Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak se stát producentem equolu
Některé střevní bakterie dokáží znásobit příznivé účinky sójových potravin, výsledkem je ještě lepší ochrana kostí, lepší průběh menopauzy a nižší riziko rakoviny prostaty. Otázkou je, jak můžeme podpořit růst těchto prospěšných bakterií?
Menopauza je charakterizována poklesem tvorby estrogenu, což vyvolává nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, noční pocení, poruchy spánku a vaginální suchost. „Za nejvíce obtěžující z těchto symptomů menopauzy mnoho žen považuje návaly horka.“ Již jsem shrnul dostupné důkazy o úloze, kterou při zmírňování těchto příznaků hrají sójové fytoestrogeny. Tady je nejnovější metaanalýza. Přestože většina důkazních materiálů poukazuje na prospěšnosti sóji, výsledky jednotlivých studií jsou různorodé. Ano, některé studie ukazují 20, 30, dokonce i 40% zlepšení oproti kontrolní skupině, ale některé studie neprokázaly žádný účinek.
Toho si povšimly některé profesní organizace, jako je americká vysoká škola porodnicko-gynekologická. Ano, tyto potravinové doplňky mohou fungovat, ale důkazy jsou příliš málo konzistentní. To může být částečně proto, že použité potravinové doplňky byly extrahovány z různých částí sóji. Možná by bylo lepší jíst přímo sójové potraviny než doplňky. Vhodné dávkování by představovaly asi dvě porce tradičních sójových pokrmů za den, což zhruba odpovídá dvěma šálkům sójového mléka. To dělají starší ženy v Japonsku, které mají jednu z nejnižších zaznamenaných úrovní návalů horka na světě. Ale i studie, které se zabývaly sójovými pokrmy a nikoliv potravinovými doplňky, docházely k protichůdným výsledkům. Jak to, že jsou výsledky tak nekonzistentní? Může to mít nějakou souvislost s našimi střevními bakteriemi.
Lidé, kteří jedí potraviny vyrobené ze sóji, které obsahují zdraví prospěšné izoflavony, v nižší míře trpí různými chronickými onemocnění. Takže můžeme tuto ochranu získat konzumací většího množství sójových potravin, je to tak? Možná to bude trochu komplikovanější. Existují určité střevní bakterie, které mohou převést izoflavony v sóji do potenciálně ještě výhodnější sloučeniny zvané equol. Ovšem ne každý umí provést tuto konverzi, protože ne všichni mají ve střevech specifické typy užitečných bakterií, které to umějí provést. Takže v závislosti na střevní mikroflóře na světě existují dva typy lidí, ti, kteří equol produkují a ti, kteří ho neprodukují. A toto může pomoci vysvětlit odchylky v přínosech pro zdraví, které vidíme v klinických studiích. Může to pomoci vysvětlit, proč se zdá, že někteří lidé mají ze sóji větší prospěch než jiní.
Například studie, kterou jsem se již zabýval dříve, se týkala toho, že sójové mléko patrně brání ztrátě kostní hmoty v páteři žen po menopauze. Pokud ty ženy rozdělíte do producentů a neproducentů equolu, i ženy, které equol neprodukují, ze sóji měly prospěch, ale zdálo se, že ženy, jejichž střevní bakterie dokáží sóju pozvednout na další úroveň, z ní profitovaly ještě lépe.
Čím více equolu dokáží japonské ženy ze sóji, kterou konzumují, vyrobit, tím méně mohou mít menopauzálních symptomů. Některé studie naznačují, že muži produkující equol mohou méně trpět rakovinou prostaty. Je-li tomu tak, možná bychom se měli zabývat zlepšením střevní mikroflóry, aby bylo možné produkovat equol. Jen menšina populace dospělých obyvatel západního světa je schopna equol produkovat, i když téměř žádný jiný živočišný druh s tím, jak se zdá, nemá problém.
Odtud vlastně pochází název této látky. Jmenuje se equol proto, že byla poprvé objevena u koní. (Latinsky kůň = equus.) Ale je zajímavě, že koně produkují equol v létě, ne v zimě, protože v létě mají jejich střevní bakterie kontakt s fytoestrogeny obsaženými v jeteli; což nás poprvé přivedlo na myšlenku, že equol je rostlinného původu. Pokud nejste kůň, můžete vzít někoho, jehož organismus equol nevyrábí a přeměnit ho na producenta equolu? Samozřejmě můžete udělat opak: nadměrné používání antibiotik může vaše prospěšné bakterie zničit, ale jak ty správné bakterie získat? Navrhované strategie zahrnují dietetické změny nebo probiotika.
Zdá se ale, že standardní přísun probiotik nepomáhá, co tedy dietní změny? Asi polovina Japonců a Korejců dokáže equol produkovat, ale to samé platí pro pouze 1 ze 7 Američanů. Možná je to proto, že se v Asii konzumuje více sóji? To dává smysl; pokud budete jíst hodně sóji, můžete podpořit růst střevních bakterií, které napomáhají jejímu trávení. Když byly ovšem pokusným osobám měsíc dodávány sójové izoflavony ve formě doplňků, jejich těla se equol nenaučila produkovat. Ale za pouhé dva týdny, kdy ženy pily denně 3 sklenky sójového mléka, 3 z 6 žen se equol naučily produkovat. Například, tato žena začala na úrovni, kdy nevyráběla vůbec žádný equol, nebo možná jenom malý náznak mezi pátou a šestou, ale po dvou týdnech pití sójového mléka, když jí ještě něco přidali, tady vidíme krásné vrcholy produkce equolu.
Takto to ale nefungovalo pro všechny ženy. A když vyzkoušeli stejný experiment u mužů, nestalo se nic. Takže musíme začít znova od začátku. Existuje nějaká skupina příslušníků západní civilizace s vysokou míru produkce equolu, což by nám mohlo posloužit jako vodítko? Vegetariáni mají jednu z nejvyšších úrovní produkce equolu, které byly kdy zaznamenané. Je čtyřikrát pravděpodobnější, že dokáží equol produkovat než u jejich nevegetariánských protějšků. Otázkou je proč? Patrně to není kvůli sóji, vzhledem k rozporuplným údajům o sóji. Možná je to proto, že jedí více prebiotik ve formě vlákniny?
Nebo možná přísun tuku v potravě snižuje schopnost střevní mikroflóry produkovat equol, nebo to možná má něco společného s příjmem cholesterolu? Analýza stravy producentů equolu ukazuje, že pravděpodobně jedí více sacharidů, rostlinných bílkovin a vlákniny. Když ale vědci lidem podávali zároveň se sójou doplňky obsahující vlákninu, nezdálo se, že by to fungovalo. Ať už je to cokoliv, lidé živící se rostlinnou stravou mohou brzy být jedinou zbývající větší skupinou producentů equolu, neboť asijské populace svoji stravu stále více přizpůsobují Západu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Akaza H, Miyanaga N, Takashima N, Naito S, Hirao Y, Tsukamoto T, Fujioka T, Mori M, Kim WJ, Song JM, Pantuck AJ. Comparisons of percent equol producers between prostate cancer patients and controls: case-controlled studies of isoflavones in Japanese, Korean and American residents. Jpn J Clin Oncol. 2004 Feb;34(2):86-9.
- Lu LJ, Lin SN, Grady JJ, Nagamani M, Anderson KE. Altered kinetics and extent of urinary daidzein and genistein excretion in women during chronic soya exposure. Nutr Cancer. 1996;26(3):289-302.
- Yuan JP, Wang JH, Liu X. Metabolism of dietary soy isoflavones to equol by human intestinal microflora--implications for health. Mol Nutr Food Res. 2007 Jul;51(7):765-81.
- Chen MN, Lin CC, Liu CF. Efficacy of phytoestrogens for menopausal symptoms: a meta-analysis and systematic review. Climacteric. 2015 Apr;18(2):260-9.
- Messina M. Soybean isoflavones warrant greater consideration as a treatment for the alleviation of menopausal hot flashes. Womens Health (Lond). 2014 Nov;10(6):549-53.
- Setchell KD, Cole SJ. Method of defining equol-producer status and its frequency among vegetarians. J Nutr. 2006 Aug;136(8):2188-93.
- Védrine N, Mathey J, Morand C, Brandolini M, Davicco MJ, Guy L, Rémésy C, Coxam V, Manach C. One-month exposure to soy isoflavones did not induce the ability to produce equol in postmenopausal women. Eur J Clin Nutr. 2006 Sep;60(9):1039-45.
- Setchell KD, Brown NM, Summer S, King EC, Heubi JE, Cole S, Guy T, Hokin B. Dietary factors influence production of the soy isoflavone metabolite s-(-)equol in healthy adults. J Nutr. 2013 Dec;143(12):1950-8.
- Setchell KD, Brown NM, Lydeking-Olsen E. The clinical importance of the metabolite equol-a clue to the effectiveness of soy and its isoflavones. J Nutr. 2002 Dec;132(12):3577-84.
- Freeman EW, Sherif K. Prevalence of hot flushes and night sweats around the world: a systematic review. Climacteric. 2007 Jun;10(3):197-214.
- Kurzer MS. Soy consumption for reduction of menopausal symptoms. Inflammopharmacology. 2008 Oct;16(5):227-9.
- Levis S, Griebeler ML. The role of soy foods in the treatment of menopausal symptoms. J Nutr. 2010 Dec;140(12):2318S-2321S.
- Akaza H. Prostate cancer chemoprevention by soy isoflavones: role of intestinal bacteria as the "second human genome". Cancer Sci. 2012 Jun;103(6):969-75.
- Sugiyama Y, Masumori N, Fukuta F, Yoneta A, Hida T, Yamashita T, Minatoya M, Nagata Y, Mori M, Tsuji H, Akaza H, Tsukamoto T. Influence of isoflavone intake and equol-producing intestinal flora on prostate cancer risk. Asian Pac J Cancer Prev. 2013;14(1):1-4.
- Lampe JW, Skor HE, Li S, Wähälä K, Howald WN, Chen C. Wheat bran and soy protein feeding do not alter urinary excretion of the isoflavan equol in premenopausal women. J Nutr. 2001 Mar;131(3):740-4.
- Aso T. Equol improves menopausal symptoms in Japanese women. J Nutr. 2010 Jul;140(7):1386S-9S.
- Bonorden MJ, Greany KA, Wangen KE, Phipps WR, Feirtag J, Adlercreutz H, Kurzer MS. Consumption of Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium longum do not alter urinary equol excretion and plasma reproductive hormones in premenopausal women. Eur J Clin Nutr. 2004 Dec;58(12):1635-42.
- Rowland IR, Wiseman H, Sanders TA, Adlercreutz H, Bowey EA. Interindividual variation in metabolism of soy isoflavones and lignans: influence of habitual diet on equol production by the gut microflora. Nutr Cancer. 2000;36(1):27-32.
- Lampe JW, Karr SC, Hutchins AM, Slavin JL. Urinary equol excretion with a soy challenge: influence of habitual diet. Proc Soc Exp Biol Med. 1998 Mar;217(3):335-9.
- Lydeking-Olsen E, Beck-Jensen JE, Setchell KD, Holm-Jensen T. Soymilk or progesterone for prevention of bone loss--a 2 year randomized, placebo-controlled trial. Eur J Nutr. 2004 Aug;43(4):246-57.
Icons created by Vladimir Belochkin, Ben Davis, and Ross Butcher from The Noun Project. Image credit: Devanath via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video