Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší zdroj resveratrolu
Má resveratrol nějaké zdravotní přínosy? Jestli ano, je lepší získávat ho z vína, hroznů, arašídů, nebo doplňků stravy?
Ano, alkohol je neurotoxin, který může způsobit poškození mozku. Ano, alkohol může také způsobit rakovinu, a tak se asi konzumace alkoholu nedá považovat za součást zdravého životního stylu. Alkohol je totiž návykový, karcinogenní a tak dále. Nicméně rakovina je „jen“ zabiják č. 2. Zabijákem číslo 1 je onemocnění srdce. A tak: Co tzv. francouzský paradox? Nechrání náhodou mírné užívání alkoholu před kardiovaskulárními chorobami?
Jak jsem vysvětlil již dříve, žádný francouzský paradox neexistuje. Zdá se, že to vše byl jen podfuk. Ale právě francouzský paradox spustil celou tu blamáž kolem resveratrolu. Jediná epizoda pořadu „60 Minutes“, která naznačila, že jedna složka červeného vína, resveratrol, by mohla být vysvětlením francouzského paradoxu, odstartovala výzkum. A i když se ukázalo, že žádný francouzský paradox neexistuje, výzkum pokračoval dále. Dosud se tak nashromáždilo 10000 vědeckých článků na toto téma.
A co vědci zjistili? Po více než 20 letech dobře financovaného výzkumu došli k tomu, že se u resveratrolu nepodařilo prokázat účinnost na lidech. Jednou důležitou informací, která se v tomto objemném díle stále opakuje, je zdůraznění skutečnosti, že údajů ze studií na lidech je opravdu nedostatek, a to navzdory popularitě resveratrolu jako doplňku stravy. Nadšení v populárních médiích ohledně resveratrolu nemusí být skutečně ničím jiným než jen šikovně zvoleným marketingovým nástrojem, jenž se zaštiťuje výsledky výzkumu, který ale nebyl prováděn na lidech.
Když uvidíte někde takovouto grafiku, je založena na laboratorních studiích na zvířatech, s použitím velkých dávek – desítek miligramů na kg. A tak, když si to spočítáte, na scénu se dostaví „odborníci“, kteří navrhnou lidem užívat 1 gram resveratrolu denně. Dobře, kolik červeného vína je třeba vypít, aby člověk získal toto množství? No, asi 5 000 skleniček denně, anebo pár tisíc litrů bílého vína. Případně 2 500 kg jablek nebo hroznů, možná 25 000 kg arašídů, anebo třeba několik tisíc kilogramů čokolády. Nebo můžete začít s milionem lahví piva.
Samozřejmě, že příliš nepomůže, když je vedoucí pracovník výzkumu resveratrolu shledán vinným ze 145 případů vymýšlení si a padělání dat. Což vrhlo celou tuto oblast vědeckého výzkumu do zmatku. „Víno může být jedině dobré,“ platí pouze „pro ty, kteří ho prodávají.“
Resveratrol není jediným doplňkem stravy, který nesplnil to, co sliboval. Mezi další známé příklady patří beta- karotenové pilulky a tobolky s rybím olejem. Studie v 90. letech prokázaly, že beta-karoten v podobě doplňků stravy ve skutečnosti zvyšuje riziko rakoviny. A v roce 2013 se pohled na doplňky z rybího oleje změnil z „není prokázána jejich účinnost“ na „je prokázána jejich neúčinnost“. Hlavní poučení, které z tohoto plyne, je, že co dává smysl z hlediska biologie a funguje ve zkumavkách a na laboratorních potkanech, ne vždy účinkuje stejně u lidí.
Koneckonců, resveratrol je pouze jedna z desetitisíců identifikovaných složek stravy. Pro udržení zdraví a prevenci nemocí je asi lepší uvažovat o jednotlivých potravinách v celku. Např. místo zabývání se jednou látkou, jež se nalézá ve víně extrahovaném z hroznů, co takhle dát si raději samotné hroznové víno? Pro prevenci onemocnění se zdá být nejlepším scénářem konzumovat celé kuličky hroznového vína.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Braillon A. Consumption of alcohol, an addictive carcinogen, cannot be a healthy lifestyle choice!. J Stud Alcohol Drugs. 2016;77(5):838.
- Khakimov B, Engelsen SB. Resveratrol in the foodomics era: 1:25,000. Ann N Y Acad Sci. 2017;1403(1):48-58.
- Messori A, Fadda V, Maratea D, Trippoli S. ω-3 fatty acid supplements for secondary prevention of cardiovascular disease: from "no proof of effectiveness" to "proof of no effectiveness". JAMA Intern Med. 2013;173(15):1466-1468.
- Weiskirchen S, Weiskirchen R. Resveratrol: how much wine do you have to drink to stay healthy?. Adv Nutr. 2016;7(4):706-718.
- Roehr B. Cardiovascular researcher fabricated data in studies of red wine. BMJ. 2012;344:e406.
- Tang PC, Ng YF, Ho S, Gyda M, Chan SW. Resveratrol and cardiovascular health--promising therapeutic or hopeless illusion?. Pharmacol Res. 2014;90:88-115.
- Visioli F. The resveratrol fiasco. Pharmacol Res. 2014;90:87.
- Sellman D. Ten things the alcohol industry won't tell you about alcohol. Drug Alcohol Rev. 2010;29(3):301-303.
- Singh CK, Liu X, Ahmad N. Resveratrol, in its natural combination in whole grape, for health promotion and disease management. Ann N Y Acad Sci. 2015;1348(1):150-160.
- Duffield-Lillico AJ, Begg CB. Reflections on the landmark studies of beta-carotene supplementation. J Natl Cancer Inst. 2004;96(23):1729-1731.
- Braillon A, Dubois G. [Wine is good for those… who sell it! Letter on the article "Wine: good for all cardiovascular diseases?"]. La Presse Medicale. 2015;44(1):127-128.
Image credit: Roberta Sorge via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.