Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Benzoylperoxid vs. tea tree olej v léčbě akné
Srovnávací test 5% gelu s tea tree olejem a nejběžnějšího volně prodejného léku na akné.
Akné zůstává jedním z nejčastějších zdravotních problémů sužujících lidstvo. Pokud provedete průzkum na internetu, zjistíte, že čajovníkový olej se zdá být druhou nejčastěji používanou místní léčbou akné. Na prvním místě je benzoylperoxid. Přestože je tzv. crowdsourcing „novou výzkumnou metodou pro hodnocení léčby akné,“ než se nadchnete pro možnosti přinášené „moudrostí davů,“ měli byste vědět, že na internetu kolují i věci, jako je třeba toto: Nanášení moči na obličej jako domácí léčba akné.
Zastánci močové terapie odkazují na historické užívání moči v léčbě jako na důkaz o jejím léčebném potenciálu u systémových onemocnění. Zřejmě zapomínají na všechny ty hrozivé kostlivce, jež má lékařství ve skříni. I když si jen těžko můžeme představit, že by něco, co tělo záměrně vyloučilo, mohlo nějak zlepšit naše zdraví, tak co pak Premarin? Autor prosazující nanášení moči na obličej jakožto nejlepší důvod pro obhajobu uvedl, že ženy koneckonců polykají pilulky vyrobené z moči březích klisen. Této logice opravdu nerozumím.
Samozřejmě existují i léky určené k léčbě akné. Léky jsou tu vždycky, nicméně s léky jdou ruku v ruce také vedlejší účinky. Antibiotika, které potlačují bakterie způsobující akné, patří mezi standardní léčebné prostředky proti akné. Nicméně se nyní stávají stále méně účinnými kvůli vzniku kmenů rezistentních vůči antibiotikům. Výskyt rezistentních kmenů bakterií evidentně prudce vzrostl, takže samotná antibiotika již nejsou pro léčbu akné doporučována. V případě jejich použití se doporučuje přehodnocení léčby každých 6-8 týdnů.
Zdá se, že bakterie v Petriho misce jsou citlivé na čajovníkový olej. Nicméně tyto studie byly prováděny s volně plovoucími bakteriemi, bakterie v pupínkách si však vytvářejí vlastní biofilm, který jejich vyhlazení znesnadňuje. Bakterie si vytvářejí lepkavou hmotu, která ucpe folikul. Studie v Petriho misce tedy nejsou moc vypovídající.
I kdyby ale tea tree olej nedokázal zabíjet bakterie, alespoň má prokázané protizánětlivé účinky na kůži. Když třeba podráždíte lidem kůži alergenem a pak se ji pokoušíte uklidnit, čajovníkový olej si vede dost dobře. Porovnáván byl přitom s volně prodejnou mastí nebo středně silným steroidním krémem na předpis. Olej z čajovníku tedy může teoreticky pomoci s léčbou akné buďto díky antibakteriálním nebo díky protizánětlivým vlastnostem. Skutečnost se ukáže jedině testováním.
Gel s dvacetiprocentním obsahem tea tree oleje nanášený dvakrát denně dokázal značně snížit množství lézí akné. Po jednom měsíci, dvou a třech. Z 24 pupínku bylo rázem 11. Vědci dospěli k závěru, že studie ukázala schopnost esenciálního oleje z tea tree výrazně zmírnit lehké až středně závažné akné. Kdo z vás však ví, v čem studie selhala?
Správně, neměla kontrolní skupinu. Jak můžeme vědět, že by se pupínky bez léčby nezahojily ještě rychleji? V tomto systematickém přehledu randomizovaných klinických studií čajovníkového oleje bylo nejpozoruhodnějším objevem, že žádný takový výzkum neexistoval. Vzhledem k rozšířenému používání tea tree oleje je to jednak zklamání, ale zároveň jde o důležitou informaci. Nakonec ale vznikla randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie. Předmětem bylo nanášení 5% gelu s tea tree olejem na pokožku s lehkým až středně závažným akné.
Po šesti týdnech ve skupině s tea tree došlo k 40% poklesu tzv. bílých a černých teček. O 40 % poklesl výskyt zarudlých a měkkých pupínků, o 47 % pak počet pupínků s hnisem. V kontrolní skupině došlo k relativně malé změně. Celkově vzato, z hlediska snížení počtu lézí byl gel s tea tree 3,5x účinnější než placebo. Nanášení bylo tedy 3,5 x účinnější než nic. Nicméně většina dospívajících s pupínky něco dělá. Jak dopadne tea tree olej ve srovnání s typickým léčivem – benzoylperoxidem? Právě teď to zjistíme!
Benzoylperoxid je zdaleka nejužívanějším lékem proti akné, navzdory jeho vedlejším účinkům. Pokožka po něm může být podrážděná, zarudlá a suchá, může pálit, štípat a loupat se. Nicméně alternativa v podobě léku na předpis, kterou představuje dlouhodobé místní nebo vnitřní užívání antibiotik, není vhodná kvůli vzniku a šíření bakteriálních kmenů odolných vůči antibiotikům. V důsledku toho se pozornost zaměřila na jiné výrobky, například tea tree olej.
Benzoylperoxid ve studii způsobil více nežádoucích účinků – suchost, svědění, štípání, zarudnutí, pálení, ale také fungoval o dost lépe. Benzoylperoxid snížil množství zanícených pupínků během tří měsíců o tři čtvrtiny, zatímco tea tree olej jenom o polovinu. Novější studie však shledala přípravky o něco srovnatelnějšími.
Když dáme výsledky ze všech studií dohromady, tea tree olej poráží nejen placebo, ale blíží se svou účinnosti běžnějším metodám, například benzoylperoxidu nebo místně podávaným antibiotikům. To nám naznačuje, že tea tree olej může být vhodnou volbou pro léčbu lehkého až středně závažného akné.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Armstrong AW, Cheeney S, Wu J, Harskamp CT, Schupp CW. Harnessing the power of crowds: crowdsourcing as a novel research method for evaluation of acne treatments. Am J Clin Dermatol. 2012;13(6):405-16.
- Totri CR, Matiz C, Krakowski AC. Kids These Days: Urine as a Home Remedy for Acne Vulgaris?. J Clin Aesthet Dermatol. 2015;8(10):47-8.
- Kumar A, Baboota S, Agarwal S, Ali J, Ahuja A. Treatment of acne with special emphasis on herbal remedies. Expert Review of Dermatology. 2008;3:111-122.
- Bagherani N, Smoller BR. Role of tea tree oil in treatment of acne. Dermatol Ther. 2015;28(6):404.
- Wallengren J. Tea tree oil attenuates experimental contact dermatitis. Arch Dermatol Res. 2011;303(5):333-8.
- Burkhart CG, Burkhart CN. Expanding the microcomedone theory and acne therapeutics: Propionibacterium acnes biofilm produces biological glue that holds corneocytes together to form plug. J Am Acad Dermatol. 2007;57(4):722-4.
- Carson CF, Riley TV. Susceptibility of Propionibacterium acnes to the essential oil of Melaleuca alternifolia. Letters in Applied Microbiology. 1994;19:24-25.
- Enshaieh S, Jooya A, Siadat AH, Iraji F. The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2007;73(1):22-5.
- Despuig E, Domingo P, Feliciano K, et al. A comparative study of the effectiveness of tea tree oil and benzoyl peroxide in the treatment of acne vulgaris among Filipino teenagers and adults in Metro Manila. UERM Health Sciences Journal. 2016; 5(1):20-24.
- Malhi HK, Tu J, Riley TV, Kumarasinghe SP, Hammer KA. Tea tree oil gel for mild to moderate acne; a 12 week uncontrolled, open-label phase II pilot study. Australas J Dermatol. 2017;58(3):205-210.
- Ernst E, Huntley A. Tea tree oil: a systematic review of randomized clinical trials. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2000;7(1):17-20.
- Andriessen A, Lynde CW. Antibiotic resistance: shifting the paradigm in topical acne treatment. J Drugs Dermatol. 2014;13(11):1358-64.
- Bowe WP, Shalita AR. Effective over-the-counter acne treatments. Semin Cutan Med Surg. 2008;27(3):170-6.
- Hammer KA. Treatment of acne with tea tree oil (melaleuca) products: a review of efficacy, tolerability and potential modes of action. Int J Antimicrob Agents. 2015;45(2):106-10.
- Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RS. A comparative study of tea-tree oil versus benzoyl peroxide in the treatment of acne. Med J Aust. 1990;153(8):455-8.
Image credit: amy_lv via Adobe Stock images. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.