Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Cholesterol ze stravy a rakovina
Vztah mezi konzumací vajec a dalších potravin bohatých na cholesterol a rakovinou tlustého střeva, prsu, endometria, slinivky břišní a krku.
V roce 1969 byla provedena korelační analýza panem dr. Gregorem (nejsme příbuzní, navíc je tam písmenko jinak), který našel tuto poměrně úzkou souvztažnost mezi příjmem živočišných bílkovin v různých zemích a úmrtností na rakovinu střev. V sedmdesátých letech byl tento vztah rozšířen také na rakovinu prsu. Obviněn byl také živočišný tuk, nicméně živočišný tuk i bílkoviny se nacházejí ve stejných potravinách, společně s cholesterolem. „Existuje významná souvztažnost mezi vysokou konzumací potravin obsahujících cholesterol a celosvětovým rozložením případů rakoviny tlustého střeva.“ Velmi patrný vztah zůstává zřejmá dokonce i po zohlednění dalších prvků stravování, jakými jsou příjem živočišného tuku nebo vlákniny. Podporuje to možnost, že je mezi příjmem cholesterolu a rakovinou tlustého střeva příčinný vztah.
Je cholesterol ze stravy v případě rakoviny tlustého střeva u lidí kokarcinogenní látkou? Pojďme to zjistit tak, že nakrmíme potkany. Vstříkneme potkanům do těla karcinogen a ti z nich, kteří přijímají ze stravy cholesterol, dostanou nádory v polovičním čase a všichni zahynou. Většina potkanů ze skupiny bez cholesterolu naopak přežije. Ovšem „význam poznatků z pokusů na zvířatech je pro lidi diskutabilní.“ Jak by vůbec měla fungovat ta spojitost mezi cholesterolem a rakovinou?
My nemusíme konzumovat žádný cholesterol, jelikož si naše těla potřebné množství vyrobí. Pokud nějaký cholesterol přijímáme ze stravy, existuje hranice, kolik jej tělo dokáže vstřebat. Co se tedy stane s tím zbytkem? Putuje do našeho tlustého střeva. Buňky naší střevní výstelky, tedy tam, kde vzniká rakovina tlustého střeva, jsou neustále vystavovány cholesterolu z naší stolice. Pokud vznikne rakovinný nebo prekancerózní polyp, je možné, že všechen ten nadbytečný cholesterol následně urychlí jeho růst? Množství cholesterolu, které jíme, by mohlo „být faktorem určujícím míru rozvoje, růstu nebo šíření takového nádoru.“ V 70. letech to všechno byly jen spekulace, nicméně vědci si byli vědomi toho, že pokud by to byla pravda, pak by šlo o dobrou zprávu. Strava s nízkým obsahem cholesterolu, tedy s minimem masa, mléčných výrobků, vajec a nezdravých jídel, což jsou jediné věci, které skutečně obsahují cholesterol, by byla proveditelným, levným a bezpečným způsobem, jak pomoci předcházet rakovině tlustého střeva nebo ji léčit. Jak to vidíme o 40 let později?
Vztah mezi nemocností a příjmem cholesterolu u jednotlivých států není schopen dokázat více, než jen inspirovat vědce k provedení studií, jako je tato. „Největší dosud provedená, celostátní, populační, případová a kontrolovaná studie k posouzení souvislosti mezi příjmem cholesterolu a několika typy rakoviny.“ Vědci zjistili, že příjem cholesterolu ze stravy byl spojen se zvýšeným rizikem rakoviny žaludku, tlustého střeva, konečníku, slinivky břišní, plic, prsu, ledvin, močového měchýře a kostní dřeně – non-Hodgkinova lymfomu. Na druhou stranu „strava s nízkým obsahem cholesterolu může hrát roli v prevenci několika rakovin.“ Co to pro nás z hlediska potravin znamená? Omezit maso, mléčné výrobky a vejce, jelikož tyto výrobky mohou zvýšit riziko rakoviny. Mají tu sice překlep a mluví o příjmu „deníků,“ čímž byste si mohli přivodit řezné rány způsobené papírem; na druhou stranu, papír má hodně vlákniny!
„Na závěry této studie by mělo být v zásadě nahlíženo jako na znamení, že strava bohatá na maso, mléčné výrobky a vejce je nepříznivým ukazatelem zvýšeného rizika několika běžných typů rakoviny.“ Dvě rakoviny, kterými se nezabývali, jsou rakovina děložní sliznice a rakovina hrdla. Když dali všechny studie na téma konzumace cholesterolu a rizika rakoviny děložní sliznice dohromady, vědci zjistili vztah mezi dávkou a rizikem. To znamená, že vyšší konzumace cholesterolu byla spojena s větším výskytem rakoviny, a to o 6 % za každých 100 mg cholesterolu navíc. Každodenní konzumace vaječné omelety by tak mohla zvýšit riziko této rakovina asi o 20 %. Možná je to proto, že ten nadbytečný cholesterol je přeměněn na estrogen. Nebo je to jen tím, že dochází k větší zátěži oxidačním stresem, který vzniká kvůli zvýšeným hladinám oxidovaného cholesterolu? Mám řadu videí o Alzheimerově chorobě, ve kterých se tímto zabývám.
Vypadá to, že podobný vztah mezi dávkou a rizikem platí také pro rakovinu pankreatu, jednu z nejsmrtelnějších rakovin. Ze souboru studií vyplývá, že riziko se zvyšovalo o 8 procent na každých 100 mg přijatého cholesterolu. Každodenní konzumace vaječné omelety by tedy znamenala o 30 % vyšší riziko rakoviny slinivky břišní.
A konečně, zde je rakovina hrdla. Zvýšené riziko bylo pozorováno u zvýšeného příjmu cholesterolu. Asi o 85 procent vyšší riziko, to je v souladu s ostatními studiemi. Možná je to kvůli oxidaci, možná kvůli zánětu. Nemůžeme si však být jisti, že za to může samotný cholesterol. „Zvýšený příjem cholesterolu by mohl být jen zástupným ukazatelem toho, že strava bohatá na maso, vejce a mléčné výrobky může mít nepříznivé účinky na zdraví.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hu J, La vecchia C, De groh M, et al. Dietary cholesterol intake and cancer. Ann Oncol. 2012;23(2):491-500.
- Gong TT, Li D, Wu QJ, Wang YZ. Cholesterol consumption and risk of endometrial cancer: a systematic review and dose-response meta-analysis of observational studies. Oncotarget. 2016;7(13):16996-7008.
- Polesel J, Negri E, Serraino D, et al. Dietary intakes of carotenoids and other nutrients in the risk of nasopharyngeal carcinoma: a case-control study in Italy. Br J Cancer. 2012;107(9):1580-3.
- Gregor O, Toman R, Prusová F. Gastrointestinal cancer and nutrition. Gut. 1969;10(12):1031-4.
- Drasar BS, Irving D. Environmental factors and cancer of the colon and breast. Br J Cancer. 1973;27(2):167-72.
- Liu K, Stamler J, Moss D, Garside D, Persky V, Soltero I. Dietary cholesterol, fat, and fibre, and colon-cancer mortality. An analysis of international data. Lancet. 1979;2(8146):782-5.
- Cruse JP, Lewin MR, Ferulano GP, Clark CG. Co-carcinogenic effects of dietary cholesterol in experimental colon cancer. Nature. 1978;276(5690):822-5.
- Cruse P, Lewin M, Clark CG. Dietary cholesterol is co-carcinogenic for human colon cancer. Lancet. 1979;1(8119):752-5.
- Chen H, Qin S, Wang M, Zhang T, Zhang S. Association between cholesterol intake and pancreatic cancer risk: evidence from a meta-analysis. Sci Rep. 2015;5:8243.
Image credit: Elena Schweitzer via Adobe Stock Photos. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video