Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mohou meruňková jádra fungovat jako alternativní léčba rakoviny?
Žijí lidé využívající alternativních způsobů léčby rakoviny delší dobu?
Když společně s běžnou léčbou rakoviny využijeme i možnosti alternativní medicíny, prodlouží to naši očekávanou dobu přežití? Dokonce i kdyby byly samotné alternativní léčby neúčinné, lze předpokládat, že jejich uživatelé budou žít déle, protože většinou mají větší naději v uzdravení, větší vůli žít. Skoro třikrát častěji věří, že je jejich rakovina léčitelná, i když třeba doopravdy není. Jenže míra úmrtnosti byla ve skutečnosti u uživatelů alternativní medicíny vyšší. Sledujte je po několik let, a 79 % uživatelů alternativní medicíny bude potom již mrtvých, zatímco u pacientů nevyužívajících alternativní léčbu to bude jen 65 %. Samozřejmě, pokud uživatelé alternativní medicíny byli na začátku nemocnější, mohlo by to rozdíl vysvětlit. A taky že ano, ačkoliv rozdíl nedosáhl statistické významnosti. Z toho plyne, že souvislost mezi využíváním alternativní medicíny a zkrácením délky přežití nemusí být nezbytně záležitost příčiny a následku, ač je možné, že některé z alternativních postupů mohou být skutečně škodlivé.
Díky internetu došlo ke zmrtvýchvstání některých starších doplňkových a alternativních způsobů léčby rakoviny. Příkladem je laetril, což je látka odvozená z amygdalinu, přírodní látky obsahující kyanid, koncentrované v jádrech meruněk. Jádra meruněk jsou skrytá v peckách. Aby obešli předpisy, označili výrobek jako „vitamín,“ konkrétně vitamín B17. Nicméně vitamín to není a vzhledem k chybějící účinnosti proti rakovině a rizikům vedlejších účinků kvůli otravě kyanidem byl laetril před několika desetiletími zakázán. Není však žádným překvapením, že na internetu si ho stále můžeme zakoupit, stejně jako samotná meruňková jádra. Proč to alespoň nezkusit? Kvůli intoxikaci kyanidem.
Zde je typická případová zpráva. Žena snědla několik meruňkových jader, které si koupila ve zdravé výživě, to znamená, že musejí být zdravé, ne? O dvacet minut později měla problémy s dýcháním a poté upadla do kómatu. Odborníci provedli výpočty a vypadá to, že 227 gramů meruňkových jader stačí k usmrcení 6 lidí, pokud by tedy jádra snědli na posezení. Přetrvávající prodej meruňkových jader jako zdravé potraviny je proto znepokojující.
Navíc nikdy nevíte, kolik té problematické látky obsahují. Tato žena denně jedla čtvrt lžičky mletých meruňkových jader. Jednoho dne zkusila jinou značku a další den skončila v nemocnici na JIP. Naštěstí přežila, jiní tolik štěstí neměli. Například tento sedmnáctiletý mladík, který zemřel během jednoho dne. Závažná otrava kyanidem může způsobit kóma, křeče a kardiovaskulární kolaps. Z toho důvodu je nazývání této látky vitamínem opravdu zákeřné. Dvaatřicetiletá žena byla dovezena na pohotovost v kómatu. Užila nějaké drogy? Ne, jen si dala vitamínové doplňky. Naštěstí je její příbuzný vzal s sebou ukázat. Aha, B17. Žena dostala protilátku proti kyanidu a přežila. Kdyby však její příbuzný nedorazil, nebo se třeba zpozdil v dopravní zácpě, mohl se jí přípravek stát osudným.
Pacienti s rakovinou by měli být informováni o vysokém riziku závažných nežádoucích účinků způsobených otravou kyanidem po požití laetrilu nebo amygdalinu, přírodní sloučeniny z meruňkových jader. Zvláště ohrožení mohou být lidé, kteří užívají vysoké dávky vitamínu C, nebo lidé s nedostatkem vitamínu B12. Tělo si vyvinulo dva hlavní mechanismy, jakými kyanid detoxikuje. Může ho spojit s B12 a dát vzniknout kyanokobalaminu, běžné podobě vitamínu v doplňcích stravy, který pak tělo může neškodně vyloučit močí. Druhou možností je využití aminokyseliny zvané cystein, kterou tělo také používá k metabolismu vitamínu C. Proto lidé užívající velké množství vitamínu C mohou mít nižší hladiny cysteinu, což vyústí ve větší riziko otravy kyanidem.
Dobře, ale obvyklá léčba rakoviny, například chemoterapie, může být také toxická. Všechno je to o poměru přínosů vůči rizikům. Ano, amygdalin dokáže potlačit růst některých rakovinných buněk v Petriho misce, ale nezdá se, že by prokázal jakékoliv protirakovinné účinky na nádorech laboratorních zvířat. Co by se dělo v lidském těle však nebudeme vědět, dokud to nepodrobíme testování. Potřebujeme klinické studie o amygdalinu a léčbě rakoviny u lidí. A těmi se budeme zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Risberg T, Vickers A, Bremnes RM, Wist EA, Kaasa S, Cassileth BR. Does use of alternative medicine predict survival from cancer?. Eur J Cancer. 2003;39(3):372-7.
- Thomson D. Complementary, alternative, proven, unproven. Intern Med J. 2006;36(10):623-4.
- Beadle GF, Yates PM, Najman JM, et al. Beliefs and practices of patients with advanced cancer: implications for communication. Br J Cancer. 2004;91(2):254-7.
- Smith PJ, Clavarino AM, Long JE, Anstey CM, Steadman KJ. Complementary and alternative medicine use by patients receiving curative-intent chemotherapy. Asia Pac J Clin Oncol. 2016;12(3):265-74.
- Milazzo S, Horneber M. Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database Syst Rev. 2015;(4):CD005476.
- Ginter E, Simko V. False claims about so called vitamin B 17. Bratisl Lek Listy. 2013;114(4):241.
- Lerner IJ. Laetrile: a lesson in cancer quackery. CA Cancer J Clin. 1981;31(2):91-5.
- O'brien B, Quigg C, Leong T. Severe cyanide toxicity from 'vitamin supplements'. Eur J Emerg Med. 2005;12(5):257-8.
- Seghers L, Walenbergh-van veen M, Salome J, Hamberg P. Cyanide intoxication by apricot kernel ingestion as complimentary cancer therapy. Neth J Med. 2013;71(9):496-8.
- Sadoff L, Fuchs K, Hollander J. Rapid death associated with laetrile ingestion. JAMA. 1978;239(15):1532.
- Sauer H, Wollny C, Oster I, et al. Severe cyanide poisoning from an alternative medicine treatment with amygdalin and apricot kernels in a 4-year-old child. Wien Med Wochenschr. 2015;165(9-10):185-8.
- Moertel CG, Fleming TR, Rubin J, et al. A clinical trial of amygdalin (Laetrile) in the treatment of human cancer. N Engl J Med. 1982;306(4):201-6.
- Makarević J, Tsaur I, Juengel E, et al. Amygdalin delays cell cycle progression and blocks growth of prostate cancer cells in vitro. Life Sci. 2016;147:137-42.
- Chan TY. A probable case of amygdalin-induced peripheral neuropathy in a vegetarian with vitamin B12 deficiency. Ther Drug Monit. 2006;28(1):140-1.
- Suchard JR, Wallace KL, Gerkin RD. Acute cyanide toxicity caused by apricot kernel ingestion. Ann Emerg Med. 1998;32(6):742-4.
- Vlad IA, Armstrong J, Bertilone C, Matisons M. Apricot kernels: a rare case of cyanide toxicity. Emerg Med Australas. 2015;27(5):491-2.
- Basu TK. Possible toxicological aspects of megadoses of ascorbic acid. Chem Biol Interact. 1977;16(2):247-50.
- Bromley J, Hughes BG, Leong DC, Buckley NA. Life-threatening interaction between complementary medicines: cyanide toxicity following ingestion of amygdalin and vitamin C. Ann Pharmacother. 2005;39(9):1566-9.
Image credit: Iulian.serbanoiu via Wikimedia Commons. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video