Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je sladidlo z Buddhova ovoce bezpečné?
Přírodní rostlinná sladidla ze stévie a Buddhova ovoce jsou otestovány ve srovnávacím testu s aspartamem a Splendou.
Mnoho umělých sladidel bylo schváleno Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv pro použití v potravinách v Severní Americe, včetně aspartamu a sukralózy (prodávané jako Splenda). Existují však i přírodní vysoce intenzivní sladidla získaná z rostlin. Globální trh s nepotravinářskými sladidly obecně, s těmito nekalorickými sladidly, má hodnotu miliard dolarů a zahrnuje všechna uměle vyrobená sladidla a dvě přírodní sladila extrahovaná z rostlin: stévie a Buddhovo ovoce. O stévii jsem video již udělal; jak si tedy vede Buddhovo ovoce?
Plody v čínštině zvané Luo-chan-kuo, u nás známé jako Buddhovo či mnišské ovoce, byly zřejmě užívány po stovky let jako přírodní sladidlo i v lidové medicíně. Nekalorická sladká chuť pochází z mogrozidů, skupiny triterpenových glykosidů, které tvoří asi 1 % obsahu plodu. Jsou stokrát sladší než běžný cukr.
Směs mogrozidů je odhadem asi 300x sladší než stolní cukr, takže 80% extrakt byl téměř 250x sladší než cukr. Pokud čtete recenze v časopisech o čínské přírodní medicíně, najdete tam takovéto výroky: Buddhovo ovoce má prokázané účinky proti kašli, astma, je antioxidační, chrání játra, snižuje hladiny cukru v krvi, upravuje funkci imunitního sytému a působí proti rakovině. Co vám však neřeknou hned na začátku je, že mluví o zmírnění kašle u myší vyvolaného amoniakem.
Přírodní sladidlo s účinky proti rakovině slinivky břišní? Buddhovo ovoce „může být denně používáno jako přísada do potravin a nápojů k prevenci nebo léčbě rakoviny slinivky břišní.“ Ano, možná pro vaši domácí myšku. A antiproliferační aktivita Buddhova ovoce na kolorektální rakovinu a rakovinu hrdla byla vypozorována na rakovinných buňkách v Petriho misce. Je pravda, že vědci dokázali schopnost mogrozidů zabíjet kolorektální i hrdelní rakovinné buňky a naše trávicí ústrojí jim může být přímo vystaveno, když je sníme, ale co nám tu chybí? Správně, netestovali, jak se mogrozidy budou chovat k normálním buňkám. Mohli byste se klidně do Petriho misky vymočit, i moč totiž zabíjí rakovinné buňky. Smyslem je najít něco, co zabíjí rakovinu, ale normální buňky nechává na pokoji. To nám zde vědci nebyli schopni ukázat.
Existují nějaké studie o Buddhově ovoci na lidech? Žádné nebyly… Tedy až dosud. Vzhledem k rychle rostoucí popularitě přírodních rostlinných sladidel si vědci mysleli, že by bylo zajímavé zjistit, zda by přírodní sladidla byla zdravější alternativou k cukru nebo umělým sladidlům. Takže lidi náhodně rozdělili do několika skupin. Jedna pila aspartamem oslazený nápoj, druhá nápoj slazený Buddhovým ovocem, třetí nápoj se stévií a čtvrtá s obyčejným stolním cukrem. Pak lidem měřili hladiny krevních cukrů během 24 hodin. Žádný významný rozdíl mezi skupinami nenalezli.
No počkejte… Skupina na stolním cukru přece dostávala 16 plných lžic přidaného cukru, to je zhruba jako 600 ml láhev koly. Takže ostatní tři skupiny konzumovaly o 16 lžic cukru méně, ale měly průměrně stejnou hladinu cukru v krvi? Stolní cukr přece způsobuje prudký nárůst cukru v krvi. Tady to je; ukážu vám to. Vypijte láhev cukrem oslazené vody s množstvím asi tak 20 kostek cukru a vaše hladiny cukrů v krvi vyskočí na 40 mg/dl během následující hodiny. Pokud však lidem dáte aspartamem oslazený nápoj, případně použijete Buddhovo ovoce či stévii, nic se nestane. To byste očekávali, viďte? Jedná se o nekalorická sladidla, nemají žádné kalorie. Je to jako pít čistou vodu, souhlasíte? Jak by tedy váš krevní cukr mohl dosahovat v průměru stejných hodnot? Jediným vysvětlením by mohlo být, že nekalorická sladidla možná nějakým způsobem nárůst hladin krevního cukru nepříznivě ovlivní až později během dne.
Podívejte se, co se stane, když dáte lidem Splendu (sukralózu) smíchanou s cukrovou vodou. Můžete pozorovat vyšší nárůst krevního cukru, prudší nárůst inzulínu, u nápoje se sukralózou než bez ní. Přitom samotná Splenda žádný výrazný nárůst cukru v krvi nezpůsobuje. Způsobuje to samé i aspartam? Hodinu po vypití nápoje lidem podali běžný oběd. Krevní cukry znovu narostly a poté zase poklesly, jak se běžně po jídle děje. Nevystoupaly tak vysoko, jako při pití cukrové vody, výkyvy nahoru a dolů byly jemné. Dobře, ale toto ukazuje situaci u lidí, kteří předtím vypili nápoj slazený cukrem. Ve skupině, která pila nápoj s aspartamem, přestože po nápoji samotném nevyletěl krevní cukr nahoru nijak výrazně, tak poté o hodinu později při obědě krevní cukry vystoupaly výš, jako by právě vypili láhev limonády.
Dobře, jak je to však s přírodními sladily jako je stévie a Buddhovo ovoce? Stalo se to stejné. Stejný nadměrný nárůst krevního cukru po konzumaci běžného jídla o hodinu později po vypití nápoje. Můžete tedy vidět, že se to všechno nakonec vyrovná – tedy průměrné hladiny krevního cukru jsou stejné. Ačkoliv u těchto tří skupin lidí na nekalorických sladidlech to může být minimálně částečně proto, že pak snědli více. V nápoji totiž měli o 16 lžic cukru méně. Po vypití dietní koly s větší pravděpodobností při příští příležitosti sníte více jídla, než kdybyste pili obyčejnou kolu. Dokonce je ten účinek tak výrazný, že kalorie, které jste nepřijali z nápoje, protože jste si vybrali nápoj bez cukru s obsahem nekalorických sladidel, jsou nakonec zcela kompenzovány při příští konzumaci jídla. Takže
k žádnému rozdílu v celkovém denním příjmu kalorií nedošlo.
Cukrem slazený nápoj vedl k prudkému nárůstu krevního tlaku a inzulínu, zatímco při pití nápojů s jinými sladidly byly tyto nárůsty zaznamenány až později, po obědě. Takže pokud jde o příjem kalorií nebo prudký nárůst krevních cukrů a inzulínu, všechna sladidla dopadla stejně špatně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Li C, Lin LM, Sui F, et al. Chemistry and pharmacology of Siraitia grosvenorii: a review. Chin J Nat Med. 2014;12(2):89-102.
- Pawar RS, Krynitsky AJ, Rader JI. Sweeteners from plants--with emphasis on Stevia rebaudiana (Bertoni) and Siraitia grosvenorii (Swingle). Anal Bioanal Chem. 2013;405(13):4397-407.
- Xia Y, Rivero-Huguet ME, Hughes BH, Marshall WD. Isolation of the sweet components from Siraitia grosvenorii. Food chemistry. 2008;107(3):1022-1028.
- Pepino MY, Tiemann CD, Patterson BW, Wice BM, Klein S. Sucralose affects glycemic and hormonal responses to an oral glucose load. Diabetes Care. 2013;36(9):2530-5.
- Tey SL, Salleh NB, Henry J, Forde CG. Effects of aspartame-, monk fruit-, stevia- and sucrose-sweetened beverages on postprandial glucose, insulin and energy intake. Int J Obes (Lond). 2017;41(3):450-457.
- Tey SL, Salleh NB, Henry CJ, Forde CG. Effects of non-nutritive (artificial vs natural) sweeteners on 24-h glucose profiles. Eur J Clin Nutr. 2017;71(9):1129-1132.
- Liu C, Dai LH, Dou DQ, Ma LQ, Sun YX. A natural food sweetener with anti-pancreatic cancer properties. Oncogenesis. 2016;5:e217.
- Takasaki M, Konoshima T, Murata Y, et al. Anticarcinogenic activity of natural sweeteners, cucurbitane glycosides, from Momordica grosvenori. Cancer Lett. 2003;198(1):37-42.
- Liu C, Dai L, Liu Y, et al. Antiproliferative Activity of Triterpene Glycoside Nutrient from Monk Fruit in Colorectal Cancer and Throat Cancer. Nutrients. 2016;8(6)
Image credit: Wagon16 via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.