů mozku na straně hlavy, na které telefonujeme. Tvrdí to dokonce i studie financované výrobci, kteří bývají obviňování ze zaujatosti, chybování a podhodnocování rizika, na rozdíl od nezávislých studií bez „finančního podmiňování“ (jakkoliv to zní jako eufemismus).
Někteří vědci se proto snaží tlačit na IARC, aby mobilní telefony přemístila do kategorie pravděpodobných karcinogenů, nebo dokonce až do skupiny 1. Přinejmenším pro rakovinu mozku a neurinom akustiku, což je typ nádoru vnitřního ucha. Nicméně klasifikace IARC pro mobilní telefony v současné době zůstává na „možném karcinogenu“.
Takže, co to znamená pro nás? Co s touto informací uděláme? Vzhledem k nejistotě bychom mohli dodržovat zásady předběžné opatrnosti a používat jednoduchá osobní opatření ke snížení expozice. Například netelefonovat neustále s mobilem přiloženým přímo k hlavě. To je hlavním problémem – držení mobilu u hlavy. Vzhledem k tomu, že nemám žádné důkazy pro rakovinu prstů, pište dle libosti. Držení mobilu dál od hlavy při telefonování je podstatné zejména u dětí.
Mezi další doporučení patří: po zvednutí telefonu chvíli počkat, než si ho přiložíte k uchu – pakliže nemáte hands-free soupravu. Uděláte dobře, když nepodlehnete nákupu „věciček“ na telefon proti záření, jelikož situaci mohou jen ještě zhoršit tím, že donutí telefon posílit signál.
Ne všichni však s těmito bezpečnostními opatřeními souhlasí. Zaměstnanci dvou průmyslových obchodních organizací mobilních telefonů zdůrazňují, že existuje mnoho aspektů lidské činnosti, jež nejsou „zcela bez nežádoucích účinků na zdraví“. Takže bychom dle nich měli riziko akceptovat, jelikož za to stojí. Tak jako u cestování letadlem nebo sprchování horkou vodou. Cože, to jako abychom se nepopálili nebo co? V každém případě bychom neměli stanovovat žádná doporučení. Rozhodnutí by mělo být ponecháno na úsudku rodičů, na osobním pohledu, je to přece pro jejich vlastní děti. Pokud vydáme nějaké pokyny nebo něco podobného, mohlo by to lidi znervóznět a všichni víme, jak úzkost může mít sama o sobě škodlivé účinky na zdraví. Takže výrobci mobilních telefonů se v podstatě tolik zajímají o vaše zdraví, že nechtějí, abyste si s tím lámali hlavu.
Jenže toto je záležitost otevřeně diskutovaná v literatuře analyzující rizikovost. Jistě, z pohledu veřejného zdraví může být rozumné navrhnout uživatelům mobilních telefonů nějaká dobrovolná bezpečností opatření pro manipulaci s mobilními telefony, aby mohli přijímat informovaná rozhodnutí. Ale víte, co když veřejnost nebude schopná ustát pravdu? Nechceme přece lidi vyděsit. Vědci si stále nejsou jistí; nechceme podporovat nepřiměřené obavy.
Vždyť rakovina mozku je vzácná. Každý rok ji dostane jen 1 z 15 000 lidí. Takže i kdyby mobilní telefony vaše riziko zdvojnásobily, stále je riziko jenom 1 : 7 500. S větší pravděpodobností vás zabije mobil v rukou řidiče, který kvůli němu nebude dávat pozor na cestu. Zda autority v oblasti zdravotnictví chtějí informovat širokou veřejnost o preventivních opatřeních nebo ne zůstává spíše politickým rozhodnutím.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Peres J. WHO classification sparks debate over cell phone safety. J Natl Cancer Inst. 2011 Aug 3;103(15):1146-7.
- Cousin ME, Siegrist M. Cell phones and health concerns: impact of knowledge and voluntary precautionary recommendations. Risk Anal. 2011 Feb;31(2):301-11.
- Dolan M, Rowley J. The precautionary principle in the context of mobile phone and base station radiofrequency exposures. Environ Health Perspect. 2009 Sep;117(9):1329-32.
- Sim MR, Richardson DB. Interphone, IARC and radiofrequency fields: where to next? Occup Environ Med. 2011 Sep;68(9):629-30.
- Samet JM, Straif K, Schüz J, Saracci R. Commentary: mobile phones and cancer: next steps after the 2011 IARC review. Epidemiology. 2014 Jan;25(1):23-7.
- Levis AG, Minicuci N, Ricci P, Gennaro V, Garbisa S. Mobile phones and head tumours. The discrepancies in cause-effect relationships in the epidemiological studies - how do they arise? Environ Health. 2011 Jun 17;10:59.
- Prasad M, Kathuria P, Nair P, Kumar A, Prasad K. Mobile phone use and risk of brain tumours: a systematic reviewof association between study quality, source of funding,and research outcomes. Neurol Sci. 2017 May;38(5):797-810.
- Yang M, Guo W, Yang C, Tang J, Huang Q, Feng S, Jiang A, Xu X, Jiang G. Mobile phone use and glioma risk: A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2017 May 4;12(5):e0175136.
- [authors unknown] IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. Preamble. World Health Organization.
- [authors unknown] Pickled Vegetables. IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. Volume 56 (1993).
- Hardell L, Carlberg M. Using the Hill viewpoints from 1965 for evaluating strengths of evidence of the risk for brain tumors associated with use of mobile and cordless phones. Rev Environ Health. 2013;28(2-3):97-106.
- Carpenter DO. Human disease resulting from exposure to electromagnetic fields. Rev Environ Health. 2013;28(4):159-72.
Icons created by Kimmi Studio, Marco Galtarossa, and Tinashe Mugayi from The Noun Project. Image credit: Alon. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.