Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je mamograf bolestivou záležitostí?
Nadměrné stlačení prsu během mamografie nemusí zlepšovat kvalitu snímku a ještě k tomu může působit zbytečnou bolest.
Falešné pozitivní výsledky byly označeny za nejčastější negativum spojené s mamografickým vyšetřením, ale ve skutečnosti jím bude bolest. „Vyskytuje se široké rozpětí odchylek, jak v nahlášené frekvenci bolesti, tak ve stupni bolesti, kterou ženy pociťují obavy během mamografu,“ ale bez pochyb je to, že většina žen pociťuje během tohoto vyšetření aspoň do určité míry nějakou bolest. Proč? Nejde přece jen o druh jakéhosi rentgenového vyšetření?
Pro ty, kteří o tom nic nevědí: prs se sevře jako sendvič mezi dvěma deskami, dokud z něj není lívanec. Instrukce obvykle zní takto: „Pomalu přitlačte, dokud prs není napnutý“, silou nepřesahující 20 kilogramů. To odpovídá asi váze tvárnice. Není divu, že některé ženy pociťují bolest.
Rozbory, které se to pokoušely nějak kvantifikovat, se velmi lišily. Výskyt bolesti se pohyboval v rozmezí od 1 do 93 %, podle toho, jak byla bolest definována. Toto nepohodlí však stačí k tomu, aby se část žen už nevrátila. Typická fráze, kterou uslyšíte, je, že přestože ten tlak může být nepohodlný, ba dokonce i pro některé ženy bolestivý, trvá jen několik sekund. Na toto moudro jedna žena odpověděla: „Řeknete tomu doktorovi, aby sem přišel…Taky totiž má něco, co by se dalo rozdrtit, víte co.“
Komprese při mamografu mohou způsobit tvorbu podlitin a způsobily i prasknutí prsních implantátů, cyst a cév. Ženám s hutnějšími prsy se většinou doporučuje vzít si léky proti bolesti nebo sedativa, aby toto vyšetření snáze vydržely. Jenže víte co, ta bolest se objevuje z určitého důvodu. Snaží se nás to varovat před možným poškozením tkání, a také je tu přinejmenším teoretická obava, že zánět tkáně by mohl probudit spící tumory, což je ale prozatím jen spekulace. Přesto si myslím, že bychom se mohli pokusit, aby to bylo méně bolestivé.
Důvodem, proč se postupuje, jak se postupuje, je zmenšení tloušťky prsu, což údajně snižuje dávku záření a zlepšuje kvalitu obrazu. Jenže když toto otestovali a doopravdy změřili, v jedné studii zjistili, že dávka záření byla vyšší při vyšším tlaku. Další studie zjistila, že asi čtvrtina žen nezaznamenala rozdíl v tloušťce prsu, když se tlak trochu snížil, což znamená, že byl používán větší tlak, než bylo třeba. Jakmile se dosáhne minimální tloušťky, pak dodatečný tlak vede pouze k větší bolesti; na kvalitu obrazu to nemá žádný vliv.
Ať tak či onak, „bolest při mamografu je problém, který je třeba brát vážně.“ „Uvědomění si závažnosti volání a obsahu informací od pacientek a poskytování lepších rad o cestách, jak se s tímto vypořádat, by bylo skutečným projevem úcty k pacientkám, ne jen jejich chlácholením.“ Důvodem, proč se ženy nijak nebrání, může být to, že „většina žen se bojí a cítí nucena či povinna uposlechnout.“ To však jen umožňuje našemu zdravotnictví odsouvat tento bolestivý problém někam na periférii.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nelson HD, Pappas M, Cantor A, Griffin J, Daeges M, Humphrey L. Harms of Breast Cancer Screening: Systematic Review to Update the 2009 U.S. Preventive Services Task Force Recommendation. Ann Intern Med. 2016;164(4):256-67.
- Waade GG, Sanderud A, Hofvind S. Compression force and radiation dose in the Norwegian Breast Cancer Screening Program. Eur J Radiol. 2017;88:41-46.
- Van netten JP, Hoption cann S, Thornton I, Finegan R. Growing concern following compression mammography. BMJ Case Rep. 2016;2016.
- Morris N. When health means suffering: mammograms, pain and compassionate care. Eur J Cancer Care (Engl). 2015;24(4):483-92.
- Davey B. Pain during mammography: Possible risk factors and ways to alleviate pain. Radiography. Volume 13, Issue 3, August 2007, Pages 229-234.
- Brodersen J, Siersma VD. Long-term psychosocial consequences of false-positive screening mammography. Ann Fam Med. 2013;11(2):106-15.
Image credit: BartekWardziak via iStockPhoto. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video