Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší doplněk stravy proti aftám
Vitamín C, kurkuma, beta-glukanová vláknina a vitamín B12 byly otestovány proti vracejícím se aftům.
Afty dokáží být bolestivou a opakující se formou zánětlivého procesu na sliznici dutiny ústní. Podobně jako u dalších chronických zánětlivých problémů hraje i zde svou roli poškození DNA v důsledku oxidativního stresu způsobeného volnými radikály. Normálně je tvorba volných radikálů vyvážena antioxidanty. Nicméně pokud je koncentrace volných radikálů příliš vysoká a naše antioxidační enzymy a antioxidanty, které získáváme ze stravy, nedokážou dostatečně kompenzovat tyto radikály, ručičky vah se posunou ve prospěch oxidace. To může v našem těle vést k oxidativnímu poškození. Dobře, takže lidé trpící na vracející se afty mají nižší hladiny antioxidantů, více oxidace v těle a více poškození DNA? Ano, ano, a ještě jednou ano. Mají více prooxidantů a tedy více oxidačního stresu v krvi. Hladina antioxidantů je nižší a rozsah poškození DNA vyšší. Naznačuje nám to, že by možná mohly antioxidanty s tímto pomoci. Jestli to je skutečně tak, to se potvrdí jedině testováním.
Šestnáct chlapců a dívek ve věku 12 let s opakujícími se afty dostávalo obrovské dávky vitamínu C – celé 2 gramy denně. Toto množství je považováno za přípustnou horní denní hranici pro dospělé. Pak účinkuje projímavě. U dvanáctiletých dětí může být touto hranicí již 1 200 mg. Jde nám však o výsledek poměru rizika a přínosů. Jak si tedy pacienti vedli? U 15 z 16 dětí došlo ke snížení výskytu aftů nejméně o polovinu. Během tří měsíců před zahájením léčby vitamínem C mívali průměrně 4 afty. Během tří měsíců užívání vitamínu C se dostali průměrně na pouhou 1 aftu. Poté výzkumníci zkusili podávání vitamínu C na další tři měsíce přerušit. Afty se začaly vracet. Výzkumníci tedy znovu nasadili vitamín C a afty opět ustoupily.
Co takhle nanášet antioxidanty přímo na postižené místo? Co třeba kurkumový gel obsahující 2 % kurkuminu, žlutého barviva v koření zvané kurkuma? Pacienti si afty potírali gelem dvakrát denně a zdálo se, že gel výrazně snížil intenzitu bolesti i velikost vřídků – ve srovnání s placebem. Placebo gel neobsahoval žádnou účinnou složku. Bylo by však hezké vidět srovnání s nějakou jinou účinnou léčbou a také pokus provedený nezávislou skupinou výzkumníků, ne takovou, která je financovaná výrobcem kurkuminového gelu. A tady to je. Randomizovaná klinická studie: neznačkový 2% kurkuminový gel proti steroidnímu gelu na předpis. Kurkumin fungoval stejně. Máme tedy silné důkazy, že může být použit jako účinná a bezpečnější alternativa ke steroidům při léčbě vracejících se aftů.
Pokud si však vzpomínáte, místně nanášený med dokáže porazit některé steroidy pro léčbu aftů. Pomáhá lépe s jejich hojením a se snížením bolestivosti než steroid. Takže pokud se chystáte používat něco na afty místně, med se zdá být nejlepší volbou. Co když však chcete něco jednoduše k polknutí, ale něco, co nezpůsobí průjem?
Třicet jedna pacientů s afty bylo rozděleno do dvou skupin. Dostávali každý den buď 20 mg vlákniny beta-glukan z kvasnic nebo jen placebo. Toto množství beta-glukanu odpovídá tomu, jaké najdete v osmině čajové lžičky pivovarských kvasnic nebo lahůdkového droždí. Ve skupině s placebem nenastala žádná velká změna. Ve skupině užívající droždí naopak závažnost aft poklesla skoro na polovinu. Je to tedy další možnost k vyzkoušení.
Pokud je to záležitost antioxidantů, nemohlo by pomoci jednoduše se stravovat rostlinnou stravou, jíst dostatek ovoce a zeleniny a tak afty vyléčit? To ještě nikdy nebylo testováno. Rostlinná strava však může situaci i zhoršit. To tehdy, když si neobstaráme pravidelný a spolehlivý zdroj vitamínu B12 prostřednictvím doplňků nebo obohacených potravin. Například tato 30letá žena, se čtyři roky se vracejícími afty, jedla velmi málo živočišných výrobků a vitamín B12 nedoplňovala, takže jej měla nedostatek. Začala pociťovat slabost, únavu, otupělost a mravenčení. Lékaři tedy okamžitě začali s podáváním B12. Příznaky z nedostatku B12 se naštěstí zlepšily. Stejně tak se zlepšily i jej afty. Došlo k rychlému a celkovému vyléčení vřídků. Stačilo několik týdnů doplňování B12 a několikaleté utrpení bylo pryč.
Skutečnost, že nedostatek vitamínu B12 může vést k tvorbě aftů, je známá od 70. let. Bylo tedy doporučeno při setkání s pacientem s opakujícími se afty zvážit možnost, že má nedostatek vitamínu B12. Ve skutečnosti k aftám může vést nedostatek celé řady různých živin. Porovnáte-li výsledky laboratorních testů lidí s opakujícími se afty a lidí bez nich, více než polovina lidí trpících afty měla nedostatek látek důležitých pro tvorbu krve. U lidí bez aftů se tento nedostatek týkal zhruba jen každého z deseti. Kromě nedostatku B12 jde tedy i o nedostatek železa a folátu. Dostali tedy doplňky se živinami a jejich afty se zlepšily. Největšího zlepšení bylo dosaženo u těch pacientů, kteří neměli afty v rodině.
Takže teď už víte, jak doplňky stravy s minerály a vitamíny mohou pomoci lidem, kteří jich mají nedostatek. Pomohlo by však doplňování B12 i u lidí, kteří netrpí nedostatkem? Zřejmě ano. Jak říká nadpis, kyanokobalamin, tedy nejběžnější forma B12 z doplňků, může být přínosem při léčbě vracejících se aftů – i když jsou hladiny vitamínu B12 normální. Výzkumníci vybrali skupinu 72 pacientů, kterým se často tvořily afty a podávali jim vitamín B12 – bez ohledu na to, jakou měli jeho hladinu. U 96 % pacientů došlo ke zlepšení. Afty se zlepšily jak u lidí s nedostatkem B12, tak u lidí s běžnými hladinami B12. Nebyla však žádná kontrolní skupina. Nevíme tedy, jestli by k tomu došlo i bez zásahu. Pacienti navíc dostávali B12 injekčně, což může mít ještě větší účinek než pilulky, obzvláště u něčeho jako je B12, protože barva tohoto vitamínu v injekční stříkačce je rubínově červená. Až do nedávna nebyla provedena žádná randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie B12 a aftů. Nyní ji však máme.
Tisíc mikrogramů B12 podávané pod jazyk každý den po dobu šesti měsíců. Trvalo to sice pět měsíců, ale nakonec se doba trvání vřídků i jejich počet a bolestivost znatelně zlepšily. Došlo k tomu bez ohledu na počáteční hodnoty B12 v krvi. Ať už tedy člověk měl nedostatek B12 nebo ne, jeho doplňování mu zjevně pomohlo. Na konci studie bylo ve skupině léčené B12 zjevně vyléčeno dvakrát více lidí než v placebo skupině.
Doplňky s vitamínem B12 tedy představují jednoduché, levné, bezpečné a účinné řešení aftů. Trvalo to však zjevně několik měsíců, než se výsledky projevily. Když však nanášíte B12 přímo na afty, jak ukázala tato randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie podávání masti s obsahem B12, aplikované přímo na afty, můžete dosáhnout alespoň významného snížení bolesti. Bolestivost byla během dvou dnů v porovnání s placebem menší. Ani tady nezáleželo na tom, jestli měl pacient vit. B12 dostatek nebo nedostatek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Edgar NR, Saleh D, Miller RA. Recurrent aphthous stomatitis. J Clin Aesthet Dermatol. 2017;10(3):26-36.
- El-haddad SA, Asiri FY, Al-qahtani HH, Al-Ghmlas AS. Efficacy of honey in comparison to topical corticosteroid for treatment of recurrent minor aphthous ulceration: a randomized, blind, controlled, parallel, double-center clinical trial. Quintessence Int. 2014;45(8):691-701.
- Tugrul S, Koçyiğit A, Doğan R, et al. Total antioxidant status and oxidative stress in recurrent aphthous stomatitis. Int J Dermatol. 2016;55(3):e130-5.
- Yasui K, Kurata T, Yashiro M, Tsuge M, Ohtsuki S, Morishima T. The effect of ascorbate on minor recurrent aphthous stomatitis. Acta Paediatr. 2010;99(3):442-5.
- Koray M, Ak G, Kürklü E, et al. The effect of beta-glucan on recurrent aphthous stomatitis. J Altern Complement Med. 2009;15(2):111-2.
- Manifar S, Obwaller A, Gharehgozloo A, Kordi BS, Akhondzadeh S. Curcumin Gel in the Treatment of Minor Aphthous Ulcer: a Randomized, Placebo- Controlled Trial. Journal of Medicinal Plants. 2012;11(41):40-45.
- Deshmukh RA, Bagewadi AS. Comparison of effectiveness of curcumin with triamcinolone acetonide in the gel form in treatment of minor recurrent aphthous stomatitis: A randomized clinical trial. Int J Pharm Investig. 2014;4(3):138-41.
- Walker JE. Aphthous ulceration and vitamin B12 deficiency. Br J Oral Surg. 1973;11(2):165-70.
- Weusten BL, Van de wiel A. Aphthous ulcers and vitamin B12 deficiency. Neth J Med. 1998;53(4):172-175.
- Volkov I, Rudoy I, Abu-rabia U, Masalha T, Masalha R. Case report: Recurrent aphthous stomatitis responds to vitamin B12 treatment. Can Fam Physician. 2005;51:844-845.
- Compilato D, Carroccio A, Calvino F, Di fede G, Campisi G. Haematological deficiencies in patients with recurrent aphthosis. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2010;24(6):667-673.
- Liu HL, Chiu SC. The Effectiveness of Vitamin B12 for Relieving Pain in Aphthous Ulcers: A Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Trial. Pain Manag Nurs. 2015;16(3):182-7.
- Volkov I, Rudoy I, Freud T, et al. Effectiveness of vitamin B12 in treating recurrent aphthous stomatitis: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Am Board Fam Med. 2009;22(1):9-16.
- Gulcan E, Toker S, Hatipoğlu H, Gulcan A, Toker A. Cyanocobalamin may be beneficial in the treatment of recurrent aphthous ulcers even when vitamin B12 levels are normal. Am J Med Sci. 2008;336(5):379-82.
Image credit: Bicanski via Pixnio. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.