Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Hodnocení účinků jablečných slupek u chronických bolestí kloubů
Jsou zdravotní přínosy konzumace jablek vlastně jen záležitostí dalších zdravých návyků konzumentů jablek?
Pravidelná konzumace jablek je spojena s řadou prospěšných aspektů, například s prodloužením délky života či snížením rizika úmrtí na rakovinu. Zde je křivkou znázorněna doba přežití u starších žen, které jablka denně nekonzumovaly. Po deseti letech zemřela téměř čtvrtina z nich a po 15 letech téměř polovina. Ale u žen, které denně konzumovaly v průměru asi polovinu jablka, je pokles křivky v grafu mírnější. Ty ženy, které jedly jedno jablko denně, více 100 g, což je asi šálek na plátky nakrájených jablek, měly dobu přežití ještě delší. Je ale možné, že lidé, kteří jedí jablka, také každodenně praktikují další zdraví prospěšné činnosti, například mají více pohybu a nekouří. To může být důvod toho, proč žijí déle. Sledovány byly tyto parametry: obezita, kouření, chudoba, onemocnění, pohyb, což bych spíš nazval porovnáváním „jablek s jablky“.
Nebylo ovšem hodnoceno zdravější stravování obecně. Studie ukazují, že ti, kteří pravidelně konzumují jablka, mají také nejen vyšší příjem živin, kam řadíme i vlákninu z jablečných slupek, ale tito lidé rovněž konzumují méně přidaného cukru a méně nasycených tuků. Jinými slovy, jejich strava je celkově zdravější. Není tedy divu, že konzumenti jablek žijí déle. Dá se říci, že jablko je pouze ukazatelem zdravého stravování, nebo jablka obsahují něco, co je pro nás skutečným přínosem? Nezjistíme to, dokud – to neotestujeme.
Existuje celá řada úsměvných studií, v nichž jsou ráno lidé náhodně rozděleni podle toho, co dostanou: energetický nápoj s kofeinem, černou kávu nebo jablko. Je to založeno na skutečnosti, že sportovci používají řadu prostředků, aby před ranním tréninkem povzbudili své mentální a rozpoznávací funkce a samozřejmě i výkon. Jak si tedy stojí jablko? Zdá se, že funguje stejně dobře jako nápoje s obsahem kofeinu. Problém s takovými studiemi je však následující: nejsou zaslepené. Lidé z „jablečné skupiny“ věděli, že konzumují jablko. Mohlo se tedy jednat o zkreslení očekáváním, tedy o placebo efekt, který přispěl k nevědomému zvýšení úsilí během testování, čímž byly výsledky zkresleny. Zkrátka celé jablko se nedá vtěsnat do jedné pilulky.
To je také důvod, proč vědci zkoumají specifické izolované jablečné složky. Aby bylo možné provést dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii, polovina sledovaných subjektů dostane složky ovoce a druhá polovina pouze cukr (placebo). Až do ukončení studie není známo, co kdo vlastně užívá. Je zde však další problém. V takovém případě nedostáváte kompletní potravinu a přicházíte vlastně o symfonii interakcí mezi tisíci fytonutrienty, které jsou přítomny v celém jablku.
Většina těchto výjimečných živin je přítomna zejména v jablečné slupce. A tak místo vyhazování mnoha tun výživných zdrojů do popelnic, proč vědci zkrátka neusuší jablečné slupky, které pak rozemelou a vpraví do neprůhledné tobolky, čímž zamaskují její vzhled? Pak by mohli provádět zaslepené studie. Dokonce i malé množství může významně zvýšit fytochemický obsah a antioxidační aktivitu.
V masném průmyslu je známo, že sušený jablečný prášek snižuje mikrobiální kontaminaci v mase a zajišťuje ochranu před vznikem karcinogenů během vaření. Jeden z karcinogenů, který vzniká během grilování masa, je beta-karbolinový alkaloid. Jedná se o neurotoxin, který může přispívat k rozvoji neurologických onemocnění, například Parkinsonovy choroby. Nedávno jsem o tom natočil video. Nevařené maso tento neurotoxin neobsahuje. Vytváří se až během tepelné úpravy masa, avšak jeho množství můžete snížit na polovinu, pokud maso nejprve marinujete ve směsi s jablečným práškem.
Zároveň tím také snížíte množství fekálních bakterií, které jsou v mase přítomny. Fekální bakterie rostou před i po přidání sušeného jablečného prášku u řady druhů masa: vepřového, hovězího i krůtího. Slupky z jablek také dokážou zabránit tvorbě genotoxických, DNA poškozujících, heterocyklických aminů, čímž se v uvařeném mase sníží množství těchto karcinogenů až o více než polovinu. Vzhledem k rizikům spojeným s konzumací karcinogenů obsažených v mase je potřeba snížit expozici těmto látkám zablokováním tvorby HCA (heterocyklických aminů), například přidáním prášku z jablek během vaření masa. Tím zabráníme tvorbě karcinogenů. Jiný způsob, jak snížit expozici těmto látkám, mě nenapadá.
A co třeba rovnou sníst celé jablko? Skutečnost, že sušené slupky z jablek vykazují silné protizánětlivé a antioxidační účinky, však byla zjištěna u myší. Dá se říci, že se protizánětlivé působení projeví i u lidí? To vlastně nevíme – dokud to neotestujeme.
Dvanáct lidí s mírně zhoršenou hybností kloubů, doprovázenou chronickou bolestí, dostávalo denně lžíci sušených jablečných slupek po dobu 12 týdnů. Bolest každý měsíc ustupovala a zlepšil se i rozsah pohybu v oblasti krku, ramen, na zádech i bocích. Závěr: konzumace sušeného jablečného prášku byla spojována se zlepšením funkce kloubů a snížením bolesti. Proč jen „byla spojována“? Protože jsme neměli žádnou kontrolní skupinu, tak je možné, že se u všech lidí příznaky zlepšily samy o sobě či se mohlo jednat pouze o placebo efekt. Proč ale nepodrobit jablečné slupky vlastní zkoušce tím, že budeme jíst více jablek?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hodgson JM, Prince RL, Woodman RJ, et al. Apple intake is inversely associated with all-cause and disease-specific mortality in elderly women. Br J Nutr. 2016;115(5):860-867.
- Nicklas TA, O'Neil CE, Fulgoni VL. Consumption of various forms of apples is associated with a better nutrient intake and improved nutrient adequacy in diets of children: National Health and Nutrition Examination Survey 2003-2010. Food Nutr Res. 2015;59:25948.
- Flanagan EKW, Jimenez LQ, Flanagan CP, Arwari B, Smith WN. Apple versus caffeinated beverages as ergogenic aids during physical and cognitive performance: a pilot study. Medicine & Science in Sports & Exercise. 48(5S):63, May 2016.
- Deley G, Guillemet D, Allaert FA, Babault N. An acute dose of specific grape and apple polyphenols improves endurance performance: a randomized, crossover, double-blind versus placebo controlled study. Nutrients. 2017;9(8).
- Wolfe KL, Liu RH. Apple peels as a value-added food ingredient. J Agric Food Chem. 2003;51(6):1676-1683.
- Jensen GS, Attridge VL, Bratton DV, Reed RL, Stevens JF. Dried apple peel powder decreases microbial expansion during storage of beef, pork and turkey, and protects against carcinogen production during heat processing of ground beef. J Anim Feed Sci. 2016;25(2):167–173, 2016-05-19.
- Sabally K, Sleno L, Jauffrit JA, Iskandar MM, Kubow S. Inhibitory effects of apple peel polyphenol extract on the formation of heterocyclic amines in pan fried beef patties. Meat Sci. 2016;117:57-62.
- Denis MC, Roy D, Yeganeh PR, et al. Apple peel polyphenols: a key player in the prevention and treatment of experimental inflammatory bowel disease. Clin Sci (Lond). 2016;130(23):2217-2237.
- Jensen GS, Attridge VL, Benson KF, Beaman JL, Carter SG, Ager D. Consumption of dried apple peel powder increases joint function and range of motion. J Med Food. 2014;17(11):1204-1213.
Image credit: jackmac34 via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.