Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou avokáda zdravá?
Konzumace avokád dokáže zlepšit funkci tepen, ale jaký účinek může mít guacamole na riziko rakoviny?
Ve svém posledním videu o avokádech jsem vysvětloval jejich protizánětlivé účinky a také schopnost snižovat cholesterol a triglyceridy. Jenže co to video, které jsem natočil již před lety, o poškození chromozomů v Petriho misce? Původ této informace sahá až do roku 1975, kdy byl objeven přirozeně vznikající pesticid, který produkuje samotný avokádovník. Mysleli, že se tím vysvětluje, proč laktující dobytek utrpěl poškození mléčné žlázy, když uždiboval listy avokádovníku. Toxin byl pojmenován persin, a je u něj prokázána také schopnost poškozovat srdce. Z tohoto důvodu byste neměli nikdy krmit avokádem vaše ptačí mazlíčky.
No počkat, jestli napadá prsní buňky zvířat, mohl by třeba cílit i na rakovinné prsní buňky u lidí? Zdálo se, že in vitro má ten stejný efekt shlukování buněčných exoskeletů, jako mívá chemoterapie. Tím prokázal tento nový rostlinný toxin silný účinek v zastavování růstu a zabíjení buněk napříč různými druhy lidských buněk rakoviny prsu. Takže vědci přemýšleli o tom, že by persin jednou mohl být používán místo chemoterapie. Teď si říkám: „Svaté guacamole, Batmane! Prosím řekni, že nemá toxické účinky i na normální buňky.“
V roce 2010 jsme dostali odpověď, byla zhodnocena genotoxicita (toxicita pro naše chromozomy) výtažků z avokáda – na lidských bílých krvinkách v Petriho misce. Dělící se buňky mají obvykle méně než 10% výskyt chromozomálních abnormalit, ale když jsme je pokapali trochou výtažku z avokáda, až 1/2 z nich vznikaly s nějakým druhem defektu. Vědci dospěli k závěru, že v plodu avokáda je něco, co by mohlo potenciálně způsobovat znatelnou genomickou nestabilitu a genetické poškození lidských bílých krvinek v Petriho misce. Kdyby ke stejnému účinku docházelo i v lidském těle, mohlo by to například vést k přeměně zdravých buněk na rakovinné buňky. Je tady ale velké „kdyby“.
Jednalo se o krvinky. Guacamole si přece nepícháte do žíly. K tomu, aby se nějaká látka dostala až do krevního řečiště, musí nejprve přežít naši žaludeční kyselinu, nechat se vstřebat střevy a pak se proplést kolem našich jaterních detoxikačních enzymů. Persin vskutku může být ovlivněn a změněn kyselými podmínkami v žaludku. Vzhledem ke všem rozdílům mezi tím, co se děje v Petriho misce a tím, co se děje v lidském těle, je nezbytné provést před provedením konečného rozhodnutí o toxicitě avokáda další studie. Dobře, ale co budeme dělat, než se tyto studie uskuteční? Měl jsem docela velké obavy, a tak jsem avokádo předběžně přemístil z potravinové kategorie „zelená = vycpěte si tím tvářičky“, do kategorie „žlutá = konzumujte střídmě“. Raději být opatrný, než udělat chybu a litovat.
Dokonce i kdyby byl persin zcela zničen žaludeční kyselinou, co taková rakovina úst? V dostatečně vysokých koncentracích mohou avokádové extrakty narušit správný růst buněk, které nám obklopují ústní sliznici. Jasně, jenže to platí přece v Petriho misce, kde avokádo přichází do přímého styku s buňkami. No jo, ale přesně to se děje, když ho jíte. Naštěstí více než zdravým buňkám škodí těm rakovinným. Zde vidíte spoustu ústních rakovinných buněk. Ty červené tečky jsou mitochondrie, elektrárny buněk, které pohánějí růst rakoviny. Avokádový extrakt tyto malé elektrárny vypnul. Jelikož avokádový extrakt cílí více na rakovinné buňky než na zdravé, vědci nakonec dospěli k tomu, že vlastně může před rakovinou chránit.
A co takový jícen, který leží mezi ústy a žaludkem? Podobné zjištění. I v tomto případě se zdá, že extrakt z avokáda inhibuje růst rakovinných buněk více než normální buněčný růst, pokud se jedná o buňky rakoviny tlustého střeva nebo buňky rakoviny jícnu. Naneštěstí místo porovnání s účinky na normální buňky tlustého střeva a jícnu je vědci porovnávali s účinkem na jeden typ krevních buněk. To poněkud snižuje relevanci studie v Petriho misce, jež se zaměřuje na něco, co jíme.
Zato tato studie byla velmi zajímavá. Zabývali se uremickým toxinem zvaným p-cresol, který může být toxický pro játra a je spojován s autismem. Vzniká, když konzumujeme stravu s vysokým obsahem proteinu, zatímco při stravování převážně rostlinnou stravou – která je jediným zdrojem prebiotik, jako je vláknina a odolné škroby – jeho hladiny klesají.
Vidíte, fermentace sacharidů ve střevě (např. vlákniny) je považována za přínosnou, zatímco fermentace bílkovin, která se říká hniloba, je považována za škodlivou. Pokud tedy lidi převedete na stravu bohatou na protein, během několika dní nadbytečný protein v jejich střevě začne hnít a produkovat amoniak a p-kresol. Jejich množství se během týdne zdvojnásobí. Mohly by rostlinné potraviny s vysokým obsahem fytonutrientů, jako jsou jablka, brusinky, hrozny nebo avokádo, chránit buňky lemující naše tlusté střevo před škodlivými účinky p-kresolu? Takovými účinky jsou třeba snížená životaschopnost buněk, funkce mitochondrií, a epiteliální integrity. Mohly by tedy chránit třeba před propustností střev?
Zde jsou údaje o integritě bariérové funkce. Byla poškozována p-kresolem, ale obnovována všemi z použitých výtažků: brusinkovým, avokádovým, hroznovým a jablečným. Pouze mitochondriální funkce se zlepšily jen při použití brusinek a avokád. Brusinky a avokáda také nejspíš jako jediné extrakty dokázaly zabránit škodlivým účinkům p-kresolu na životaschopnost buněk střev. A co nám to říká? Avokáda nejspíše mají příznivé účinky na buňky střevní výstelky; to je dobré znamení.
Dobře, ale už bylo dost těchto in vitro pokusů. Ano, extrakt z avokáda může zabránit růstu rakovinných buněk v Petriho misce. Ovšem pokud neprovádíte jisté nevyslovitelné věci, jako třeba, že byste měli s guacamole kamarádství s „výhodami“, není možné, aby se avokádo dostalo do přímého kontaktu s buňkami prostaty. Takže co znamená tato studie?
Důvod, proč jsem z ní byl tak nadšený, je, že tato studie je první, která skutečně zkoumá vliv konzumace avokáda – tedy konečně skuteční lidé, kteří jedí avokádo – a to na rakovinu prostatu. Jak to tedy je? Mají konzumenti avokád větší, nebo menší riziko rakoviny? To zjistíme… právě teď!
Muži, kteří jedli nejvíce avokáda, více než třetinu plodu avokáda denně, své riziko rakoviny prostaty snížili – dokonce na méně než polovinu. Máme tedy data potvrzující zlepšení funkce tepen, snížení cholesterolu, a pokud jde o vliv na rakovinu, tak zde máme spojení se snížením rizika. Navrhoval bych přemístit avokádo nazpět mezi zdravé potraviny, tedy ty, které „mají zelenou“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Butt AJ, Roberts CG, Seawright AA, Oelrichs PB, Macleod JK, Liaw TY, Kavallaris M, Somers-Edgar TJ, Lehrbach GM, Watts CK, Sutherland RL. A novel plant toxin, persin, with in vivo activity in the mammary gland, induces Bim-dependent apoptosis in human breast cancer cells. Mol Cancer Ther. 2006 Sep;5(9):2300-9.
- Jackson MD, Walker SP, Simpson-Smith CM, Lindsay CM, Smith G, McFarlane-Anderson N, Bennett FI, Coard KC, Aiken WD, Tulloch T, Paul TJ, Wan RL. Associations of whole-blood fatty acids and dietary intakes with prostate cancer in Jamaica. Cancer Causes Control. 2012 Jan;23(1):23-33.
- Ding H, Chin YW, Kinghorn AD, D'Ambrosio SM. Chemopreventive characteristics of avocado fruit. Semin Cancer Biol. 2007 Oct;17(5):386-94.
- Wong X, Carrasco-Pozo C, Escobar E, Navarrete P, Blachier F, Andriamihaja M, Lan A, Tomé D, Cires MJ, Pastene E, Gotteland M. Deleterious Effect of p-Cresol on Human Colonic Epithelial Cells Prevented by Proanthocyanidin-Containing Polyphenol Extracts from Fruits and Proanthocyanidin Bacterial Metabolites. J Agric Food Chem. 2016 May 11;64(18):3574-83.
- Vahedi Larijani L, Ghasemi M, AbedianKenari S, Naghshvar F. Evaluating the effect of four extracts of avocado fruit on esophageal squamous carcinoma and colon adenocarcinoma cell lines in comparison with peripheral blood mononuclear cells. Acta Med Iran. 2014;52(3):201-5.
- Kulkarni P, Paul R, Ganesh N. In vitro evaluation of genotoxicity of avocado (Persea americana) fruit and leaf extracts in human peripheral lymphocytes. J Environ Sci Health C Environ Carcinog Ecotoxicol Rev. 2010 Jul;28(3):172-87.
- Lu QY, Arteaga JR, Zhang Q, Huerta S, Go VL, Heber D. Inhibition of prostate cancer cell growth by an avocado extract: role of lipid-soluble bioactive substances. J Nutr Biochem. 2005 Jan;16(1):23-30.
- Chang CF, Isogai A, Kamikado T, Murakoshi S, Sakurai A,Tamura S. Isolation and Structure Elucidation of Growth Inhibitors for Silkworm Larvae from Avocado Leaves. Pages 1167-1168 | Received 26 Feb 1975, Published online: 09 Sep 2014.
- Oelrichs PB, Ng JC, Seawright AA, Ward A, Schäffeler L, MacLeod JK. Isolation and identification of a compound from avocado (Persea americana) leaves which causes necrosis of the acinar epithelium of the lactating mammary gland and the myocardium. Nat Toxins. 1995;3(5):344-9.
- [author unknown] What Is Your Diagnosis? Journal of Avian Medicine and Surgery 29(1):75-78. 2015.
- Geypens B, Claus D, Evenepoel P, Hiele M, Maes B, Peeters M, Rutgeerts P, Ghoos Y. Influence of dietary protein supplements on the formation of bacterial metabolites in the colon. Gut. 1997 Jul;41(1):70-6.
Icons created by Royal Razka and Gay Khoon Lay from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.