Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
27-HC z oxidovaného cholesterolu může vysvětlit tři záhady rakoviny prsu
Oxidovaný cholesterol (nacházející se zejména ve výrobích obsahujících vejce, zpracované maso a parmazán) pohání růst rakoviny, má totiž na lidské rakovinné buňky prsu estrogenní účinky.
V roce 1908 byla zaznamenána přítomnost krystalů cholesterolu v rozrůstajících se oblastech postižených rakovinou, což naznačuje, že je možná cholesterol nějakým způsobem spojen s řízením růstu rakoviny v těle. O sto let později uznáváme nahromaděný cholesterol jako obecný rys rakovinné tkáně. Nedávno získané důkazy naznačují, že cholesterol skutečně může hrát klíčovou roli v postupu rakoviny, včetně rakoviny prsu, rakoviny prostaty a rakoviny tlustého střeva nebo konečníku.
Možná by to mohlo vysvětlit, proč byla konzumace vajec spojena se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. A opravdu, systematický posudek dostupných důkazů naznačuje, že konzumace cholesterolu zvyšuje riziko rakoviny prsu a čím více cholesterolu přijímáte, tím vyšší riziko je. Jenže proč?
Jedním z názorů je, že dlouhodobý příjem stravy obohacené o cholesterol vyvolává chronickou zánětlivou odezvu. A my víme, že chronický zánět může spustit nádorové bujení a podporovat množení rakovinných buněk a šíření nádoru. Je pravda, že pokropením bílých krvinek cholesterolem ve zkumavce můžeme vyvolat uvolňování zánětlivých látek. LDL cholesterol může spustit růst rakoviny prsu a její šíření. Jenže tyto poznatky jsou z in vitro pokusů. V Petriho misce lze předvést, jak se buňky rakoviny prsu v přítomnosti LDL cholesterolu dokáží během dne přesunout až dvakrát dále. Co se však děje v lidském těle?
Hladina LDL cholesterolu v krvi žen s diagnostikovanou rakovinou prsu se jeví jako faktor předpovídající postup nádoru. Zhruba dva roky po chirurgickém zákroku/chemoterapii/ozařování se ani jedné ženě patřící mezi třetinu žen s nejnižšími hladinami LDL cholesterolu rakovina nevrátila. To se nedá říct o ženách s vyššími hladinami cholesterolu. Víme, že cholesterol může způsobit zánět ve stěnách našich tepen. Možná má svou roli také v započetí a dalším rozvoji rakoviny prsu? Zde vědci spekulují, že vysoké hladiny cholesterolu mohou být pro rakovinu palivem. A skutečně, ženy s rakovinou prsu, které náhodou užívaly statinové léky snižující hladinu cholesterolu, evidentně žily o 40 % déle, než se jim rakovina vrátila. Tyto poznatky však nestačí na to, aby nás přesvědčily, že přínosy převáží rizika léčby. Ovšem snížení hladiny cholesterolu prostřednictvím stravy by nám mohlo nabídnout to nejlepší z obou světů. Ale co to má co do činění s příjmem cholesterolu ze stravy?
Jistě, studie na zvířatech ukazují, že když podáváte myším cholesterol, můžete u nich urychlit postup rakoviny, ale takových účinků by se těžko dosáhlo u lidí, protože u nás má příjem cholesterolu ze stravy omezený vliv na krevní hladiny cholesterolu. Příjem cholesterolu ze stravy tedy může jen poukazovat na životní styl, který často vede ke zdravotním problémům, včetně rakoviny. Možná je to jen tím, že takoví lidé si dají vajíčka se slaninou a ještě k tomu cigaretu, namísto toho, aby posnídali ovesnou kaši? Je těžké si představit, jak by mohl samotný cholesterol ze stravy podpořit rozvoj rakoviny. Jenže vše se změnilo s nedávným zjištěním, že 27-hydroxycholesterol, metabolit cholesterolu, může v těle působit jako estrogen a povzbuzovat dělení většiny rakovinných buněk prsu.
Aha, nejde o samotný cholesterol, ale o to, v co se v našem těle promění. Vědci se dlouho snažili pochopit, proč ženy s rizikovými faktory pro srdeční choroby mají větší pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu. Nyní už to možná víme. Objev, že nejhojnější metabolit oxidovaného cholesterolu v naší krvi může mít estrogenní účinky, může vysvětlit vazbu mezi vysokým cholesterolem a vznikem i rozvojem rakoviny prsu a rakoviny prostaty. Ano, 27-hydroxycholesterol povzbuzuje také dělení rakovinných buněk prostaty, buňky se dělí asi o 50 % více.
Již dříve jsem probíral možnou roli oxycholesterolu při zprostředkování zánět a oxidaci podporujících procesů u degenerativních onemocnění, jakými jsou Alzheimerova choroba nebo srdeční onemocnění. Nyní to však vypadá, že oxidovaný cholesterol může hrát určitou roli ve všech třech stádiích vývoje nádoru: započetí, růst a šíření rakoviny. Nejen, že podporuje růst buněk rakoviny prsu, ale také vyvolává jejich invazi a přemisťování, čímž může usnadnit tvorbu metastáz rakoviny prsu; potlačí totiž přirozenou protirakovinnou imunitu těla a poté vyvolá angiogenezi: pomáhá nádorům zajistit si dodávku krve.
To vše podporuje řada důkazů poukazujících na patologickou roli tohoto metabolitu cholesterolu. Ano, můžete krmit myši cholesterolem a jejich hladiny oxysterolů stoupnou a nádory myším porostou rychleji. Zdá se také, že významně urychluje šíření a tvorbu metastáz, nádory se z prsní tkáně šíří do dalších orgánů. Když se však lékaři podívali na vzorky prsní tkáně u člověka, zjistili, že agresivnější nádory mají vyšší hladiny enzymu, který převádí cholesterol na 27-HC. U pacientek s rakovinou prsu s nádory pozitivními na estrogenní receptory byl obsah 27-hydroxycholesterolu v prsní tkáni celkově zvýšený, zejména pak uvnitř samotného nádoru. A to o tolik, že hladiny oxysterolu proudícího v krvi by jednoho dne mohly být používány k předpovězení vyhlídek pacientek. Pacientky s rakovinou prsu, které měly v nádoru nízké hladiny enzymu rozkládajícího 27-HC, nežily tak dlouho jako ženy, které ho uměly detoxikovat lépe. Plyne z toho tedy to, že některé typy rakoviny prsu řízené estrogeny mohou při svém růstu záviset na 27-HC, a to tehdy, když nemají k dispozici žádný estrogen. Tím lze vysvětlit druhé tajemství spojené s rakovinou prsu.
Více než 80 % rakoviny prsu ze začátku reaguje na estrogen, a proto používáme látky blokující hormony, buď inhibitory aromatázy k zastavení samotné tvorby estrogenu, nebo tamoxifen blokující působení estrogenu. Přes účinnost těchto léků se u mnoha pacientů odolné nádory opěr vrátí. To je totiž situace, ve které se oxidovaný cholesterol dostane ke slovu: 27-HC může podpořit růst rakoviny prsu bez přítomnosti estrogenu, což by mohlo vysvětlit, proč někdy tyto blokátory estrogenu nefungují.
A konečně, 27-HC může vysvětlit, proč pacientky s rakovinou prsu s vyššími hladinami vitamínu D evidentně žijí déle. Užívání doplňků s vitamínem D totiž snižuje hladinu 27-HC v krvi. Nejlepším způsobem však může být snížení celkového cholesterolu. Snižte hladinu cholesterolu, a snížíte i množství oxidovaného cholesterolu. Takže objevení této role cholesterolu je vlastně opravdu dobrá zpráva, protože cholesterol je rizikovým faktorem, který můžeme do velké míry sami ovlivnit. Můžeme jej snížit úpravou životního stylu, jídelníčku nebo podáváním léků. Podle vedoucího výzkumu je logickým závěrem těchto zjištění to, že snížení cholesterolu změnou stravy nebo prostřednictvím léků může snížit riziko rakoviny prsu u žen nebo zpomalit růst nádorů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rodrigues dos santos C, Fonseca I, Dias S, Mendes de almeida JC. Plasma level of LDL-cholesterol at diagnosis is a predictor factor of breast tumor progression. BMC Cancer. 2014;14:132.
- Li C, Yang L, Zhang D, Jiang W. Systematic review and meta-analysis suggest that dietary cholesterol intake increases risk of breast cancer. Nutr Res. 2016;36(7):627-35.
- Si R, Qu K, Jiang Z, Yang X, Gao P. Egg consumption and breast cancer risk: a meta-analysis. Breast Cancer. 2014;21(3):251-61.
- Kuzu OF, Noory MA, Robertson GP. The Role of Cholesterol in Cancer. Cancer Res. 2016;76(8):2063-70.
- White CP. On the occurrence of crystals in tumours. The Journal of Pathology and Bacteriology. 1909;13(1):3-10.
- Murai T. Cholesterol lowering: role in cancer prevention and treatment. Biol Chem. 2015;396(1):1-11.
- Du Q, Wang Q, Fan H, et al. Dietary cholesterol promotes AOM-induced colorectal cancer through activating the NLRP3 inflammasome. Biochem Pharmacol. 2016;105:42-54.
- Dos santos CR, Domingues G, Matias I, et al. LDL-cholesterol signaling induces breast cancer proliferation and invasion. Lipids Health Dis. 2014;13:16.
- Nelson ER. The significance of cholesterol and its metabolite, 27-hydroxycholesterol in breast cancer. Mol Cell Endocrinol. 2018;466:73-80.
- Kimbung S, Chang CY, Bendahl PO, et al. Impact of 27-hydroxylase (CYP27A1) and 27-hydroxycholesterol in breast cancer. Endocr Relat Cancer. 2017;24(7):339-349.
- Nelson ER, Chang CY, Mcdonnell DP. Cholesterol and breast cancer pathophysiology. Trends Endocrinol Metab. 2014;25(12):649-55.
- Marwarha G, Raza S, Hammer K, Ghribi O. 27-hydroxycholesterol: A novel player in molecular carcinogenesis of breast and prostate cancer. Chem Phys Lipids. 2017;207(Pt B):108-126.
- Jusakul A, Yongvanit P, Loilome W, Namwat N, Kuver R. Mechanisms of oxysterol-induced carcinogenesis. Lipids Health Dis. 2011;10:44.
- Baek AE, Nelson ER. The Contribution of Cholesterol and Its Metabolites to the Pathophysiology of Breast Cancer. Horm Cancer. 2016;7(4):219-28.
- Moyer MW. Cancer Culprit? Sci Am. 2014;310(4):18.
- Kaiser J. Cancer. Cholesterol forges link between obesity and breast cancer. Science. 2013;342(6162):1028.
- Stadler SC, Hacker U, Burkhardt R. Cholesterol metabolism and breast cancer. Curr Opin Lipidol. 2016;27(2):200-1.
- Wu Q, Ishikawa T, Sirianni R, et al. 27-Hydroxycholesterol promotes cell-autonomous, ER-positive breast cancer growth. Cell Rep. 2013;5(3):637-45.
- Raza S, Meyer M, Goodyear C, Hammer KDP, Guo B, Ghribi O. The cholesterol metabolite 27-hydroxycholesterol stimulates cell proliferation via ERβ in prostate cancer cells. Cancer Cell Int. 2017;17:52.
- Simigdala N, Gao Q, Pancholi S, et al. Cholesterol biosynthesis pathway as a novel mechanism of resistance to estrogen deprivation in estrogen receptor-positive breast cancer. Breast Cancer Res. 2016;18(1):58.
- Shen Z, Zhu D, Liu J, et al. 27-Hydroxycholesterol induces invasion and migration of breast cancer cells by increasing MMP9 and generating EMT through activation of STAT-3. Environ Toxicol Pharmacol. 2017;51:1-8.
- Baek AE, Yu YA, He S, et al. The cholesterol metabolite 27 hydroxycholesterol facilitates breast cancer metastasis through its actions on immune cells. Nat Commun. 2017;8(1):864.
- Zhu D, Shen Z, Liu J, et al. The ROS-mediated activation of STAT-3/VEGF signaling is involved in the 27-hydroxycholesterol-induced angiogenesis in human breast cancer cells. Toxicol Lett. 2016;264:79-86.
- Dalenc F, Iuliano L, Filleron T, et al. Circulating oxysterol metabolites as potential new surrogate markers in patients with hormone receptor-positive breast cancer: Results of the OXYTAM study. J Steroid Biochem Mol Biol. 2017;169:210-218.
- Hu K, Callen DF, Li J, Zheng H. Circulating Vitamin D and Overall Survival in Breast Cancer Patients: A Dose-Response Meta-Analysis of Cohort Studies. Integr Cancer Ther. 2018;17(2):217-225.
- Sakellakis M, Akinosoglou K, Kostaki A, Spyropoulou D, Koutras A. Statins and risk of breast cancer recurrence. Breast Cancer (Dove Med Press). 2016;8:199-205.
- Going CC, Alexandrova L, Lau K, Yeh CY, Feldman D, Pitteri SJ. Vitamin D supplementation decreases serum 27-hydroxycholesterol in a pilot breast cancer trial. Breast Cancer Res Treat. 2018;167(3):797-802.
Image credit: Ed Uthman via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video