Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Sušený mletý zázvor na snížení bolesti svalů
Máme nejméně 8 randomizovaných, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studií zázvoru proti bolestem.
Dříve jsem zkoumal použití špenátu pro zlepšení atletického výkonu a zotavení. Tyto přínosy jsou přičítány jeho protizánětlivým účinkům. Nicméně většina sportovců nepoužívá k potlačení zánětu špenát; používají léky. Nejčastěji jde o nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Ibuprofen, Tyto léky využívá až 95 % vysokoškolských sportovců, a dokonce i tři čtvrtiny dětí, které hrají fotbal na střední škole, včetně profylaktického použití léků ve snaze zabránit vzniku bolesti a zánětu předtím, než k němu dojde. Avšak vědecké důkazy pro toto užití v současné době chybějí. Sportovci by si měli být vědomi potenciálních rizik, mezi které patří gastrointestinální bolesti a krvácení, poškození ledvin a poškození jater.
Toto je studie, která všechny vyděsila. Studie tisíců maratónských běžců. Mezi běžci užívající volně prodejné léky proti bolesti před závodem bylo odhaleno 5x častější poškození orgánů. Devět běžců bylo hospitalizováno: tři selhání ledvin po podání ibuprofenu, čtyři s gastrointestinálním krvácením po aspirinu a dva srdeční záchvaty. Z kontrolní skupiny, ve které nikdo nepoužívá léky proti bolesti, neskončil v nemocnici nikdo. Navíc to vypadá, že léky ani nepomohly. Analýza bolesti hlášené před a po závodě nevykazovala žádný skutečný přínos užívání léků. Takže se ukázalo, že užívání léků proti bolesti přineslo jen nevýhody.
Co takhle místo nich zkusit zázvor? V této maratónské studii byly nejčastějším nežádoucím účinkem užívání léků gastrointestinální křeče. Zázvor, na rozdíl od aspirinu nebo léků ibuprofenového typu, může dokonce zlepšit funkci gastrointestinálního traktu. Vytrvalostí sportovci mohou trpět například nevolností – a vida, zázvor je ceněn pro své schopnosti potlačovat nevolnost. Dobře, ale funguje i na bolest svalů?
Bylo provedeno nejméně osm randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií. Zkoumaly vliv zázvoru na bolesti různého typu: osteoartróza, dráždivý tračník, bolestivá menstruace. O využití pro všechny tyto bolesti už mám video, stejně jako o použití na migrény. Celkově můžeme říct, že se výtažek ze zázvoru, sušený zázvor v prášku, který lze zakoupit v jakémkoliv obchodě s potravinami, prokázal jako klinicky úspěšný prostředek ke snížení bolesti, navíc s větší bezpečností než klasické léky. V některých studiích zázvor fungoval lépe než v jiných, pravděpodobně kvůli různým dávkám, které byly použity – mezi dávkou a účinkem je silná vazba. Nejlepší výsledky, pokud jde o snížení bolesti, byly s 1,5 g nebo 2 g denně, což je plná čajová lžička mletého zázvoru.
Léky fungují tak, že v těle potlačují enzym nazývaný cyklooxygenáza 2, který vyvolává zánět. Problém spočívá v tom, že léky také potlačují cyklooxygenázu 1, ta nám však prospívá. Má ochranné účinky na výstelku žaludku a střev. Protože je inhibice COX-1 spojena s podrážděním gastrointestinálního traktu, bylo by skvělé, kdybychom nějak mohli potlačit jen ten zánětlivý enzym. Pak bychom získali ten nejlepší účinek, a přesně to právě zázvor dokáže. Zde vidíte účinek dvou zázvorových sloučenin na cyklooxygenázu 1 (to je ta prospěšná). Zázvor s ní nic nedělá, zato zánětlivou cyklooxygenázu 2 potlačuje.
Dobře, ale co ta bolest svalů? Nedá se použít akutně. Nestačí ho užít stejně jako lék. Pokud dáte lidem čajovou lžičku zázvoru před intenzivní jízdou na kole, žádný rozdíl v bolesti svalů nohou během 30 minut nenastal. Zázvor však dokáže zmírnit rozvoj svalové bolesti na denní bázi. Vypadá to, že pětidenní užívání zázvoru urychluje návrat k maximální silové kondici po posilování s těžkými vahami. Pokud dáte všechny ty studie dohromady, zjistíte, že 1 dávka zázvoru zřejmě nepomůže. Nicméně užívání 1-2 lžiček po několik dní nebo týdnů, například přisypáním do dýňového smoothie, můžete snížit bolestivost svalů a urychlit proces zotavení svalů.
Je čerstvý zázvor vhodnější než prášek? Možná ne. V zázvoru je spousta sloučenin s poněkud jednotvárnými jmény, například: gingeroly, gingerdioly a gingerdiony. Nejúčinnější složkou však může být sloučenina nazvaná shogaol. Je zajímavé, že sušený zázvor této látky obsahuje více než čerstvý. Tato informace ospravedlňuje léčebné použití práškového zázvoru pro potíže způsobené oxidativním stresem a zánětem. Proč tedy rovnou nepoužít extrahovaný shogaol v pilulce? Každá z aktivních složek zázvoru individuálně snižuje zánět, některé více než jiné, ale celý zázvor je více než jen součtem jeho složek.
Koncentraci shogaolu však můžeme zvýšit právě usušením zázvoru. Je totiž hlavním produktem dehydratace gingerolu; vzniká, když se zázvor usuší. Zahřátím zázvoru můžeme koncentraci shogaolu zvýšit ještě více. Mohl by tedy zahřátý zázvor proti bolesti fungovat lépe než syrový? To nemůžeme vědět, dokud to neotestujeme. Studie zkoumala účinky 11denního užívání 1 čajové lžičky syrového zázvoru a zázvoru, který byl 3 hodiny povařen. Studie byla zaměřena na bolest svalů. K výraznému snížení bolesti svalů den po zvedání těžkých vah došlo v obou skupinách – účinkoval syrový i vařený zázvor. V každém případě denní konzumace syrového i tepelně upraveného sušeného zázvoru může vést ke střednímu až výraznému snížení bolesti svalů způsobené poškozením svalových vláken cvičením.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Wilson PB. Ginger (Zingiber officinale) as an Analgesic and Ergogenic Aid in Sport: A Systemic Review. J Strength Cond Res. 2015;29(10):2980-95.
- Warden SJ. Prophylactic use of NSAIDs by athletes: a risk/benefit assessment. Phys Sportsmed. 2010;38(1):132-8.
- Küster M, Renner B, Oppel P, Niederweis U, Brune K. Consumption of analgesics before a marathon and the incidence of cardiovascular, gastrointestinal and renal problems: a cohort study. BMJ Open. 2013;3(4)
- Lakhan SE, Ford CT, Tepper D. Zingiberaceae extracts for pain: a systematic review and meta-analysis. Nutr J. 2015;14:50.
- Van breemen RB, Tao Y, Li W. Cyclooxygenase-2 inhibitors in ginger (Zingiber officinale). Fitoterapia. 2011;82(1):38-43.
- Black CD, Oconnor PJ. Acute effects of dietary ginger on quadriceps muscle pain during moderate-intensity cycling exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2008;18(6):653-64.
- Feucht CL, Patel DR. Analgesics and anti-inflammatory medications in sports: use and abuse. Pediatr Clin North Am. 2010;57(3):751-74.
- Warner DC, Schnepf G, Barrett MS, Dian D, Swigonski NL. Prevalence, attitudes, and behaviors related to the use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) in student athletes. J Adolesc Health. 2002;30(3):150-3.
- Holmes N, Cronholm PF, Duffy AJ, Webner D. Nonsteroidal anti-inflammatory drug use in collegiate football players. Clin J Sport Med. 2013;23(4):283-6.
- Black CD, O'connor PJ. Acute effects of dietary ginger on muscle pain induced by eccentric exercise. Phytother Res. 2010;24(11):1620-6.
- Matsumura MD, Zavorsky GS, Smoliga JM. The Effects of Pre-Exercise Ginger Supplementation on Muscle Damage and Delayed Onset Muscle Soreness. Phytother Res. 2015;29(6):887-93.
- Dugasani S, Pichika MR, Nadarajah VD, Balijepalli MK, Tandra S, Korlakunta JN. Comparative antioxidant and anti-inflammatory effects of [6]-gingerol, [8]-gingerol, [10]-gingerol and [6]-shogaol. J Ethnopharmacol. 2010;127(2):515-20.
- Lantz RC, Chen GJ, Sarihan M, Sólyom AM, Jolad SD, Timmermann BN. The effect of extracts from ginger rhizome on inflammatory mediator production. Phytomedicine. 2007;14(2-3):123-8.
- Jolad SD, Lantz RC, Chen GJ, Bates RB, Timmermann BN. Commercially processed dry ginger (Zingiber officinale): composition and effects on LPS-stimulated PGE2 production. Phytochemistry. 2005;66(13):1614-35.
- Black CD, Herring MP, Hurley DJ, O'connor PJ. Ginger (Zingiber officinale) reduces muscle pain caused by eccentric exercise. J Pain. 2010;11(9):894-903.
- Bohlooli S, Barmaki S, Khoshkhahesh F, Nakhostin-roohi B. The effect of spinach supplementation on exercise-induced oxidative stress. J Sports Med Phys Fitness. 2015;55(6):609-14.
Image credit: Harvey Gibson via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.