Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přinášejí energetické nápoje nějaký užitek?
Účinky energetických nápojů Red Bull a Monster na funkci tepen a sportovní výkon.
Vzhledem k celosvětové oblíbenosti jsou energetické nápoje multimiliardovým průmyslem, a proto je nezbytné, abychom zjistili, jestli nemají nějaké škodlivé účinky. V současné době je na trhu více než 500 různých energetických nápojů. Nejoblíbenějším a nejvíce prozkoumaným je Red Bull. Zjistilo se, že jediná plechovka Red Bullu dokáže zvýšit krevní tlak o 3 nebo 4 mm Hg. během 90 minut od vypití. A co ostatní energetické nápoje? Studie ukazují, že krevní tlak zvyšovaly podobně, v průměru o 3 nebo 4 mm Hg Dobře, ale jen 3-4 mm Hg?
Je to snad moc? Dvacetiprocentní zvýšení rizika úmrtí na mrtvici je opravdu dost. Stejně tak dvanáctiprocentní zvýšení rizika úmrtí na srdeční infarkt. To však platí v případě, že je váš běžný každodenní krevní tlak zvýšený. Pokud chcete zjistit, jestli Red Bull zvýší i každodenní průměrný krevní tlak, musíte to otestovat. Je nutno provést porovnání mezi účinky energetického nápoje a samotného kofeinu na krevní tlak v průběhu celého dne.
FDA stanovil limit pro kofein v limonádách, ale výrobci energetických nápojů se tomu umějí vyhnout. Svůj bublinkový a slazený nápoj neoznačují jako limonádu, nazývají ho „přírodním doplňkem stravy.“ Nicméně Red Bull neobsahuje o nic více kofeinu než šálek kávy. Otázkou je, jaké účinky na zdraví mají všechny ty další složky přidávané do energetického nápoje. Výzkumníci proto lidem dávali buď 4 malé plechovky Red Bullu, nebo 4 šálky kávy, které obsahovaly stejné množství kofeinu. Poté celý den měřili jejich krevní tlak. Stejné množství kofeinu, přesto energetický nápoj zvedl průměrný krevní tlak asi o 5 mm Hg výše než káva. Možná tedy taurin, nebo nějaká jiná složka obsažená v energetických nápojích, stojí za jejich škodlivostí?
Energetické nápoje mohou také zhoršit funkci tepen. Jedna velká plechovka nápoje Monster Energy způsobila výrazný pokles schopnosti tepen normálně se uvolňovat. Stačilo 90 minut. Největší riziko však je, že změní obraz EKG, což značí zvýšení rizika, že naše srdce začne bít v nesprávném a smrtelném rytmu. Skutečně existují případy mladých lidí, kteří utrpěli srdeční zástavu po vypití asi sedmi nebo osmi plechovek energetického nápoje v řadě. Některým stačily jen tři plechovky, někteří lidé jsou zkrátka náchylnější. Ano, existuje řada případových zpráv, které upozorňují na několik možných nepříznivých účinků na srdce a oběhovou soustavu v případě pití vysoce energetických nápojů, dokonce i v běžné populaci. U některých lidí je informovanost o rizicích ještě důležitější, například u rodin s prodělaným úmrtím na srdeční příhodu nebo ztrátami vědomí (synkopou). Energetické nápoje mohou totiž odhalit potenciálně život ohrožující genetické poruchy, jako je syndrom LQTS, syndrom dlouhého intervalu QT, který se vyskytuje přibližně u 1 z 2 000 lidí.
Ano, existují problémy s bezpečností, nejsou však převáženy přínosy? Naneštěstí existuje málo důkazů na podporu jakýchkoli příznivých účinků. A co u sportovců? Právě na sportovce byly energetické nápoje původně cílené. A marketing skutečně zafungoval krásně; údajně je pije 80 % sportovců na vysokých školách. Pomáhají jim tedy? To se nedozvíme, dokud to neotestujeme. A jak můžete vidět už z názvu, vypití energetického nápoje před sportem evidentně nijak nezlepšilo vytrvalost. A co hůř, zjevně zvýšilo zánět v těle. Čtyřicetikilometrový simulovaný silniční závod. Žádné ergogenní účinky se nedostavily. Red Bull neprokázal o nic lepší vliv na zlepšení sportovního výkonu než obyčejná voda s cukrem a kofeinem. Kromě toho získané údaje ukazují, že Red Bull vyvolal větší zánětlivou odezvu než voda s cukrem a kofeinem nebo placebo.
Nejen, že neexistuje důkaz o zlepšení při vytrvalostním sportu, ale ani při posilování. A ti, kteří doufají, že energetické nápoje jim pomohou zrychlit metabolismus, a tím pádem i zhubnout, mohou být zklamáni, jakmile zjistí, že stejné stimulační účinky jim přinese i samotný kofein. Nebo možná nebudou zklamaní; černá káva nebo čaj jsou mnohem levnější.
Není divu, že se sportovní výkon nijak nezlepšil. Na rozdíl od zeleniny bohaté na dusičnany energetické nápoje nezlepší využití kyslíku nebo naše vnímání námahy při výkonu. Co se jim naopak dobře daří, je zvyšovat klidový krevní tlak. Dělají tedy přesný opak toho, co umí například řepa a listová zelenina. Tato zelenina nejen zlepší sportovní výkon, ale současně i sníží krevní tlak. Energetické nápoje zřejmě nemají žádný terapeutický přínos.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Thorlton J, Colby DA, Devine P. Proposed actions for the US Food and Drug Administration to implement to minimize adverse effects associated with energy drink consumption. Am J Public Health. 2014;104(7):1175-80.
- Manchester J, Eshel I, Marion DW. The Benefits and Risks of Energy Drinks in Young Adults and Military Service Members. Mil Med. 2017;182(7):e1726-e1733.
- Grasser EK, Yepuri G, Dulloo AG, Montani JP. Cardio- and cerebrovascular responses to the energy drink Red Bull in young adults: a randomized cross-over study. Eur J Nutr. 2014;53(7):1561-71.
- Fletcher EA, Lacey CS, Aaron M, Kolasa M, Occiano A, Shah SA. Randomized Controlled Trial of High-Volume Energy Drink Versus Caffeine Consumption on ECG and Hemodynamic Parameters. J Am Heart Assoc. 2017;6(5).
- Shah SA, Chu BW, Lacey CS, Riddock IC, Lee M, Dargush AE. Impact of Acute Energy Drink Consumption on Blood Pressure Parameters: A Meta-analysis. Ann Pharmacother. 2016;50(10):808-15.
- Franks AM, Schmidt JM, Mccain KR, Fraer M. Comparison of the effects of energy drink versus caffeine supplementation on indices of 24-hour ambulatory blood pressure. Ann Pharmacother. 2012;46(2):192-9.
- Grasser EK, Miles-chan JL, Charrière N, Loonam CR, Dulloo AG, Montani JP. Energy Drinks and Their Impact on the Cardiovascular System: Potential Mechanisms. Adv Nutr. 2016;7(5):950-60.
- Enriquez A, Frankel DS. Arrhythmogenic effects of energy drinks. J Cardiovasc Electrophysiol. 2017;28(6):711-717.
- Gray B, Das k J, Semsarian C. Consumption of energy drinks: a new provocation test for primary arrhythmogenic diseases?. Int J Cardiol. 2012;159(1):77-8.
- Schwartz PJ, Dagradi F. Red Bull®: Red flag or red herring?. Int J Cardiol. 2017;231:179-180.
- Higgins JP, Yang B, Herrin NE, et al. Consumption of energy beverage is associated with attenuation of arterial endothelial flow-mediated dilatation. World J Cardiol. 2017;9(2):162-166.
- Berger AJ, Alford K. Cardiac arrest in a young man following excess consumption of caffeinated "energy drinks". Med J Aust. 2009;190(1):41-3.
- Seifert SM, Schaechter JL, Hershorin ER, Lipshultz SE. Health effects of energy drinks on children, adolescents, and young adults. Pediatrics. 2011;127(3):511-28.
- Clauson KA, Shields KM, Mcqueen CE, Persad N. Safety issues associated with commercially available energy drinks. J Am Pharm Assoc (2003). 2008;48(3):e55-63.
- Phillips MD, Rola KS, Christensen KV, Ross JW, Mitchell JB. Preexercise energy drink consumption does not improve endurance cycling performance but increases lactate, monocyte, and interleukin-6 response. J Strength Cond Res. 2014;28(5):1443-53.
- Eckerson JM, Bull AJ, Baechle TR, et al. Acute ingestion of sugar-free red bull energy drink has no effect on upper body strength and muscular endurance in resistance trained men. J Strength Cond Res. 2013;27(8):2248-54.
- Hoyte CO, Albert D, Heard KJ. The use of energy drinks, dietary supplements, and prescription medications by United States college students to enhance athletic performance. J Community Health. 2013;38(3):575-80.
- Miles-chan JL, Charrière N, Grasser EK, Montani JP, Dulloo AG. The thermic effect of sugar-free Red Bull: do the non-caffeine bioactive ingredients in energy drinks play a role?. Obesity (Silver Spring). 2015;23(1):16-9.
- Peveler WW, Sanders GJ, Marczinski CA, Holmer B. Effects of Energy Drinks on Economy and Cardiovascular Measures. J Strength Cond Res. 2017;31(4):882-887.
Image credit: Alexas_Fotos via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.