Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou mikrovlnky bezpečné?
Nebezpečí mikrovlnek spočívá v něčem jiném, než byste asi očekávali.
Když se mě lidé ptají, jestli jsou mikrovlnné trouby nebezpečné, moje typická sarkastická odpověď je: „Ano, když si je upustíte na nohu.“ Ukázalo se však, že se to doopravdy děje. Na pohotovosti skončí každým rokem stovky Američanů, protože na ně spadla mikrovlnná trouba. Případně si poranili záda při zvedání mikrovlnky, nebo dokonce při pádu na mikrovlnku. Nejsem si jistý, jak se to mohlo stát; možná o ní zakopli? Většina zranění spojených s mikrovlnkou však souvisí s horkým jídlem nebo tekutinou.
Když se lidé podívají do online databáze medicínských textů PubMed a vyhledají si lékařskou literaturu na toto téma, uvidí všechny ty děsivě znějící nadpisy o nebezpečích mikrovlnných trub. Nemusí si ale uvědomovat, že jsou to články třeba o koblihách s želé náplní. Nebezpečná mikrovlnná trouba. Mladistvý pacient, nepříčetně hladový, spěchal domů ze školy pro odpolední svačinu. Našel koblihu s želé náplní a hodil ji do mikrovlnné trouby. Zvenku byla jen příjemně teplá; a tak ji spolknul ještě předtím, než se dostavila spalující bolest, kterou způsobilo horké želé uvnitř koblihy. Musel kvůli tomu do nemocnice.
A to je ta záludnost vaření v mikrovlnce. Při konvenčním vaření je teplota povrchu pokrmů vyšší než vevnitř. Naopak při mikrovlnném ohřevu může být vnitřek velmi horký, i když z vnější strany je pokrm stále relativně studený.
Nicméně i přesto je mnohem více případů, kdy se děti popálí klasickou troubou než mikrovlnkou. Zranění související s používáním trouby značně převyšují ta, která jsou spojena s mikrovlnnými troubami: během pětiletého období asi 40 000 případů v porovnání s 5 000 u mikrovlnných trub. Navíc popáleniny klasickou troubou bývají závažnější.
Víte, že byste správně nikdy neměli používat mikrovlnku k ohřevu kojenecké výživy, protože možná nebudete schopni rozpoznat teplotu obsahu pouze přiložením ruky na povrch lahvičky? No, kdybyste se tímto varováním řídili a použili místo toho hrnec nebo misku s horkou vodou jako vodní lázeň, tak podstupujete ve skutečnosti vyšší riziko popálenin – od nechtěného převrhnutí nádoby s horkou vodou. Jaké je tedy nabízené řešení? Navrhují, aby se kojenecká výživa vůbec neohřívala, že je to v podstatě jen věc zvyku – pocit, že je potřeba ji ohřát. Anebo ještě lépe, nekrmit děti z láhve, ale zvolit místo toho kojení, které zaručuje tu správnou – tělesnou teplotu.
Pokud jde o jídlo, ať už o koblihu s želé, roládu s želé, ohřátý koláč se sirupovou náplní, nebo sýrový koláč – v podstatě cokoliv, co je uprostřed docela měkké – může to představovat problém. Podívejte se, co kdybyste prostě – kdykoliv si ohřejete něco s tekutou náplní – dané jídlo napřed rozkrojili a nechali trochu vychladnout, než ho budete jíst? V čem je problém? To nás přivádí k „případu vybuchujícího vejce“.
„Přestože existuje mnoho různých nehod s mikrovlnnou troubou, u dětských pacientů jsou nejrelevantnější explodující vejce.“ Při zahřívání v mikrovlnné troubě žloutek absorbuje energii, přehřívá se a je pod velkým tlakem. Jak blána žloutku, tak skořápka působí jako tlaková bariéra a jakékoliv narušení může způsobit explozi. Jsou dokonce případy, kdy skořápky byly již puklé, ale vejce přesto explodovalo, a to poté, co byla žloutková blána propíchnuta vidličkou. Výbuch může být tak silný a náhlý, že předstihne mrkací reflex. Takže oči zůstanou nechráněné – což může vést k poraněním ohrožujícím zrak. Obvykle jsou to jen popáleniny na obličeji, ale chudák její bratr měl v tu chvíli tvář přímo nad talířem a popálil si oči. Skončil v nemocnici. Oční lékaři by si měli být vědomi tohoto vážného rizika a informovat veřejnost o nebezpečí vaření vajec v mikrovlnných troubách. Ale jděte…
Jak je taková věc častá? Existují nejrůznější podivné zprávy uvedené v lékařské literatuře. Třeba případy lidí, kteří utrpěli poranění očí od vajíček házených na Halloween. Pokud však budete hledat, najdete dost zmínek o vybuchujících vajíčkách. Zjistil jsem, že nejlepší způsob jak zjistit, jestli je to reálný fenomén, bude vyhledat si to na YouTube. A panečku! 25 000 videí, včetně jednoho s více než milionem zhlédnutí. Doma to nezkoušejte.
Dokonce vyšel i článek v časopise o výuce fyziků na téma, jak používat mikrovlnné trouby k provádění vzrušujících pokusů, jako jsou velkolepé výbuchy vajec, které prohýbají kovové stěny mikrovlnky, odstřelují dvířka a způsobují povyskočení celé trouby. Jedna věc je, když vejce vybouchne uvnitř mikrovlnky, ale horší je, že se to může stát až u stolu. Posadíte se k jídlu a najednou: bum! Většina zranění způsobených vejcem je v oblasti tváře a nosu, ale může vám vybuchnout také přímo v ústech. Potom musíte do nemocnice.
Výrobci mikrovlnných trub výslovně varují před vařením vajec vcelku a radí nejen odstranit skořápku, ale také propíchnout žloutek před vložením do mikrovlnky. Dokonce i ohřívání může být problémem. Holčička si nesla ohřáté vejce v misce do jídelny, když v tom explodovalo. Zasáhlo jí oko a způsobilo vážné zranění. Dokonce to přimělo skupinu očních lékařů k tvrzení, že prosté varování v návodu k obsluze mikrovlnky není dostačující. Raději by mělo být uvedeno přímo na mikrovlnné troubě.
Avšak pokud se bavíme o mikrovlnných troubách, jediný záznam, který jsem našel, byl více než 40 let starý. Případová zpráva o ženách, u nichž vznikl šedý zákal poté, co používaly unikající mikrovlnnou troubu. To je vše. Jen souhra nepřímých důkazů. Spousta lidí dostane šedý zákal, spousta lidí používá mikrovlnné trouby; to nám k závěru nestačí. Jediná následná studie, kterou jsem našel, byla tato turecká studie zveřejněná o několik desetiletí později, ale byla prováděná na potkanech.
Nakonec našli nějaké povrchové abnormality na očích potkanů umístěných vedle mikrovlnné trouby. Jenže byli umístěni přímo naproti dvířkům a lidé nemají tendenci tisknout své tváře na sklo, zatímco se jídlo vaří. Takže i kdyby se to samé stalo lidským očím, relevance této studie je omezená. Každopádně nemůže uškodit, když se budeme od zapnuté mikrovlnné trouby držet trochu dál. Jinak by mikrovlnky měly být bezpečné, tedy pokud si je neupustíte na nohu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Siu V, Kissoon N. Hazards of microwave ovens. Pediatr Emerg Care. 1987;3(2):99-103.
- Thambiraj DF, Chounthirath T, Smith GA. Microwave oven-related injuries treated in hospital EDs in the United States, 1990 to 2010. Am J Emerg Med. 2013;31(6):958-63.
- Berestizshevsky S, Goldenberg-cohen N, Friling R, Weinberger D, Snir M. Ocular injury in children from exploding microwaved eggs. Am J Ophthalmol. 2005;139(4):718-9.
- Yoo RT, Rivera PM, Campbell JP, Butrus SI. Corneal injury from explosion of microwaved eggs. Am J Ophthalmol. 1998;125(3):390-2.
- Wolf Y, Adler N, Hauben DJ. Exploding microwaved eggs--revisited. Burns. 2001;27(8):853-5.
- Brink C, Mckay G, Rode H. The case of the exploding egg. S Afr Med J. 2016;106(5):52.
- Won SJ, Woo SH. A Case of the Laryngopharyngeal Burn Caused by A Microwave-Heated Egg Bite.
- Vollmer M, Möllmann K-P, Karstädt D. More experiments with microwave ovens. Physics Education, Volume 39, Number 4.
- Fiore PM, Wagner RS. Halloween hazards: ocular injury from flying eggs. N Engl J Med. 1988;319(17):1159.
- Kim G, Wong MM. Kim Ocular Trauma: An Evidence-Based Approach To Evaluation And Management In The ED. EB Medicine November 2006.
- Dixon JJ, Burd DA, Roberts DG. Severe burns resulting from an exploding teat on a bottle of infant formula milk heated in a microwave oven. Burns. 1997;23(3):268-9.
- Jeffery SL, Cubison TC, Greenaway C, Gilbert PM, Parkhouse N. Lesson of the week. Warming milk-a preventable cause of scalds in children. BMJ. 2000;320(7229):235.
- Powell EC, Tanz RR. Comparison of childhood burns associated with use of microwave ovens and conventional stoves. Pediatrics. 1993;91(2):344-9.
- Kafas P, Stavrianos C. Thermal burn of palate caused by microwave heated cheese-pie: A case report. Cases J. 2008;1(1):191.
- Ford GR, Horrocks CL. Hazards of microwave cooking: direct thermal damage to the pharynx and larynx. J Laryngol Otol. 1994;108(6):509-10.
Icons created by Ben Davis and Musmellow from The Noun Project. Image credit: Wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video