Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je bio maso méně rakovinotvorné?
Výzkumníci otestovali 76 vzorků různých druhů masa, z konvenčních i bio chovů, na obsah 33 různých druhů karcinogenů.
Tato studie o rakovinotvorných rizicích spojených s příjmem různých druhů masa odhadla, že riziko je tak velké, že bychom neměli dětem podávat hovězí, vepřové a kuřecí maso častěji než pětkrát do měsíce. Studie pochází z Evropy, kde je navíc velkým problémem kontaminace jehněčího masa. Pokud bychom měli vybrat nejhorší maso v USA, bylo by to kuřecí maso a obsahem PBDE (polybromované difenylethery), což jsou chemické látky zpomalující hoření. Kuřecí maso na tom není špatně jen ve srovnání s jinými druhy masa, ale i s kuřecím masem z jiných zemí. Americká kuřata jsou asi 10-20x zamořenější než testované vzorky odebrané z jiných zemí. Nicméně strava není jediným zdrojem těchto látek, jelikož vegetariáni mají pouze o cca 25 % nižší krevní hladiny než konzumenti masa. Velká část z toho může být právě kvůli kuřatům.
U jiných druhů chemických látek může hrát strava větší roli. Studie znečišťujících látek v mateřském mléce vegetariánek stará 30 let zjistila, že průměrné hladiny některých znečišťujících látek u vegetariánek byly pouze na 1 až 2 % hladin národního průměru. U 6 ze 7 chemikálií, které zkoumali, nedošlo dokonce ani k překrytí rozsahu. Nejvyšší vegetariánská hodnota byla nižší než nejnižší hodnota dosažená v běžné populaci. Předpokládanou příčinou je fakt, že se tyto látky v potravinovém řetězci hromadí. Pokud jíte hodně potravin ze spodní části potravinového řetězce – tedy rostlin, pak můžete mít jakožto vegetarián výhodu.
Například dioxiny: maso, ryby a mléčné výrobky jsou považovány za zdroj většiny dioxinů, jimž je tělo vystaveno. A opravdu, když se podíváte na lidi konzumující striktně rostlinnou stravu, mohu mít pouhou jednu třetinu hladin dioxinů a PCB, nebo až méně než jednu pětinu těchto látek cirkulujících v tělech.
Tato studie mě opravdu zasáhla. Indie čelí závažnému problému. Musí nakládat s milióny kilogramů elektronického odpadu každý rok. A nebozí pracovníci v těchto továrnách na recyklaci elektronického odpadu mohou být vystaveni vysokým úrovním těchto chemikálií. Vede to k nálezu hladin polychlorovaných bifenylů (PCB) v krevním oběhu, které jsou dvakrát vyšší než u obyvatel žijících 400 km daleko podél pobřeží. Šlo však o ne-vegetariánské pracovníky továren na zpracování odpadu. Hladiny PCB u vegetariánů pracujících ve stejné továrně byly nižší.
Problém s těmito průřezovými studiemi je, že nelze vyčlenit vliv stravy. Možná, že vegetariáni mají i jiné návyky životního stylu, které je chrání. To nemůžeme vědět… Dokud to neotestujeme. Změňte lidem stravu a uvidíte, co se stane.
S odolnými znečišťujícími látkami, jako je PCB, je to těžké, protože může trvat doslova desítky let, než je z těla vyloučíme. Těžkých kovů, jako je rtuť, se však můžeme zbavit již za několik měsíců. A skutečně se tak stalo, během tří měsíců po vyloučení masa, drůbeže, ryb a vajec ze stravy došlo k významnému poklesu hladin toxických těžkých kovů v tělech subjektů, včetně rtuti, kadmia a olova. Až 30% pokles během tří měsíců.
Co kdybychom jedli bio maso? Certifikované bio maso pochází od hospodářských zvířat, která jsou krmena bio krmivem – tedy bez obsahu pesticidů a vedlejších živočišných produktů. Tak to stanovuje zákon. Proto bychom předpokládali, že by v takovém mase měla být nižší akumulace reziduí škodlivých látek… Nicméně pokud jde o praktickou stránku věci, žádné studie o obsahu reziduí chemických látek v bio mase jsme neměli… Až do teď.
Vědci získali 76 vzorků různých druhů masa – z bio i konvenčního zemědělství, a vyčíslili jejich hladiny zamoření 33 různými rakovinotvornými perzistentními organickými znečišťujícími látkami.
Koneckonců, požití potravy přispívá více než z 90 % k současnému celkovému vystavení těmto látkám – zejména pak potravin živočišného původu. Na druhou stranu, rostoucí počet spotřebitelů volí bio maso. Produkce bio potravin se zvýšila dokonce o nějakých 50 % během poslední dekády. Jsou tedy konzumenti bio masa chráněni nebo ne?
No, „žádný vzorek nebyl zcela prostý rakovinotvorných znečišťujících látek,“ to lze očekávat, s ohledem na to, jak je naše planeta zamořená, překvapivé však bylo, že „rozdíly mezi masem z konvenčního a ekologického zemědělství byly minimální.“ Navíc současná míra konzumace masa překročila maximální limit tak či tak.
Pozoruhodné je, že konzumace ekologicky vyprodukovaného masa se nejen nezdála být účinnější ve snižování rizika rakoviny, ale někdy se jevila i jako horší. Naneštěstí z toho plyne, že konzumace bio masa nijak nezmenšuje rakovinotvorný potenciál související s příjmem těchto znečišťujících látek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hernández ÁR, Boada LD, Almeida-González M, et al. An estimation of the carcinogenic risk associated with the intake of multiple relevant carcinogens found in meat and charcuterie products. Sci Total Environ. 2015;514:33-41.
- Srikumar TS, Källgård B, Ockerman PA, Akesson B. The effects of a 2-year switch from a mixed to a lactovegetarian diet on trace element status in hypertensive subjects. Eur J Clin Nutr. 1992;46(9):661-669.
- Hall RH. A new threat to public health: organochlorines and food. Nutr Health. 1992;8(1):33-43.
- Hergenrather J, Hlady G, Wallace B, Savage E. Pollutants in breast milk of vegetarians. N Engl J Med. 1981;304(13):792.
- Schecter A, Paepke O. Comparison of blood dioxin, dibenzofuran and coplanar PCB levels in strict vegetarians (vegans) and the general United States population. Organohalogen Compd. 1998;38:179-182.
- Fraser AJ, Webster TF, McClean MD. Diet contributes significantly to the body burden of PBDEs in the general U.S. population. Environ Health Perspect. 2009;117(10):1520-1525.
- Huwe JK, Larsen GL. Polychlorinated dioxins, furans, and biphenyls, and polybrominated diphenyl ethers in a U.S. meat market basket and estimates of dietary intake. Environ Sci Technol. 2005;39(15):5606-5611.
- Eguchi A, Nomiyama K, Devanathan G, et al. Different profiles of anthropogenic and naturally produced organohalogen compounds in serum from residents living near a coastal area and e-waste recycling workers in India. Environ Int. 2012;47:8-16.
- Hernández ÁR, Boada LD, Mendoza Z, et al. Consumption of organic meat does not diminish the carcinogenic potential associated with the intake of persistent organic pollutants (POPs). Environ Sci Pollut Res Int. 2017;24(5):4261-4273.
Image credit: Ralph Aichinger via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.