Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kokosová voda vs. sportovní nápoje pro sportovní výkon
Vědci srovnali vliv kokosové vody, obyčejné vody a sportovních nápojů na výkon sportovců.
Doposud jsem se zabýval důkazy o kokosovém tuku a kokosovém mléce, které naznačují, že ani jedno z toho pro vás není dobré, ale co kokosová voda? Když jsem se poprvé dozvěděl o sportovcích používajících kokosovou vodu jako přírodní Gatorade, udělal jsem si průzkum, co říká lékařská literatura o sportovcích a kokosu, a našel jsem pouze toto – studii psích sportovců. (Ukázalo se, že budete-li krmit psy pro vyhledávání drog nebo bomb kokosovým tukem, mohou někdy zcela ztratit čich). Ale co kokosová voda a sportovec člověk?
Studie kokosové vody jakožto nápoje na náhradu elektrolytů jsou už staré celá desetiletí. Kokosová voda byla tenkrát srovnávána s jinými nápoji a bylo zjištěno, že je vhodnější. Ovšem ty ostatní nápoje, se kterými byla porovnávána, byly nápoje jako Pepsi, Coke, Sprite a 7-Up. Pravdy se nedoberete, dokud… to nepodrobíte testování. Bylo zjištěno, že kokosová voda pomáhá v případech mírné dehydratace v důsledku dětských průjmů, a to i když má nevyvážené složení elektrolytů, čímž byl míněn nevyvážený poměr sodíku a draslíku.
Kokosová voda ale obsahuje tolik draslíku, že u lidí s onemocněním ledvin může dojít k život ohrožující hyperkalemii – nadbytku draslíku v krvi. To může nastat, pokud vypijete 2 litry kokosové vody a současně vaše ledviny, které by jinak přebytek draslíku jednoduše vypláchly z těla, nefungují dobře. Lidé si nemusí být vědomi, že kokosová voda obsahuje tolik draslíku; takže i když vás lékař varoval, abyste si dávali pozor na potraviny s vysokým obsahem draslíku, nemusíte si to uvědomit a dostanete se do potíží. Dokonce i litr denně může být příliš mnoho pro někoho, jehož ledviny jsou poškozené například diabetem. To samé platí pro vinný kámen. Lidé si neuvědomují, že je to z 20 procent čistý draslík. Takže když se někde na internetu dozvědí, že je to přírodní lék, dokonce i mladí lidé se zdravými ledvinami si mohou způsobit zdravotní potíže, pokud jej zkonzumují větší množství. Úmrtí způsobená předávkováním vinným kamenem jsou známá již od 19. století.
Ale co doplňování tekutin po cvičení čerstvou vodou z mladého kokosu? Ano, kokosová voda může pomoci nahradit ztrátu tekutiny způsobenou průjmem; ale co ztráta tekutin kvůli intenzivnímu cvičení? Nevěděli jsme… dokud nebyla provedena tato studie. Cvičili 90 minut při asi 32 stupních Celsia, dokud neztratili až 3 procenta své tělesné hmotnosti. A pak je nechali pít kokosovou vodu, ve srovnání se sportovními nápoji a s čistou vodou Neprokázal se žádný významný rozdíl v rehydrataci mezi těmito nápoji. Výsledky pozdějších studií ale nebyly tak jednoznačné. Některé prokázaly, že sportovní nápoje porazily vodu v míře hydratace, ale kokosová voda nikoliv. Nebo oba nápoje překonaly vodu, ale ne jeden druhého. Ale důvod, proč se sportovci zabývají doplňováním tekutin, je zájem o výkon. Nikdy však nebyla žádná studie, která by se zabývala nikoliv pouhou mírou hydratace, ale i fyzickou výkonností až do… této studie.
Postavili vodu oproti kokosové vodě, proti kokosové vodě z koncentrátu a proti standardnímu sportovnímu nápoji. Poté poslali lidi na běžecký pás a sledovali, jak dlouho vydrží, než se zhroutí. A mezi žádným z těchto nápojů nenalezli žádný významný rozdíl. Čistá voda fungovala stejně dobře jako kokosová voda, ve skutečnosti ještě lépe, protože po kokosové vodě se lidé cítili více nafouknutí a měli podrážděný žaludek. Toto všechno probíhalo při pokojové teplotě, tzn. asi 20 stupních. A co kdyby místo toho bylo přes 30 stupňů? Pak se zdálo, že kokosová voda čistou vodu předčí, ale doba do stavu vyčerpání není to stejné jako výkonnost. Toto se běžně používá v laboratorních studiích, ale něco jako časový test by měřilo rychlost i výkon. Ale nebyl proveden žádný test, který by měřil výkon za daný čas při podávání vody vs. kokosové vody až… do teď.
Cyklisté, kteří pili kokosovou vodu, urazili 10 kilometrů za 971 vteřin, zatímco na čisté vodě byli o 5 sekund rychlejší. Jinak řečeno, nebyl zaznamenán žádný významný rozdíl. První studie o používání kokosové vody během cvičení naznačila, že není o nic přínosnější než čistá voda.
Jak se s tím vyrovná obchod s kokosovou vodou? Byli to oni, kdo tuto studii financovali. Nenašli žádný rozdíl mezi čistou vodou, kokosovou vodou a sportovními nápoji. Uzavřeli to tedy autoři tak, že VitaCoco není lepší než voda? Ne, prohlásili, že kokosová voda … je stejně dobrá jako sportovní nápoje! Tvrzení, které bude mít pro sportovce a trenéry pravděpodobně největší význam. Vypadlo z toho ovšem zjištění, že čistá voda nejenom funguje stejně dobře, ale vlastně i lépe, protože ve skupině, která pila kokosovou vodu, byl dvojnásobek osob s podrážděným žaludkem. Ale počkejte… pokud všechny nápoje fungují stejně dobře, pak to není jen popření jakýchkoli zvláštních vlastností kokosové vody, ale i sportovních nápojů. Pokud nefungovaly o nic lépe než voda, jsou i sportovní nápoje jenom plýtvání penězi? To se dozvíme… příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kalman DS, Feldman S, Krieger DR, Bloomer RJ. Comparison of coconut water and a carbohydrate-electrolyte sport drink on measures of hydration and physical performance in exercise-trained men. J Int Soc Sports Nutr. 2012;9(1):1.
- Peart DJ, Hensby A, Shaw MP. Coconut water does not improve markers of hydration during sub-maximal exercise and performance in a subsequent time trial compared with water alone. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2017;27(3):279-284.
- Altom EK, Davenport GM, Myers LJ, Cummins KA. Effect of dietary fat source and exercise on odorant-detecting ability of canine athletes. Res Vet Sci. 2003;75(2):149-155.
- Chavalittamrong B, Pidatcha P, Thavisri U. Electrolytes, sugar, calories, osmolarity and pH of beverages and coconut water. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 1982;13(3):427-431.
- Saat M, Singh R, Sirisinghe RG, Nawawi M. Rehydration after exercise with fresh young coconut water, carbohydrate-electrolyte beverage and plain water. J Physiol Anthropol Appl Human Sci. 2002;21(2):93-104.
- Adams W, Bratt DE. Young coconut water for home rehydration in children with mild gastroenteritis. Trop Geogr Med. 1992;44(1-2):149-153.
- Pérez-Idárraga A, Aragón-Vargas LF. Postexercise rehydration: potassium-rich drinks versus water and a sports drink. Appl Physiol Nutr Metab. 2014;39(10):1167-1174.
- Ismail I, Singh R, Sirisinghe RG. Rehydration with sodium-enriched coconut water after exercise-induced dehydration. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 2007;38(4):769-785.
- Rees R, Barnett J, Marks D, George M. Coconut water-induced hyperkalaemia. Br J Hosp Med (Lond). 2012;73(9):534.
- Rusyniak DE, Durant PJ, Mowry JB, Johnson JA, Sanftleben JA, Smith JM. Life-threatening hyperkalemia from cream of tartar ingestion. J Med Toxicol. 2013;9(1):79-81.
- Devgun MS. Coconut water drink and the risk of hyperkalaemia in diabetes. Pract Diab. 2016;33(3):87-89.
- Cohen D. The truth about sports drinks. BMJ. 2012;345:e4737.
- Laitano O, Trangmar SJ, Marins DM, Menezes ES, Reis GS. Improved exercise capacity in the heat followed by coconut water consumption. Motriz. 2014;20(1):107-111.
- The Penny Magazine of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge. Ver 3. London: Charles Knight; 1834.
Image credit: Mike Mozart via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.