Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Sójové fytoestrogeny proti návalům horka při menopauze
Mohla by konzumace sóji vysvětlit, proč se japonské ženy těší takové ochraně před návaly horka při menopauze?
Když ženy dosáhnou menopauzy a jejich vaječníky přestávají pracovat, hladina estrogenu v jejich tělech klesá o 95 %. To je dobrá zpráva pro endometrium, výstelku dělohy. Jinak by neustálé vystavení vlivu estrogenu mohlo nakonec vést k rakovině dělohy. Může to být důvod, proč vlastně k menopauze dochází: kvůli ochraně dělohy před rakovinou. Nižší hladiny estrogenu jsou také dobré pro snížení rizika rakoviny prsu. U postmenopauzálních žen jsou relativně vysoké hladiny estrogenu v krvi spojeny s více než dvojnásobným zvýšením rizika rakoviny prsu. Hladiny estrogenu při menopauze klesají o 95 %, ale ne na nulu, protože i jiné tkáně dokáží produkovat estrogen, jako například naše vlastní tukové buňky. To pravděpodobně vysvětluje nárůst rizika rakoviny prsu u obézních postmenopauzálních žen. Více tukové tkáně znamená větší produkci estrogenu.
Nyní jsme se dozvěděli, že sójové fytoestrogeny mohou blokovat tvorbu estrogenu, takže vypití sklenice sójového mléka při každém jídle může u žen před menopauzou snížit hladinu estrogenu na polovinu. Ale hladina estrogenu u žen po menopauze je již snížená o 95 % a kvůli tomu mnoho žen trpí návaly horka. Znamenalo by ještě větší snížení hladiny estrogenů pomocí sóji další zhoršení symptomů menopauzy?
Léčba estrogenem je při snižování symptomů menopauzy velmi účinná. Naneštěstí, nevýhodou není jen rakovina dělohy, ale i krevní sraženiny, mrtvice, a kognitivní poruchy. Užívání progesteronových sloučenin s estrogenem pomáhá předcházet rakovině dělohy, ale zvyšuje se riziko srdečních záchvatů, zvyšuje se riziko mrtvice, rakoviny prsu, vzniká více krevních sraženin a demence.
Jak se v tom mají ženy zorientovat? Hodnota, která udává výskyt návalů horka u 80 % žen, není univerzální. Může se jednat o 80 až 85 % evropských a amerických žen, ale možná pouhých 15 % žen v místech, jako je Japonsko. V japonštině pro menopauzu dokonce ani neexistuje výraz, což dokazuje, že se jedná o něco poměrně vzácného. Možná pomáhají sójové fytoestrogeny?
Souvislost mezi příjmem sójových produktů a výskytem návalů horka byla zkoumána na tisíci japonských žen, které byly sledovány před propuknutím menopauzy a v jejím průběhu, aby se zjistilo, u koho se návaly vyvinou a u koho ne. A ty ženy, které jedly kolem 100 gramů tofu denně, měly riziko návalů o polovinu nižší ve srovnání s ženami, které konzumovaly pouhých 25 až 50 gramů tofu denně. To naznačuje, že sójové produkty mají ochrannou funkci. Ale možná, že konzumace sóji je pouze ukazatelem celkově zdravější stravy?
Studie v Číně zjistila, že konzumace celých rostlinných potravin se obecně zdála být spojená se sníženými symptomy menopauzy. Takže abychom zjistili, zda má sója nějaký zvláštní vliv, musíme prozkoumat, co dokáže.
Studie jako je tato, kde byly sójové fytoestrogeny podávány ve formě pilulky, ukázaly mimořádné výsledky. Došlo k významnému poklesu ve výskytu, počtu a závažnosti návalů horka – od 100 % žen trpících na počátku až na 31 % trpících po uplynutí 3 měsíců. Průměrný počet návalů horka poklesl z původních 120 měsíčně až na 12. Ale problém u takovýchto studií je, že neexistuje kontrolní skupina pro kontrolu účinnosti placeba. Pokud se podíváte na všechny studie o hormonech, dokonce i ženy, které dostávaly cukrové pastilky jako placebo, dosáhly v průběhu let až 60% snížení míry návalů horka. Z tohoto důvodu musí být každá terapie, která usiluje o snížení těchto příznaků, hodnocena v zaslepených studiích oproti placebu. Je to kvůli velkému efektu placeba a také proto, že symptomy menopauzy se často v průběhu času snižují samy od sebe.
Takže pokud jste viděli studii, jako je tato, kde dávali ženám sójový proteinový prášek a pozorovali pěkný pokles v množství návalů během následujících 12 týdnů, myslíte si, že to vypadá docela efektivně, ale je to skupina, která dostávala placebo. Tady je skupina, která dostávala sóju, a vedlo se jí výrazně lépe než u placeba. Ale je důležité si uvědomit, jak silný může být placebo efekt. Během posledních 20 let více než 50 klinických studií vyhodnocovalo účinky sójových potravin a doplňků na zmírnění návalů horka. Když dáme dohromady ty nejlepší, skupiny pacientů s placebem zaznamenaly asi 20% snížení intenzity návalů, zatímco skupiny, které dostávaly sóju, dosáhly přibližně 45% poklesu. Takže v průměru byla sója o 25 % lepší než kontrolní skupina.
Byly provedeny dvě studie porovnávající efekt sójových fytoestrogenů oproti hormonům. A v jedné studii se zdálo, že dosahují poměrně srovnatelných výsledků, pokud jde o snížení míry návalů horka, bolesti svalů a kloubů a vaginální suchosti ve srovnání s placebem. Ale ve druhé studii sója fungovala lépe než placebo, ovšem léčba estrogenem a progesteronem měla ještě lepší výsledky. Ale sója má přínos v tom, že nezvyšuje riziko rakoviny, srdečních onemocnění a mrtvice.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lock M. Contested meanings of the menopause. Lancet. 1991;337(8752):1270-2.
- Crisafulli A, Marini H, Bitto A, et al. Effects of genistein on hot flushes in early postmenopausal women: a randomized, double-blind EPT- and placebo-controlled study. Menopause. 2004;11(4):400-4.
- Liu ZM, Ho SC, Xie YJ, Woo J. Whole plant foods intake is associated with fewer menopausal symptoms in Chinese postmenopausal women with prehypertension or untreated hypertension. Menopause. 2015;22(5):496-504.
- Taku K, Melby MK, Kronenberg F, Kurzer MS, Messina M. Extracted or synthesized soybean isoflavones reduce menopausal hot flash frequency and severity: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Menopause. 2012;19(7):776-90.
- Carmignani LO, Pedro AO, Costa-paiva LH, Pinto-neto AM. The effect of dietary soy supplementation compared to estrogen and placebo on menopausal symptoms: a randomized controlled trial. Maturitas. 2010;67(3):262-9.
- Thomas AJ, Ismail R, Taylor-swanson L, et al. Effects of isoflavones and amino acid therapies for hot flashes and co-occurring symptoms during the menopausal transition and early postmenopause: a systematic review. Maturitas. 2014;78(4):263-76.
- Albertazzi P, Pansini F, Bonaccorsi G, Zanotti L, Forini E, De aloysio D. The effect of dietary soy supplementation on hot flushes. Obstet Gynecol. 1998;91(1):6-11.
- Chedraui P, San miguel G, Schwager G. The effect of soy-derived isoflavones over hot flushes, menopausal symptoms and mood in climacteric women with increased body mass index. Gynecol Endocrinol. 2011;27(5):307-13.
- Newton KM, Grady D. Soy isoflavones for prevention of menopausal bone loss and vasomotor symptoms: comment on "Soy isoflavones in the prevention of menopausal bone loss and menopausal symptoms". Arch Intern Med. 2011;171(15):1369-70.
- Lu LJ, Anderson KE, Grady JJ, Nagamani M. Effects of soya consumption for one month on steroid hormones in premenopausal women: implications for breast cancer risk reduction. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1996;5(1):63-70.
- Key TJ. Endogenous oestrogens and breast cancer risk in premenopausal and postmenopausal women. Steroids. 2011;76(8):812-5.
- Maclennan AH, Broadbent JL, Lester S, Moore V. Oral oestrogen and combined oestrogen/progestogen therapy versus placebo for hot flushes. Cochrane Database Syst Rev. 2004;(4):CD002978.
- Nagata C, Takatsuka N, Kawakami N, Shimizu H. A prospective cohort study of soy product intake and stomach cancer death. Br J Cancer. 2002;87(1):31-6.
Image credit: Frank Farm via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video