Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měly by ženy od 40 let věku podstupovat vyšetření mamografem?
Různé zdravotnické organizace se ve svých doporučeních pro mamografické vyšetření vyjadřují odlišně. Některé doporučují začít s vyšetřováním už od věku 40 let, jiné by raději preventivní mamografii úplně eliminovaly. Komu pak máme věřit?
Různé zdravotnické organizace navrhují ohledně mamografického vyšetření protiřečící si opatření. Od pravidelného ročního vyšetřování mamografem již žen od věku 40 let, až po úplné eliminování této procedury. Vzhledem k nejrůznějším střetům zájmů je obtížné rozpoznat, čemu z toho máme věřit. Každopádně dobrým výchozím bodem je USPSTF, the U.S. Preventive Services Task Force (Panel USA expertů pro prevenci onemocnění). Jejich doporučení z roku 2009 vyvolalo vlnu kontroverzních reakcí tím, že navrhovalo omezit preventivní vyšetřování mamografem posunutím hranice ze 40 na 50 let a snížením četnosti na každý druhý rok místo každoročně. To vyvolalo bleskové a vášnivé odsouzení, jak ze strany veřejnosti a médií, tak i z oblasti medicíny.
Většina lidí dokonce ani nikdy neslyšela o existenci USPSTF, ten je ovšem považován za přední nezávislý panel nestátních odborníků v oblasti prevence onemocnění (složený z lékařů a epidemiologů), a je zlatým standardem pro preventivní péči. Vykazuje totiž tendenci držet se vědeckých poznatků. Například svým doporučením, aby se nezaškolovaly a nenabádaly ženy k provádění pravidelného samovyšetření prsou. Proč? Protože se zdá, že toto jako řešení nefunguje. Byla provedena studie – zahrnovala stovky tisíc žen, které byly náhodně rozdělené do skupin provádějících samovyšetření a těch, jež ne. A výsledkem bylo, že samovyšetřování nepřineslo žádný užitek, naopak jen škody. Ve skupině provádějící samovyšetření prsů se ukázal být dvojnásobný počet těch žen, které musely podstoupit biopsii (odebrání vzorku podezřelé tkáně k analýze). Přitom v této skupině nedošlo k žádnému poklesu, co se týká rizika vzniku rakoviny prsu, nebo úmrtnosti na rakovinu prsu. Nepomohlo to totiž k odhalení nádorů v ranějším stádiu.
Aby bylo jasno, panel není proti samotnému samovyšetřování. Spíše nesouhlasí s tím, aby se ženám říkalo, jakým způsobem to musí provádět, a připomínalo, aby tak skutečně činily. Místo užitku to zkrátka přináší jen škody. Samozřejmě, že pokud objevíte ve svém prsu nějakou abnormalitu, máte o tom informovat svého lékaře. Jen se zkrátka nedá vzhledem k výsledku zmíněné studie doporučit samovyšetřování jako dobrá metoda prevence. A přesto, většina doktorů stále pokračuje v edukaci žen, jak vyšetřovat svá prsa. Ale počkat, vždyť se ukázalo, že to není prospěšné, a ve skutečnosti to spíše škodí. Tak proč od toho doktoři neupustí? Protože je to zkrátka to, co se ženám tvrdí a radí takřka odjakživa. Takže je zde jakási setrvačnost v lékařství, která sama o sobě působí na úkor zdraví žen – i bez nátlaku multi-miliardového průmyslu, tlačícího na to, aby se nějaká taková praktika dále provozovala. Dokonce i bez velkých korporací, využívajících svého vlivu.
A teď, pojďme se podívat na mamografy… Miliardy dolarů příjmů každý rok, které plynou ze zachovávání současného stavu. Možná těch 7,8 miliardy dolarů vynaložených ročně na mamografii by „mohlo být lépe vynaloženo na něco jiného“. Samozřejmě platí, že náklady jedné strany jsou příjmem pro nějakou jinou stranu. Tyto miliardy dolarů navíc z udržování stávajícího stavu věcí jsou asi nejlepším vysvětlením pro jednotný odpor k závěrům skupiny odborníků z USPSTF. Například prsní radiologové odsoudili USPSTF s tím, že „shledávají jeho členy vinnými z mrzkého nerespektování života a pohody žen“. A to vše, zatímco Americká akademie radiologie (American College of Radiology) přijímá miliony dolarů jako dary od výrobců mamografických přístrojů.
Tak jo, ale ono to v případě samovyšetření bylo jasné, byl proveden test a závěr je jednoznačný. Je neochvějným faktem, že škody v tomto případě převažují možný užitek. Zejména proto, že tady vlastně ani žádný prokazatelný užitek nebyl zjištěn. Ale pozor, zdá se, že podobné to bude i v případě druhého opatření – doporučeného začátku vyšetřování mamografem již od 40 let věku ženy. Když se testovala účinnost preventivního vyšetřování mamografem napříč celou populací, a to již už žen od 40 let, začalo to vypadat, že by to možná mohlo být k něčemu prospěšné. Nakonec ale výzkum nedokázal potvrdit žádnou výhodu tohoto opatření, která by vedla ke snížení úmrtí na rakovinu prsu. Namísto toho výzkumníci objevili negativní efekt v podobě tzv. pře-diagnostikování. Všechna ta chemoterapie, ozařování a chirurgické zákroky na základně nalezení něčeho, co vypadalo jako rakovina, ale nemuselo způsobit vůbec žádné problémy, kdyby se na to nepřišlo.
Takže výsledkem byly jen zbytečné, ale přesto realizované mastektomie. A stejně tak, když se USPSTF znovu pokusil vysvětlit tento fakt lidem ve svých doporučeních, nyní v roce 2016, opět zavládla bouře nevole. Byla provázena celostránkovými inzeráty, publikovanými v hlavních časopisech, jež kladly otázku: „Které z našich matek, manželek, dcer a sester si můžeme dovolit ztratit?“ To ale není to, co nám chtěla věda říci. Znevažování žen, namísto zachraňování jejich životů. Je na čase uhasit plameny emocí a podívat se na věc s čistou hlavou, abychom jasně viděli to, co ukazují data.
„Důkazy, nedůkazy“, vyjádřil se americký Kongres, který nenápadně přidal pár slovíček, jimiž změnil interpretaci tak, aby jakákoliv zmínka o „současném“ prohlášení USPSTF k doporučení mamografického vyšetření na rakovinu prsu odkazovala ve skutečnosti na prohlášení, které bylo vydáno „před rokem 2009“. Jinými slovy, Kongres učinil platným prohlášení z roku 2002, jež doporučuje roční vyšetření mamografem už od věku 40 let. V podstatě Kongres požaduje, aby zdravotní pojišťovny ignorovaly moderní vědecké poznatky a řídily se 15 let starými pokyny. „Ačkoliv mnoho z ochránců zdraví žen tomuto prohlášení Kongresu tleskalo, mohlo by to být považováno spíše za podkopávání práva žen přijímat informovaná rozhodnutí založená na nejlepších vědeckých důkazech.“
Stejná věc se stala před 20 lety, kdy konsensuální porota Národního institutu pro léčbu rakoviny dospěla ke stejnému závěru. Ale Senát hlasoval jednomyslně, a to tak, že jej ignoruje. Největším zabijákem žen je ovšem srdeční onemocnění. Proč nevynakládat miliardy dolarů na ta řešení, která jsou nejefektivnější? Vzhledem k tomu, že rozpočet pro zdravotnictví je omezený, možná bychom se mohli o zdraví našich žen starat lépe.
No tak, mohlo to být i horší. Původní návrh zákona měl zamezit financování jakéhokoliv budoucího doporučení USPSTF ohledně četnosti mamografie. Někteří členové Kongresu dokonce navrhovali změnit zákon tak, aby složení členů USPSTF zahrnovalo i zúčastněné strany z řad výrobců mamografických přístrojů, aby tito mohli mít silnější slovo v ovlivňování politiky v této oblasti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Quanstrum KH, Hayward RA. Lessons from the mammography wars. N Engl J Med. 2010;363(11):1076-9.
- O'donoghue C, Eklund M, Ozanne EM, Esserman LJ. Aggregate cost of mammography screening in the United States: comparison of current practice and advocated guidelines. Ann Intern Med. 2014;160(3):145.
- Keen JD. Aggregate cost of mammography screening in the United States. Ann Intern Med. 2014;161(4):304.
- Lantz PM, Evans WD, Mead H, Alvarez C, Stewart L. Knowledge of and Attitudes Toward Evidence-Based Guidelines for and Against Clinical Preventive Services: Results from a National Survey. Milbank Q. 2016;94(1):51-76.
- Laine C, Dickersin K, Mulrow C. Time to Douse the Firestorm Around Breast Cancer Screening. Ann Intern Med. 2016;164(4):303-4.
- Sohn E. Screening: Don’t look now: Mammogram screenings are an established part of women’s health care, but are they more trouble than they are worth?. Nature. 2015;527(7578):S118-S119.
- Loh KP, Stefan MS, Friderici J, et al. Healthcare Professionals' Perceptions and Knowledge of the USPSTF Guidelines on Breast Self-Examination. South Med J. 2015;108(8):459-62.
- Lin KW, Gostin LO. A Public Health Framework for Screening Mammography: Evidence-Based vs Politically Mandated Care. JAMA. 2016;315(10):977-8.
- Luqmani YA. Breast screening: an obsessive compulsive disorder. Cancer Causes Control. 2014;25(10):1423-6.
- Keen JD, Jørgensen KJ. Four Principles to Consider Before Advising Women on Screening Mammography. J Womens Health (Larchmt). 2015;24(11):867-74.
- Autier P. Breast cancer: Doubtful health benefit of screening from 40 years of age. Nat Rev Clin Oncol. 2015;12(10):570-2.
- Mundy A. New Breast Screening Limits Face Reversal. WSJ. 2010.
- Woolf SH. The 2009 breast cancer screening recommendations of the US Preventive Services Task Force. JAMA. 2010;303(2):162-3.
- Beard C, Beard V. Re-examining current breast cancer screening: An analysis of the 2009 U.S. Preventive Services Task Force guidelines for breast cancer screening. Women Health. 2016;56(3):281-295.
Image credit: Colin Charles via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video