Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou jablka nejlepší potravinou pro zlepšení sexuálního života žen?
Addyi (Flibanserin) je lék prodávaný jako prostředek k „hypoaktivní poruše sexuální touhy“, je však neúčinný a nebezpečný. Jak lze léčit ženskou sexuální dysfunkci pomocí stravy?
Stvoření a následná propagace „ženské sexuální dysfunkce“ jakožto duševní poruchy se zdají být učebnicovým příkladem zveličování a snahy o šíření této domnělé diagnózy prováděného farmaceutickým průmyslem. To nám připomíná vůbec první diagnostický a statistický manuál mentálních poruch, který uváděl frigiditu jako duševní poruchu, samozřejmě společně s homosexualitou. Nejnovější pokus o oživení této diagnózy tento problém nazývá poruchou sexuální touhy. Jde o onemocnění vynalezené samotnými farmaceutickými společnostmi. Je to stejné, jako když antidepresivu Prozac končil patent a výrobce se rozhodl sponzorovat stvoření nové duševní nemoci, aby mohl prodávat nový lék s názvem Sarafem, což byl v podstatě Prozac, jen přebalený do růžové kapsle. Stav původně známý jako nesmělost byl označen za „sociálně-úzkostnou poruchu.“ A hned mohli dětem nasadit přípravek Paxil.
Jistě existují ženy, které trápí nízké libido, ale neexistují spolehlivé vědecké důkazy pro označení hypoaktivní poruchy sexuální touhy za skutečnou lékařskou diagnózu. Ženám navíc může být diagnostikována i při normálním libidu. Ženě, která jeví velký zájem o sex, ale (z jakéhokoliv důvodu) ne se svým současným partnerem, může být stále diagnostikována porucha touhy – a může dostat lék. Dokonce i žena, která je se svým sexuálním životem naprosto spokojená může splňovat podmínky této diagnózy. Stačí, že její partner spokojený není.
Náš příběh začíná v roce 2009, kdy se farmaceutická společnost pokusila prosadit schválení neúspěšného antidepresiva Flibanserin k léčbě hypoaktivní poruchy sexuální touhy. Co bylo jediným problémem? Nefungovalo to. Po dalším studiu byl návrh podán znovu, opět byl odmítnut a odvolání také. Nicméně v roce 2015 FDA lék schválila. Co se změnilo? Na jeho účinnosti se nic nezměnilo; nefungoval o nic lépe. Stalo se to, že farmaceutickou společnost koupila společnost jiná a ta pomohla spustit astroturfingovou kampaň pomocí sestavené skupiny falšující názory obyčejných lidí. Jmenovala se „Even the Score“ a lobbovala za schválení přípravku pod záštitou feminismu.
Muži mají své léky na potenci, proč je nemají i ženy? Což, jak odhalují v tomto článku, jde vlastně proti feminismu. Již během 48 hodin od schválení FDA bylo prodáno velké množství přípravku – v hodnotě miliardy dolarů. Pro farmaceutickou společnost velmi úspěšný výsledek, ale jak uspokojivý byl pro ženy, které lék užívají (nyní se prodává jako Addyi)? Nic moc. Lék prostě nefunguje tak, jak je inzerováno.
Sice může stimulovat opice, aby si navzájem více probíraly srst, ale když se výzkumníci prokousali nepublikovanými údaji o léčivém přípravku, nalezený klinický přínos byl zanedbatelný. Navíc se zjistilo, že má lék také významné nežádoucí vedlejší účinky. Kromě toho, že je neúčinný, může být i nebezpečný. Jeho kombinování s alkoholem může způsobit nebezpečný pokles tlaku a mdloby. Problémy jsou to natolik závažné, že se FDA rozhodla na štítek umístit nejzávažnější bezpečnostní varování do černého rámečku na příbalovém letáku (který samozřejmě nikdo nečte). Dokonce i bez alkoholu může způsobit vážný pokles krevního tlaku a náhlé a dlouhodobé bezvědomí. Pokud jde o vážné vedlejší účinky léků, mohou být přijatelné například u zázračného léku na rakovinu, ale pokud jde o lék podávaný zdravým ženám za účelem léčby smyšlené nemoci, jsou zcela nepřijatelné.
Existují nějaká bezpečná a přírodní řešení? Existuje spousta studií o stravě a sexuálním zdraví mužů, ale co ženy? Již dříve jsem zkoumal důkazy o ženách s vysokým obsahem cholesterolu, které uvádějí zhoršení svých sexuálních funkcí v různých směrech. To by mohlo vysvětlit, proč strava založená více na rostlinných potravinách, bohatá na celou řadu celistvých rostlinných potravin, může být účinná při zlepšování sexuální funkce u žen – stejně jako u mužů. Více celozrnných obilovin luštěnin, zeleniny a ovoce; méně masa, mléčných výrobků a cukru. Taková strava je spojená se sníženým rizikem erektilní dysfunkce. Anatomie a fyziologie sexuálních tělesných reakcí je u mužů i žen podobná, strava by tedy u nich mohla mít podobný účinek. Se speciálním přístrojem pracujícím na principu magnetické rezonance můžete během pár minut od spuštění erotického videa naměřit překrvení klitorisu.
A nyní už víme, že i lubrikace závisí na dostatečném krevním průtoku. V sexuálně vzrušené vagíně působí hydrostatický tlak vznikající průtokem krve v dalších částech pánevní oblasti a ten způsobí vytékání vaginální lubrikace na povrch.
Jak tedy můžeme zlepšit průtok krve? Flavonoidy obsažené v kakau představují fytoživiny, které mohu pomoci roztáhnout tepny. Zvyšují amplitudy pulzních vln z této počáteční hodnoty na tuto – po čtyřdenním pití kakaového nápoje. Amplituda dosahuje vrcholu přibližně 90 minut po konzumaci.
Může tedy čokoláda na Valentýna ovlivnit průběh rande? Ženy, které jí čokoládu, mají tendenci k vyššímu skóre indexu ženské sexuální funkce. Jenže po zohlednění věku rozdíl najednou zmizel. Takže navzdory všem potenciálním biologickým mechanismům podporujícím roli čokolády jako afrodiziakální potraviny studie neprokázala žádný přínos. Člověk by předpokládal, že čokoláda může zlepšit průtok krve. Nezapomeňte však, že úspěšný pokus probíhal s použitím kakaového prášku. Možná tuk a cukr obsažený v čokoládě potlačuje příznivé účinky. Jaké celistvé potraviny mají vysoký obsah flavonoidů? Třeba cibule jich má hodně. A skutečně, čerstvá cibulová šťáva zesiluje kopulační chování – u potkanů. Nicméně pro ty z nás, které až tak nezajímá zvýšení podílu ejakulujících potkanů a hledají na své žhavé rande něco jiného než cibulovou šťávu, mohlo by být řešením třeba to jablko?
Neexistovala žádná studie, která by se zabývala možnou korelací mezi denní konzumací jablek a sexuální funkcí žen… Tedy až doposud. Titulek mluví za vše, nicméně ženy byly rozděleny do dvou skupin. První skupina zahrnovala pravidelné denní konzumentky jablek, ve druhé skupině byly ženy, které jedly méně než jablko denně. Stovky pravidelných konzumentek jablek si ve studii vedly lépe, vykazovaly značně vyšší skóre indexu ženských sexuálních funkcí.
Všimněte si, že vědci zahrnuli jen ženy konzumující neloupaná jablka, protože fytoživiny jsou koncentrované právě ve slupce. Nevíme tedy, jestli existuje podobná spojitost i v případě loupaných jablek. Šlo pouze o observační studii, takže bude nutné provést další, abychom byli schopni vyjasnit vazbu mezi konzumací jablek a ženskou sexualitou. Současné informace však mohou umožnit „vývoj budoucího výzkumu k identifikaci nových sloučenin a potravinových doplňků použitelných k navrácení ženské sexuality.“ Nebo můžete jednoduše vyzkoušet konzumaci jablek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Deliganis AV, Maravilla KR, Heiman JR, et al. Female genitalia: dynamic MR imaging with use of MS-325 initial experiences evaluating female sexual response. Radiology. 2002;225(3):791-9.
- Maravilla KR, Heiman JR, Garland PA, et al. Dynamic MR imaging of the sexual arousal response in women. J Sex Marital Ther. 2003;29 Suppl 1:71-6.
- Cai T, Gacci M, Mattivi F, et al. Apple consumption is related to better sexual quality of life in young women. Arch Gynecol Obstet. 2014;290(1):93 - 8.
- CAI T. Eve and the apple: the origin of original sin - Apple consumption and female sexual quality of life:an intriguing relationship. TKS Publisher. 2018.
- Fisher ND, Hughes M, Gerhard-herman M, Hollenberg NK. Flavanol-rich cocoa induces nitric-oxide-dependent vasodilation in healthy humans. J Hypertens. 2003;21(12):2281-6.
- Salonia A, Fabbri F, Zanni G, et al. Chocolate and women's sexual health: An intriguing correlation. J Sex Med. 2006;3(3):476-82.
- Salonia A, Giraldi A, Chivers ML, et al. Physiology of women's sexual function: basic knowledge and new findings. J Sex Med. 2010;7(8):2637-60.
- Angel K. The history of 'Female Sexual Dysfunction' as a mental disorder in the 20th century. Curr Opin Psychiatry. 2010;23(6):536-41.
- Tiefer L. Female sexual dysfunction: a case study of disease mongering and activist resistance. PLoS Med. 2006;3(4):e178.
- Parish SJ. From whence comes HSDD?. J Fam Pract. 2009;58(7 Suppl Hypoactive):S16-21.
- Jaspers L, Feys F, Bramer WM, Franco OH, Leusink P, Laan ET. Efficacy and Safety of Flibanserin for the Treatment of Hypoactive Sexual Desire Disorder in Women: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Intern Med. 2016;176(4):453 - 62.
- Fugh-berman A. Advise Against Flibanserin. Am J Nurs. 2016;116(3):13.
- Meixel A, Yanchar E, Fugh-berman A. Hypoactive sexual desire disorder: inventing a disease to sell low libido. J Med Ethics. 2015;41(10):859-62.
- Mccartney M. Margaret McCartney: Flibanserin for low sexual desire is not feminism. BMJ. 2015;351:h5650.
- Shaughnessy AF. Flibanserin Ineffective for Hypoactive Sexual Desire Disorder in Women. Am Fam Physician. 2016;94(5):384-6.
- Converse AK, Aubert Y, Allers KA, Sommer B, Abbott DH. Flibanserin-Stimulated Partner Grooming Reflects Brain Metabolism Changes in Female Marmosets. J Sex Med. 2015;12(12):2256-66.
- Chańska W, Grunt-mejer K. The unethical use of ethical rhetoric: the case of flibanserin and pharmacologisation of female sexual desire. J Med Ethics. 2016;
- Woloshin S, Schwartz LM. US Food and Drug Administration Approval of Flibanserin: Even the Score Does Not Add Up. JAMA Intern Med. 2016;176(4):439-42.
- Maiorino MI, Bellastella G, Esposito K. Lifestyle modifications and erectile dysfunction: what can be expected?. Asian J Androl. 2015;17(1):5-10.
- Esposito K, Ciotola M, Giugliano F, et al. Mediterranean diet improves sexual function in women with the metabolic syndrome. Int J Impot Res. 2007;19(5):486-91.
- La J, Roberts NH, Yafi FA. Diet and Men's Sexual Health. Sex Med Rev. 2018;6(1):54-68.
- Esposito K, Ciotola M, Maiorino MI, et al. Hyperlipidemia and sexual function in premenopausal women. J Sex Med. 2009;6(6):1696-1703.
- Allouh MZ, Daradka HM, Al barbarawi MM, Mustafa AG. Fresh onion juice enhanced copulatory behavior in male rats with and without paroxetine-induced sexual dysfunction. Exp Biol Med (Maywood). 2014;239(2):177-82.
- Zanotti I, Dall'asta M, Mena P, et al. Atheroprotective effects of (poly)phenols: a focus on cell cholesterol metabolism. Food Funct. 2015;6(1):13 - 31.
- Kukull WA. An apple a day to prevent Parkinson disease: reduction of risk by flavonoids. Neurology. 2012;78(15):1112-3.
Image credit: Nietjuh via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.