Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Avokádo snižuje výskyt malých hustých částic LDL cholesterolu
Jaké účinky mají ovesné vločky, vlašské ořechy, extra panenský olivový olej a avokádo na velikost částic LDL cholesterolu?
Když člověk vidí nadpisy typu: „Avokádo snižuje hladinu cholesterolu,“ většinou je v článcích řeč o tzv. substitučních experimentech. V nich se avokádo přidává do stravy jako náhrada za živočišné tuky. Takže není divu, že cholesterol jde dolů. Například, pokud vezmete lidi stravující se standardní severoamerickou stravou, včetně živočišných tuků – mléčné výrobky a drůbež jsou dva největší podílníci na příjmu tuků zvyšujících cholesterol – tak tito lidé mívají LDL cholesterol již nezdravě zvýšený. Pokud do jejich jídelníčku avokádo přidáte, aniž byste udělali cokoliv jiného, jejich cholesterol nebude klesat. Zatímco přidání avokáda společně se snížením příjmu nasycených tuků již k poklesu cholesterolu povede. Naneštěstí účinek nebude o nic větší, než by bylo pouhé snížení konzumace nasycených tuků bez přidání čehokoliv.
Dobře, ale co kdybyste maso vůbec nejedli a srovnali to s výsledky u lidí, kteří ho nejedí a navíc konzumují avokáda? Výzkumníci našli lidi s extrémně vysokým cholesterolem, s hodnotami až 7,5 mmol/L, a převedli je na relativně nízkotučnou vegetariánskou stravu. Pouze 20 % kalorií z tuku. Proti nim postavili vegetariánskou stravu s přidaným avokádem, čímž se zvýšil typický obsah tuku, který pak tvořil okolo 30 % kalorií. Tato skupina začínala s velmi vysokou hladinou LDL a zatímco samotné vyřazení masa pomohlo, vyřazení masa a přidání avokáda se ukázalo jako ještě lepší nápad. Dokonce nám může pomoci nejlépe s tím nejhorším typem LDL.
Jak jsem již někdy dříve zmínil, všechen LDL cholesterol je špatný, velké, „nadýchané“ částice LDL mohou zvyšovat pravděpodobnost srdečních příhod, jako je infarkt, o 31 %, ale částice LDL malého a hustého typu jsou ještě horší.
Pokud budete podávat lidem hodně ovesné kaše a otrub, nejenže jejich celkové LDL klesne, ale dokonce se sníží výskyt toho nejhoršího z nejhorších cholesterolů. Přidejte vlašské ořechy do stravy s nízkým obsahem tuku, a nejen že LDL půjde dolů, ale poměr typů LDL se změní ve prospěch toho méně škodlivého. A pokud převedete lidi na rostlinnou stravu se spoustou vlákniny a ořechů, můžete dosáhnout velkého poklesu LDL, o 30 %. To je výsledek srovnatelný s léky snižujícími cholesterol. A snížení dokonce zahrnuje i ten nejškodlivější – malý a hustý LDL cholesterol. Všimněte si, že tomu tak není u extra panenského olivového oleje. Takže nejde jen o účinek mononenasycených tuků.
Ve slavné studii PREDIMED, kde u lidí náhodně rozřazených do skupin konzumujících ořechy došlo k výraznému poklesu u toho nejmenšího, nejhustšího LDL. Zatímco ve skupině konzumentů extra panenského olivového oleje nikoliv. Zdá se tedy, že v oříšcích jsou určité speciální látky, které snižují ten nejhorší z nejhorších cholesterolů. Nabízí avokádo podobné benefity? To jsme nevěděli… tedy, doposud.
V první randomizované kontrolované studii na toto téma – zjištění, jaký má avokádo vliv na velikost částic LDL – výzkumníci udělali to, že odstranili lidem živočišný tuk ze stravy a nahradili ho buď sacharidy, avokády, nebo rostlinnými oleji. Takovými, které mají podobný profil mastných kyselin jako avokádo. Poslední dvě jmenované diety měly tedy velmi podobný nutriční profil, ale jedna obsahovala živiny jedinečné pro avokádo, zatímco druhá nikoliv. Co se stalo?
No, pokaždé když si odpustíte nasycený tuk, budete snižovat svoji hladinu LDL cholesterolu. A je jedno, jestli nahradíte živočišný tuk tukem rostlinným, resp. olejem, nebo sacharidy. Co když ale nahradíte živočišný tuk celistvou potravinou v podobě avokáda? Dosáhnete ještě lepšího výsledku. Aby vědci zjistili, čím to je, rozdělili hodnoty LDL ještě podle jeho typu. U všech došlo ke snížení nebezpečného velkočásticového LDL, ale u konzumentů avokád se dostavil účinek také na snižování hodnot výjimečně nebezpečného malého, hustého LDL cholesterolu. V tom je ona přidaná hodnota avokáda.
Takže nejde jen o otázku nahrazení živočišných tuků rostlinnými tuky; existují další benefity plynoucí z obsahu vlákniny a fytonutrientů, jaké najdeme v celých rostlinných potravinách, jako je avokádo.
Á, takže v avokádech je něco dobrého? Dobře, tak jen vezmeme extrakty z avokáda a přidáme je do masa. Zakomponování extraktu z avokáda do vepřových karbanátků zřejmě snižuje množství produktů oxidace cholesterolu, o kterých je známo, že jsou toxické, karcinogenní a aterosklerotické. Samozřejmě takto o něco méně, když jsme tam přimíchali avokádo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- (author unknown) Avocados Could Improve Your Cholesterol—and More. Tufts University Health & Nutrition Letter May 2015 Issue.
- Wang L, Bordi PL, Fleming JA, Hill AM, Kris-Etherton PM. Effect of a moderate fat diet with and without avocados on lipoprotein particle number, size and subclasses in overweight and obese adults: a randomized, controlled trial. J Am Heart Assoc. 2015 Jan 7;4(1):e001355.
- Carranza-Madrigal J, Herrera-Abarca JE, Alvizouri-Muñoz M, Alvarado-Jimenez MR, Chavez-Carbajal F. Effects of a vegetarian diet vs. a vegetarian diet enriched with avocado in hypercholesterolemic patients. Arch Med Res. 1997 Winter;28(4):537-41.
- Alvizouri-Muñoz M, Carranza-Madrigal J, Herrera-Abarca JE, Chávez-Carbajal F, Amezcua-Gastelum JL. Effects of avocado as a source of monounsaturated fatty acids on plasma lipid levels. Arch Med Res. 1992 Winter;23(4):163-7.
- Peou S, Milliard-Hasting B, Shah SA. Impact of avocado-enriched diets on plasma lipoproteins: A meta-analysis. J Clin Lipidol. 2016 Jan-Feb;10(1):161-71.
- Rodríguez-Carpena JG, Morcuende D, Petrón MJ, Estévez M. Inhibition of cholesterol oxidation products (COPs) formation in emulsified porcine patties by phenolic-rich avocado (Persea americana Mill.) extracts. J Agric Food Chem. 2012 Mar 7;60(9):2224-30.
- Davy BM, Davy KP, Ho RC, Beske SD, Davrath LR, Melby CL. High-fiber oat cereal compared with wheat cereal consumption favorably alters LDL-cholesterol subclass and particle numbers in middle-aged and older men. Am J Clin Nutr. 2002 Aug;76(2):351-8.
- Almario RU, Vonghavaravat V, Wong R, Kasim-Karakas SE. Effects of walnut consumption on plasma fatty acids and lipoproteins in combined hyperlipidemia. Am J Clin Nutr. 2001 Jul;74(1):72-9.
- Jenkins DJ, Kendall CW, Popovich DG, Vidgen E, Mehling CC, Vuksan V, Ransom TP, Rao AV, Rosenberg-Zand R, Tariq N, Corey P, Jones PJ, Raeini M, Story JA, Furumoto EJ, Illingworth DR, Pappu AS, Connelly PW. Effect of a very-high-fiber vegetable, fruit, and nut diet on serum lipids and colonic function. Metabolism. 2001 Apr;50(4):494-503.
- Damasceno NR, Sala-Vila A, Cofán M, Pérez-Heras AM, Fitó M, Ruiz-Gutiérrez V, Martínez-González MÁ, Corella D, Arós F, Estruch R, Ros E. Mediterranean diet supplemented with nuts reduces waist circumference and shifts lipoprotein subfractions to a less atherogenic pattern in subjects at high cardiovascular risk. Atherosclerosis. 2013 Oct;230(2):347-53.
Icons created by Blair Adams, Setyo Ari Wibowo, Numero Uno, and Ropyyan Wijaya from The Noun Project. Image credit: Fanni Blake. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.