Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výhody a nevýhody bezlepkových a bezkaseinových diet pro autismus
Co nejobsáhlejší dvojitě zaslepená studie léčebné diety při autismu zjistila o možných záporech?
Když se dočtete v periodikách alternativní medicíny, že existuje „hodně důkazů o tom, že potraviny obsahující kasein nebo lepek významně přispívají k [autismu] a měly by být vyloučeny ze stravy,“ a téměř vždy vedou ke zlepšení symptomů, tak pravděpodobně mluví o jednotlivých případech či sérii údajně úspěšných případů, i když neexistovala kontrolní skupina. Přestože proběhly dva roky trvající kontrolované studie, které také vykázaly pozoruhodný přínos, ale nepřihlížely k placebo efektům.
Dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie nenalezly žádné výhody, ty ale trvaly jen několik týdnů. Tohle měla být ta převratná studie, měsíce dlouhá, dvojitě zaslepená a kontrolovaná studie. Kde převedli čtrnáct dětí s autismem na bezlepkovou dietu bez kaseinu na dobu 4 až 6 týdnů, a poté je po příští tři měsíce každý týden vystavovali dvojitě zaslepeným, placebem kontrolovaným potravinovým testům, kdy jim tajně podávali buď jen lepek, nebo jen kasein – nebo obojí, a to týden co týden, měsíc po měsíci.
Toto je to, k čemu došlo u každého z těchto 14 dětí, co se týče jejich sociálních vztahů a jazykových dovedností v každém takovém případě. Výsledek? Nic. Žádný zjevný dopad na poruchy chování nebo chování související s autismem. Takže znamená to, že případ je uzavřen? No, zastánci této diety „mohou považovat fázi realizace 4-6 týdnů před testováním jako příliš krátkou pro dosažení plné působnosti diety bez lepku a bez kaseinu.“ Jinými slovy, lze se domnívat, že šlo o další dvojitě zaslepenou studii, která neposkytla dietě dostatečně dlouhou dobu k tomu, aby mohla fungovat. A tak možná děti stále pociťovaly účinky glutenu a kaseinu, které konzumovaly před více než měsícem. A tak není divu, že další lepek nebo kasein jim to už nezhoršil.
Myslím, že je to možné, což je důvod, proč uvidíte systematické přehledy shrnující důkazy, jako je tento, který byl publikován v roce 2017 v časopise Americké pediatrické akademie. Došel k závěru, že přestože některé studie prokázaly přínosy, důkazy nebyly dostatečné k tomu, aby bylo možné vyvodit jakékoliv závěry, jinými slovy, síla důkazů se považovala za nedostatečnou k tomu, aby takovou stravu podpořila.
Ale proč to neotestovat? No, vzhledem k úsilí, času a financím, které podávání bezlepkové a bezkaseinové strava vyžaduje, by bylo dobré vědět, zda skutečně funguje. Ano, jsou zde určité nevýhody. „Držení speciální diety může mít nezamýšlené negativní sociální důsledky, kdy se děti nemohou běžně účastnit oslav narozenin nebo jíst v restauracích či domácnostech jiných lidí.“ Přece už autismus sám o sobě vyčleňuje děti ze společnosti.
Celkový důkaz účinnosti těchto diet je slabý. A tak tyto diety nelze obecně doporučit jako léčbu. Přesto je rodiče nadále zkoušejí. Říkají: „Podívejte, léky nefungují, co se týče pomoci proti hlavním příznakům. Tak proč nevyzkoušet vše, co se dá.“ To chápu; existují však potenciální nevýhody, jako je další vyčleňování ze společnosti, odklonění prostředků pryč od jiných možností léčby, a také je zmiňována obava z nedostatku živin.
Panují obavy o zdravé kosti. Osoby s autismem jsou vystaveny zvýšenému riziku zlomenin kostí. Nižší hustota kostí u osob s autismem může být zapříčiněna řadou faktorů: nedostatkem vitamínu D, dlouhodobým užíváním léků, které mohou oslabit kosti, nedostatečným zatěžováním kostí pohybem, roli hrají i možná dietní omezení.
Mají autistické děti dodržující bezlepkovou a bezkaseinovou dietu menší příjem vápníku? Ano, ve skutečnosti u nich stoupá riziko nesplnění doporučeného příjmu vápníku devětkrát. Projevuje se to sníženým množstvím kostní hmoty? Možná ano, děti dodržující bezkaseinovou dietu totiž měly horší vývoj kostí. Existuje spor, zda jsou mléčné výrobky nejlepším zdrojem vápníku, ale stále jsou pro děti zdrojem, ze kterého jej přijímají nejvíce. A tak, pokud odstraníte mléčné výrobky, musíte je nahradit jinými potravinami bohatými na vápník. Jak uvádí tato studie, existuje spousta nemléčných zdrojů vápníku, ten vám však dodají jen tehdy, pokud je skutečně konzumujete.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ly V, Bottelier M, Hoekstra PJ, Arias Vasquez A, Buitelaar JK, Rommelse NN. Elimination diets' efficacy and mechanisms in attention deficit hyperactivity disorder and autism spectrum disorder. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2017 Feb 11.
- Kidd PM. Autism, an extreme challenge to integrative medicine. Part 2: medical management. Altern Med Rev. 2002 Dec;7(6):472-99.
- Neumeyer AM, Cano Sokoloff N, McDonnell E, Macklin EA, McDougle CJ, Misra M. Bone Accrual in Males with Autism Spectrum Disorder. J Pediatr. 2017 Feb;181:195-201.e6.
- Hediger ML, England LJ, Molloy CA, Yu KF, Manning-Courtney P, Mills JL. Reduced bone cortical thickness in boys with autism or autism spectrum disorder. J Autism Dev Disord. 2008 May;38(5):848-56.
- Mari-Bauset S, Llopis-González A, Zazpe I, Marí-Sanchis A, Suárez-Varela MM. Nutritional Impact of a Gluten-Free Casein-Free Diet in Children with Autism Spectrum Disorder. J Autism Dev Disord. 2016 Feb;46(2):673-84.
- Knivsberg AM, Reichelt KL, Nødland M. Dietary Intervention for a Seven Year Old Girl with Autistic Behaviour. Nutr Neurosci. 1999;2(6):435-9.
- Sathe N, Andrews JC, McPheeters ML, Warren. Nutritional and Dietary Interventions for Autism Spectrum Disorder: A Systematic Review. Pediatrics. 2017 Jun;139(6). pii: e20170346.
- Lanou AJ, Berkow SE, Barnard ND. Calcium, dairy products, and bone health in children and young adults: a reevaluation of the evidence. Pediatrics. 2005 Mar;115(3):736-43.
- Hyman SL, Stewart PA, Foley J, Cain U, Peck R, Morris DD, Wang H, Smith T. The Gluten-Free/Casein-Free Diet: A Double-Blind Challenge Trial in Children with Autism. J Autism Dev Disord. 2016 Jan;46(1):205-220.
Image credit: Mike Tinnion. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video